Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedostatek slunce straší jihomoravské sadaře. Může ohrozit úrodu

  20:32aktualizováno  20:32
Jihomoravští sadaři vyhlížejí sluneční paprsky. Ve druhé polovině května byl totiž kromě nízkých teplot i nedostatek slunečního svitu. I kvůli dalším problémům je tak v ohrožení úroda některých druhů ovoce.
Ovocný strom. Ilustrační foto

Ovocný strom. Ilustrační foto | foto: ArchivMF DNES

"Začátek měsíce byl velmi teplý. To se teploty pohybovaly od dvanácti do téměř dvaceti stupňů a vypadalo to na nadprůměr, ve druhé části se však ochladilo a tím se to vyrovnalo. Velký problém pro pěstitele může představovat sluneční svit. Kvůli jeho nízkému množství se zatím květen řadí do desítky nejméně slunečných za posledních asi šedesát let," říká meteorolog Miloslav Hradil z Českého hydrometeorologického ústavu.

Pěstitelé tak s napětím očekávají červnové opadávání malých plodů, které ukáže, jakou úrodu letošní rok přinese. Všichni totiž pamatují na ten minulý, kdy byla kvůli krutým mrazům podprůměrná.

"Pokud bude i v příštích týdnech zima a bude dál pršet, stromy mohou napadnout houbová onemocnění jako například strupovitost. Snažíme se proto zaměřit spíše na kvalitu ovoce než na jeho množství," vysvětluje předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.

Kvůli dlouhé zimě byly v ohrožení i včely. Ve srovnání s minulým rokem, kdy se rodily už na konci února, začaly letos z úlů vylétat až v dubnu. To znamená, že neměly tolik času opylovat květy.

Rozhodne se v příštích třech týdnech

"Včely jsou po zimě oslabené, ale vše záleží spíše na počasí. I když opylování probíhalo se zpožděním, nemusí to mít žádný vliv. U ovocných stromů stačí, aby bylo opyleno pět až deset procent," tvrdí tajemnice ovocnářské unie Jiřina Homolová.

Nižší počty včelstev kvůli dlouhé zimě a výkyvům počasí tak spíše trápí včelaře. "Včelstev v zemi stále ubývá, což je problém, ale v porovnání s okolními státy je jich u nás stále dost. Rozhodně se však letošní nižší množství včel projeví i na nedostatku jarního medu, pravděpodobně bude i dražší," míní garant výuky včelařského oddělení brněnské Mendelovy univerzity Antonín Přidal.

I přes nepříznivé předpovědi zůstávají sadaři optimističtí a věří v průměrnou úrodu. Shodují se v tom, že na hodnocení je ještě brzo, protože stromy teprve odkvetly. Vše se rozhodne v následujících třech týdnech.

"U meruněk je násada velmi pěkná, ale třeba broskve trochu zbrzdil chlad. Nejslabší úrodu zatím očekáváme u jablek," poznamenal František Hlaváč ze zemědělské společnosti v Násedlovicích.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz