Ulice Česká v Brně

Ulice Česká v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nejlidnatější ulice v Brně se po 25 letech změní v galerii

  • 1
Česká ulice v Brně se promění v galerii a zaplní ji reportážní fotografie. Po pětadvaceti letech se na rušnou ulici vrací projekt Česká na České, který si klade za úkol zachytit každodenní život brněnské tepny se vším, co k ní patří.

Jak vypadal před čtvrt stoletím? Divadelník a dramaturg Petr Oslzlý vylezl na Koňskou kašnu na České a provolával improvizovaný projev. Kolem něj se srotili zvědaví diváci.

Těžko říct, zda je víc upoutal bezprostřední umělec, nebo šňůry natažené okolo kašny. Jako prádlo na nich visely fotografie zachycující život hlavní brněnské osy, České ulice. "To jsem přece já," poznal se někdo na jednom ze snímků.

Do toho všeho rozruchu se přidali muzikanti z uskupení Art Inkognito a hráli písně Ivo Medka. Hudba zněla dlouho do noci, ulice žila vlastním životem jako ostrov něčeho zcela nezvyklého.

Zachytili každodenní život brněnské tepny

"Na školách jsme se trochu nudili, tak jsme s přáteli založili katedru experimentální fotografie. Vytvářeli jsme společné projekty a tím prvním velkým byla právě akce Česká na České," vzpomíná organizátor fotograf Zbyněk Maděryč.

Skupina fotografů měla za úkol zachytit každodenní život brněnské tepny se vším, co k ní patří. S milenci na procházkách, s výlohami obchodů nebo třeba se spěchajícími lidmi, kteří ulicí jen proběhnou.

"Chtěli jsme vytvořit něco originálního a musím říct, že se nám to povedlo. Lidé se na České zastavovali a na fotografie se koukali jako do zrcadla. Dívali se na nich na sebe," vysvětluje Maděryč.

V dalších letech vymýšleli nadšenci z katedry experimentální fotografie nové a nové projekty. Na happening na České volně navázaly akce Šalina v šalině, Prior v Prioru nebo Svoboda na Svoboďáku.

Technika je asi jediné, co se za čtvrt století změnilo

Po čtvrt století se Zbyněk Maděryč rozhodl výstavu Česká na České opět oživit. V pondělí v 16 hodin se prostor kolem Koňské kašny přenese o pětadvacet let zpět a promění se ve venkovní galerii. Stejně jako kdysi zahájí celou akci projevem z kašny Petr Oslzlý, o hudební zpestření se postará jazzová kapela Next Phase.

"Hlavním rozdílem tehdejší a nynější výstavy je technologie. S rozvojem nových médií se fotografie jako taková posouvá do úplně jiných sfér. Dnes může prakticky kdokoliv vyfotit cokoliv během vteřiny na mobil, takže fotek je letos více než tehdy," říká Maděryč.

Podle něj je technika asi jediné, co se za čtvrt století změnilo. "Lidé zůstávají vlastně pořád stejní," dodává fotograf.

Kromě asi padesáti fotografií, které vyzdobí Českou, se zájemci mohou podívat na další snímky uložené ve virtuální galerii na internetových stránkách ceskanaceske.cz. "Návštěvníci webu budou moci označovat fotky, které se jim zdají nejzajímavější. Díky tomu budeme potom moci vyhodnotit pět snímků, které oslovily nejvíce lidí," říká Maděryč.

Po skončení akce by rád uspořádal konfrontační výstavu, na které by si diváci mohli prohlédnout nejen všechna současná zobrazení České, ale i snímky, které byly pořízeny na prvním ročníku akce před pětadvaceti lety.