Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejromantičtější místo: hrady a zámky porazila zřícenina Cornštejn

  6:30aktualizováno  6:30
Dohlasováno. Čtenáři MF DNES a iDNES.cz zvolili nejromantičtější místo na jižní Moravě. A 2 874 hlasy na ně pasovali zříceninu Cornštejn. Rozlehlý a pro turisty přístupný objekt se vypíná nad Vranovskou přehradou. "Zvlášť v noci si tu člověk připadá jako v pohádce," zdůvodnila svůj tip například Lucie Řehůřková.

Romantický hrad Cornštejn u Vranovské přehrady | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Romantické rozvaliny nechaly daleko za sebou velké favority soutěže - druhá Lednice zaostala o dvanáct set hlasů, třetí Pálava o více než osmnáct set. Dlouho vedoucí Mikulov nakonec skončil čtvrtý. -čtěte také Do ankety o nejromantičtější..

Co je na zřícenině Cornštejn tak romantické? Že stojí na úzké šíji, kterou ze dvou stran obtéká Dyje? Že tady stále dýchá středověk, i když už hrad leží v rozvalinách? Nebo návštěvníky okouzlily jeho tajemné příběhy?

"Hrozně mne potěšilo, že lidé v anketě iDNES.cz vybrali jako nejromantičtější místo na jižní Moravě právě Cornštejn. Pro mne to kouzelné místo opravdu je, ale nevěřil jsem, že zvítězí. Spíš jsem tipoval nějakou památku z okolí Lednice a Valtic, tam jsou přece také nádherná romantická místa," říká historik Jiří Kacetl.

Romantický hrad Cornštejn u Vranovské přehrady

O Cornštejnu ví opravdu hodně. Možná i kvůli němu vystudoval historii a svoji první knihu napsal právě o tomto bývalém středověkém hradě. Zamiloval si jej už v dětství - jeho prarodiče měli nedaleko chatu a on zde trávil prázdniny.

"Je nádherný při západu, když slunce zachází za protilehlý hřeben. I při východu, když se zrcadlí na vodní hladině," vyznává se Kacetl. A tvrdí, že Cornštejn je velmi zajímavý i z hlediska historického: "Jde o největší zříceninu v Podyjí na moravské straně. Má perfektně zachované zdivo, a i když se to na první pohled nezdá, býval velmi rozsáhlý. Měl spoustu předsunutých opevnění."

Točil se tu například Císař a tambor
I filmaři už objevili cornštejnské kouzlo. V roce 1988 tady Slováci točili záběry k pohádce Nebojsa. Ze zříceniny udělali hrad zlého kouzelníka. Brněnští filmaři se sem nastěhovali při natáčení pohádky Císař a tambor s Ondřejem Vetchým v hlavní roli a Cornštejn byl zase hradem loupeživého rytíře. Zřejmě ho postavili Lichtenburkové a volně přeloženo mohl název Cornštejn znamenat i kamenný hrad hněvu nebo vzdoru.

A pokud je to tak, hradní páni trochu předznamenali další události. Tak třeba Smil z Lichtenburka při jedné bujaré oslavě nevybíravými slovy napadl jaroměřického faráře, a když si to kněz nenechal líbit, strčil ho šlechtic do pytle a duchovního utopil pod hradem.

"Na tu dobu to bylo dost silné kafe. Až na přímluvu Karla IV. pak papež udělil Smilovi generální pardon, ale jako pokání musel postavit kousek od hradu kostel. Ten už však zmizel pod hladinou Vranovské přehrady," popisuje historik.

Zřícenina opředená pověstmi
Vzdorem proslul hrad i za Hynka z Lichtenburka. Odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a jeho vojska pak hrad rok obléhala a poté i dobyla.
Cornštejn je však opředen i mnoha tajemnými legendami. Třeba tou, že pokud někdo na Květnou neděli dodrží stanovený postup, z hradní studny vystoupí poklad.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz