Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejrychlejší vítr naměřili v Brně-Tuřanech. Počasí zaměstnalo hasiče i energetiky

  8:41aktualizováno  17:20
Stovky domácností na jižní Moravě byly kvůli větru bez elektřiny. Hasiči likvidovali spadané stromy. Na střechu rodinného domu v Zelené Hoře na Vyškovsku vítr strhl dráty vedení. Přestože byly pod proudem, střecha hořet nezačala. V Brně-Tuřanech naměřili meteorologové vítr o rychlosti 80 kilometrů za hodinu.

Ilustrační foto | foto: Městská policie BrnoMF DNES

Nárazy větru na jižní Moravě dosahovaly maximálních hodnot především v první polovině dne. "Rychlost větru se pohybovala od 58 do 80 kilometrů v hodině. Záleželo na jednotlivých meteorologických stanicích. Nejrychlejší vítr byl naměřen v Brně-Tuřanech," uvedla pracovnice brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Ivana Záluská.

Silný vítr odpojil na jižní Moravě několik stovek domácností. Energetici zaznamenali výpadky hlavně na Blanensku, Hodonínsku a Břeclavsku. Poruchovou linku firmy e.ON od 5:00 do 9:00 volalo 661 lidí. "Většinu poruch se podařilo do 15:00 odstranit, zbylé opraví zaměstnanci firmy do večera," uvedla pro ČTK mluvčí společnosti e.ON Božena Herodesová.

Kudy do domu?
Nepříznivé počasí pro hasiče znamenalo sedmadvacet výjezdů navíc. "Vyjížděli jsme hlavně ke stromům spadlým přes cestu, uvolnila se jedna plechová střecha. Rozhodně nešlo o nějakou katastrofu," přiblížil mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Asistenci strážníků i policistů si vyžádal zásah pod sídlištěm Vinohrady v Brně. "Ve výšce pěti metrů se roztrhl strom a bránil vchodu do domu. Protože na místě hasiči museli použít třicetimetrový automobilový žebřík, bylo nutné uzavřít ulici," uvedl Haid.

"Hasiči nás poprosili o pomoc kvůli uzavírce Viniční ulice v době, kdy likvidovali spadlé větve," uvedla pro MF DNES mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Při Emmě bylo hůř, řekl mluvčí hasičů
Haid zdůraznil, že je situace podle počtu výjezdů jen mírně dramatická. "To při Emmě v březnu jich bylo čtyři až pět set," říká.

I jinde na Brněnsku museli hasiči řešit spíše drobnosti. V Ořešíně a v Kuřimi vyjeli k uvolněnému vršku májky, v obci Moutnice zajistili uvolněnou plechovou střechu o rozměru zhruba jeden krát šest metrů.

Nejvíce výjezdů zaznamenali hasiči na Blanensku. Zasahovali tam totiž při odstraňování větví ze silnic a stržených drátů elektrického vedení šestkrát.

Utržené plechové pláty ze střechy čerpací stanice, na dvou místech větve visící do silnice a strom, který spadl na dráty elektrického vedení. To je výčet výjezdů na Břeclavsku. V posledním případě hasičům pomáhali i pracovníci společnosti e.ON. Museli využít i vysokozdvižnou plošinu.

V Hodoníně spadl na třídě Bratří Čapků strom, který museli hasiči rozřezat motorovou pilou. To samé řešili jejich kolegové na Znojemsku na silnici z obce Olbramkostel do Vracovic.

Podle meteorologů by vichr mohl přetrvat až do čtvrtečního večera.


 

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz