Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejrychlejší vítr naměřili v Brně-Tuřanech. Počasí zaměstnalo hasiče i energetiky

  8:41aktualizováno  17:20
Stovky domácností na jižní Moravě byly kvůli větru bez elektřiny. Hasiči likvidovali spadané stromy. Na střechu rodinného domu v Zelené Hoře na Vyškovsku vítr strhl dráty vedení. Přestože byly pod proudem, střecha hořet nezačala. V Brně-Tuřanech naměřili meteorologové vítr o rychlosti 80 kilometrů za hodinu.

Ilustrační foto | foto: Městská policie BrnoMF DNES

Nárazy větru na jižní Moravě dosahovaly maximálních hodnot především v první polovině dne. "Rychlost větru se pohybovala od 58 do 80 kilometrů v hodině. Záleželo na jednotlivých meteorologických stanicích. Nejrychlejší vítr byl naměřen v Brně-Tuřanech," uvedla pracovnice brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Ivana Záluská.

Silný vítr odpojil na jižní Moravě několik stovek domácností. Energetici zaznamenali výpadky hlavně na Blanensku, Hodonínsku a Břeclavsku. Poruchovou linku firmy e.ON od 5:00 do 9:00 volalo 661 lidí. "Většinu poruch se podařilo do 15:00 odstranit, zbylé opraví zaměstnanci firmy do večera," uvedla pro ČTK mluvčí společnosti e.ON Božena Herodesová.

Kudy do domu?
Nepříznivé počasí pro hasiče znamenalo sedmadvacet výjezdů navíc. "Vyjížděli jsme hlavně ke stromům spadlým přes cestu, uvolnila se jedna plechová střecha. Rozhodně nešlo o nějakou katastrofu," přiblížil mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Asistenci strážníků i policistů si vyžádal zásah pod sídlištěm Vinohrady v Brně. "Ve výšce pěti metrů se roztrhl strom a bránil vchodu do domu. Protože na místě hasiči museli použít třicetimetrový automobilový žebřík, bylo nutné uzavřít ulici," uvedl Haid.

"Hasiči nás poprosili o pomoc kvůli uzavírce Viniční ulice v době, kdy likvidovali spadlé větve," uvedla pro MF DNES mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Při Emmě bylo hůř, řekl mluvčí hasičů
Haid zdůraznil, že je situace podle počtu výjezdů jen mírně dramatická. "To při Emmě v březnu jich bylo čtyři až pět set," říká.

I jinde na Brněnsku museli hasiči řešit spíše drobnosti. V Ořešíně a v Kuřimi vyjeli k uvolněnému vršku májky, v obci Moutnice zajistili uvolněnou plechovou střechu o rozměru zhruba jeden krát šest metrů.

Nejvíce výjezdů zaznamenali hasiči na Blanensku. Zasahovali tam totiž při odstraňování větví ze silnic a stržených drátů elektrického vedení šestkrát.

Utržené plechové pláty ze střechy čerpací stanice, na dvou místech větve visící do silnice a strom, který spadl na dráty elektrického vedení. To je výčet výjezdů na Břeclavsku. V posledním případě hasičům pomáhali i pracovníci společnosti e.ON. Museli využít i vysokozdvižnou plošinu.

V Hodoníně spadl na třídě Bratří Čapků strom, který museli hasiči rozřezat motorovou pilou. To samé řešili jejich kolegové na Znojemsku na silnici z obce Olbramkostel do Vracovic.

Podle meteorologů by vichr mohl přetrvat až do čtvrtečního večera.


 

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz