Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmenší brouk v Evropě žije i v Česku. Objevil ho houbař

  13:45aktualizováno  13:45
Nejmenší brouk v Evropě měří zhruba půl milimetru, a lidským okem je tak velmi snadno přehlédnutelný. Dosud se mělo za to, že se vyskytuje jen ve Skandinávii a v Rakousku. Amatérský mykolog Roman Maňák ho však jako první objevil i na houbách v Česku.

Mykolog Roman Maňák s vzácnou mnohokrčkou dírkovanou, kterou našel růst na Hodonínsku. V republice roste jen na několika málo místech. | foto: Hynek Zdeněk, 5plus2.cz

Maňák rád chodí do lesa na houby. Amatérského mykologa však nezajímají hříbky, ze kterých by si doma udělal smaženici. Pátrá především po vzácných nálezech hub. Teď se mu ale podařil velký objev, který zamířil do oboru svých kolegů entomologů.

V lokalitě mezi Veselím nad Moravou, Blatnicí pod Svatým Antonínkem a Uherským Ostrohem našel početnou kolonii nejmenšího brouka v Evropě – brouka s názvem Baranowskiella ehnstromi. V České republice byl zjištěn úplně poprvé a jeho název nemá ani český ekvivalent. Na nález jako první upozornila Česká televize.

Úplná náhoda to ale nebyla, na Maňáka se obrátili odborníci z Mendelovy univerzity v Brně, aby jim pomohl vzácného brouka z čeledi pírníkovitých najít.

Proč se obrátili entomologové na vás, houbaře, když pátrali po broukovi?
Důvod je jednoduchý. Baranowskiella ehnstromi totiž žije pouze v jediném druhu hub – v ohnivci škeblovitém, což je v tuzemsku poměrně vzácný druh choroše. Já jsem naštěstí znal lokality, kde roste. Zašel jsem tam, odebral vzorky, zapečetil do obálky a poslal do Brna. Brouček se našel pouze v jediném z nich, a to ve vzorku, který byl právě z Veselí nad Moravou.

Baranowskiella ehnstromi je nejmenším broukem Evropy. Měří jen půl milimetru a...

Baranowskiella ehnstromi je nejmenším broukem Evropy. Měří jen půl milimetru a zatím jediným místem, kde byl zjištěn, je u Veselí nad Moravou.

Viděl jste ho tam, už když jste vzorek odesílal?
Když jsem to sbíral, všiml jsem si nějakého pohybu, ale nevěděl jsem přesně, co to je. Brouček totiž v dospělosti měří jen půl milimetru a je tak přibližně šestkrát menší než mravenec obecný. Je proto těžké ho vidět a vyfotit se dá jen pod mikroskopem. 

Jak početnou kolonii brouček vytváří?
Podle všeho početnou. Když totiž Jan Bezděk z Mendelovy univerzity zaslaný choroš prohlédl, našel tam 61 těchto brouků. Měl z toho samozřejmě velkou radost, protože podle jeho slov byl Baranowskiella ehnstromi objeven ve střední Evropě zatím jen v Rakousku. Vyskytuje se hlavně na severu Evropy.

Podařil se vám někdy podobný nález i ve vašem oboru, tedy nějaký houbařský?
Letos v lednu jsem ještě se dvěma kolegy našel u Bzence palečku Kotlabovu. Je to v podstatě pýchavka na stopce, která je vysoká asi pět centimetrů. V brněnském herbáři byla zapsána s tím, že roste u Ratíškovic, ale revizí záznamu se zjistilo, že to nebyla ona. Takže to byl prvonález této houby na území České republiky. Shodou okolností jsem našel i palečku nazrzlou, kterou jsem objevil už sám. Ta je zajímavá nejen tím, že to byl prvonález, ale je navíc vzácná v celé Evropě. Bude proto zařazena do červeného seznamu evropských chráněných hub.

Pocházíte z houbařské rodiny?
Vůbec ne. O houbaření jsem se začal zajímat sám. Pocházím z Louky na Horňácku, takže jsem tam prochodil okolní lesy. Nejprve jsem sbíral jen jedlé houby, asi jako většinu houbařů. Až mnohem později jsem se začal zajímat i o ty ostatní. Dnes je to pro mne naopak, hříbky jsou pro mne prašivky.

Co s nálezy děláte?
Provádím mykologické průzkumy pro Agenturu ochrany přírody a krajiny nebo je někdy dělám jen pro sebe, protože mě to zajímá. Zapsal jsem už něco přes 1 500 druhů hub, minimálně 800 bych jich dokázal i bez mikroskopu určit.

Jak vlastně vypadá vaše běžná návštěva lesa?
Provádím většinou kompletní průzkum. Každou houbu, kterou uvidím, si zapíšu. Uvedu u ní, kde rostla i na čem. V jakém byla biotopu a spoustu dalších věcí, samozřejmě že je i fotím. Pokud se jedná o vzácný druh, který z té lokality není zatím ještě dokladovaný, tak ji beru do muzea.

Autor:Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Brněnské čtvrti Komín a Žabovřesky v kupní síle dohánějí Prahu

Obchodní řetězec H&M (ilustrační snímek)

Jihomoravanům se daří a mohou si dovolit nakoupit více zboží než před rokem. Brno ale v kupní síle svých obyvatel...

Najdete na iDNES.cz