Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší jihomoravská učitelka místo poznámek neposedům lakovala nehty

  8:03aktualizováno  8:03
Vítězku jihomoravského kola ankety o nejoblíbenějšího učitele Janu Hrubou přihlásili do soutěže její žáci. Připravili i historickou prezentaci a znázornili ji například jako první ženu římského senátu. To na porotu zapůsobilo a učitelku poslali do celostátního kola soutěže Zlatý Ámos.

Vítězka krajského kola Zlatého Ámose Jana Hrubá (v červeném) se svými žáky Jakubem Blažkem, Patrikem Kotlánem a Adélou Maruškovou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jana Hrubá učí už dvanáct let. Původně přitom učitelkou být nechtěla. Pak ale začala na Vinohradech a dnes je třetím rokem na Základní škole Gajdošova v Židenicích. Podle jejích žáků by si takovou vyučující zasloužil každý.

Co vás vedlo k tomu dát se na učitelskou dráhu?
Byla to úplná náhoda. Učitelkou jsem být nechtěla, ale po ukončení vysoké školy jsem dostala nabídku na škole na Vinohradech, kde se učilo i v angličtině. To mě zaujalo a už po dvou měsících mi bylo úplně jasné, že učitelství je povolání pro mě.

V čem přesně spočíval ten zlomový okamžik?
Zalíbil se mi kontakt s dětmi. Je to něco úžasného. Vůbec se nejedná o jednotvárné povolání. Když člověk chce, udělá si ho napínavým a může se naučit spoustu nových věcí a od dětí načerpat mnoho síly, energie i nápadů.

Možná právě díky tomuto přístupu vás přihlásily do soutěže...
Obecně máme na Gajdošově velmi aktivní děti. Mají i školní parlament, odkud také vzešel tento nápad. Uspořádaly hlasování, které jsem těsně vyhrála.

Co následovalo? Jak vypadaly přípravy?
V krajském kole Zlatého Ámose v podstatě o učitele vůbec nejde. Musely se připravit hlavně děti, které sepisovaly přihlášku. Bylo nutné zdůvodnit, proč si myslí, že bych měla být nominovaná, a co se mnou zažily za zajímavé věci.

Co to konkrétně znamenalo?
Připravily si obhajobu, která měla ospravedlnit to, že do soutěže patřím. Protože jsem učitelkou historie, půjčily si historické kostýmy a udělaly fotomontáže, kde mě znázornily například jako první ženu římského senátu. A na porotu tím vším zapůsobily.

Přihlášky od dětí jsou na webu veřejně dostupné. Žáci tam zmiňovali, že vždycky budou vzpomínat na váš nápad s lakováním nehtů. O co přesně šlo?
Jsou třídy a třídy. Některé jsou bádavé a tiché, některé zase překypují energií a tu je potřeba usměrňovat. Musela jsem u jedné z takových vymyslet něco, co je zaujme a dostane do kolen. Aby nemluvili a měli motivaci zůstat potichu, konkrétně se to týkalo klučičí části. Pohrozila jsem jim, že kdo bude třikrát do hodiny napomenut, tomu nalakuju nehty narůžovo. Jenže oni to mají prostě v krvi a nevydrželi to, takže s nalakovanými nehty opravdu odcházeli. Byli z toho nadšení a fotili se, dokonce za mnou běhali a ptali se, co bude příště.

A co jste vymyslela?
Praktikovali jsme ještě modré šminky a teď musím zase přijít na něco dalšího.

Postupujete zároveň do semifinále celostátního kola Ámose. Plynou z toho pro vás nějaké povinnosti?
No jejda, teď je to na mně. Musím si připravit sebeobhajobu a nejhorší je, že se mnou nemůže jet můj tým. Součástí mají být i psychologické a všeobecné testy. Ale budu se snažit, z Brna tam dlouho nikdo nebyl a dostala bych se ráda někam dál.

Za dvanáct let jste odučila spoustu dětí, vyzkoušela spoustu metod... Mění se nějak jejich vztah k učení a učitelům?
Není to horší ani o hodně lepší. Ale rozhodně se to mění. Když jsem byla ještě já sama na základní škole, neustále jsem chodila domů s nějakými poznámkami. Byla jsem rozverné a zvídavé dítě. Dnes už se ale za to, jak jsem se chovala, poznámky nedávají, spíše naopak. Například mým učitelům vadilo, že si čtu pod lavicí, když už mám hotové úkoly. Dnes, když už má dítě hotovo, sama mu tu knihu dám i s pracovním listem. Říká se tomu individualizace výuky. Nebo jsem příliš diskutovala s učiteli, což se nyní také podporuje.

Vy dáváte za něco poznámky?
Ne, u nás ve škole je nedáváme.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Najdete na iDNES.cz