Romantický hrad Cornštejn u Vranovské přehrady

Romantický hrad Cornštejn u Vranovské přehrady | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nejromantičtější místo: hrady a zámky porazila zřícenina Cornštejn

  • 3
Dohlasováno. Čtenáři MF DNES a iDNES.cz zvolili nejromantičtější místo na jižní Moravě. A 2 874 hlasy na ně pasovali zříceninu Cornštejn. Rozlehlý a pro turisty přístupný objekt se vypíná nad Vranovskou přehradou. "Zvlášť v noci si tu člověk připadá jako v pohádce," zdůvodnila svůj tip například Lucie Řehůřková.

Romantické rozvaliny nechaly daleko za sebou velké favority soutěže - druhá Lednice zaostala o dvanáct set hlasů, třetí Pálava o více než osmnáct set. Dlouho vedoucí Mikulov nakonec skončil čtvrtý. -čtěte také Do ankety o nejromantičtější..

Co je na zřícenině Cornštejn tak romantické? Že stojí na úzké šíji, kterou ze dvou stran obtéká Dyje? Že tady stále dýchá středověk, i když už hrad leží v rozvalinách? Nebo návštěvníky okouzlily jeho tajemné příběhy?

"Hrozně mne potěšilo, že lidé v anketě iDNES.cz vybrali jako nejromantičtější místo na jižní Moravě právě Cornštejn. Pro mne to kouzelné místo opravdu je, ale nevěřil jsem, že zvítězí. Spíš jsem tipoval nějakou památku z okolí Lednice a Valtic, tam jsou přece také nádherná romantická místa," říká historik Jiří Kacetl.

Romantický hrad Cornštejn u Vranovské přehrady

O Cornštejnu ví opravdu hodně. Možná i kvůli němu vystudoval historii a svoji první knihu napsal právě o tomto bývalém středověkém hradě. Zamiloval si jej už v dětství - jeho prarodiče měli nedaleko chatu a on zde trávil prázdniny.

"Je nádherný při západu, když slunce zachází za protilehlý hřeben. I při východu, když se zrcadlí na vodní hladině," vyznává se Kacetl. A tvrdí, že Cornštejn je velmi zajímavý i z hlediska historického: "Jde o největší zříceninu v Podyjí na moravské straně. Má perfektně zachované zdivo, a i když se to na první pohled nezdá, býval velmi rozsáhlý. Měl spoustu předsunutých opevnění."

Točil se tu například Císař a tambor
I filmaři už objevili cornštejnské kouzlo. V roce 1988 tady Slováci točili záběry k pohádce Nebojsa. Ze zříceniny udělali hrad zlého kouzelníka. Brněnští filmaři se sem nastěhovali při natáčení pohádky Císař a tambor s Ondřejem Vetchým v hlavní roli a Cornštejn byl zase hradem loupeživého rytíře. Zřejmě ho postavili Lichtenburkové a volně přeloženo mohl název Cornštejn znamenat i kamenný hrad hněvu nebo vzdoru.

A pokud je to tak, hradní páni trochu předznamenali další události. Tak třeba Smil z Lichtenburka při jedné bujaré oslavě nevybíravými slovy napadl jaroměřického faráře, a když si to kněz nenechal líbit, strčil ho šlechtic do pytle a duchovního utopil pod hradem.

"Na tu dobu to bylo dost silné kafe. Až na přímluvu Karla IV. pak papež udělil Smilovi generální pardon, ale jako pokání musel postavit kousek od hradu kostel. Ten už však zmizel pod hladinou Vranovské přehrady," popisuje historik.

Zřícenina opředená pověstmi
Vzdorem proslul hrad i za Hynka z Lichtenburka. Odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a jeho vojska pak hrad rok obléhala a poté i dobyla.
Cornštejn je však opředen i mnoha tajemnými legendami. Třeba tou, že pokud někdo na Květnou neděli dodrží stanovený postup, z hradní studny vystoupí poklad.