Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejstarší lékárnu v Brně připravil soudní spor o cenný interiér

  7:30aktualizováno  7:30
Lékárna U Červeného raka v brněnské Masarykově ulici prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Kvůli sporům, které se vlečou od dob výměny domu s lékárnou za pasáž Jalta, však přišla o cenný interiér. Nahradil ho moderní nábytek.

Kvůli sporu přišla lékárna U Červeného raka v Brně o cenný interiér. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nechvalně proslulá výměna brněnské pasáže Jalta za řadu lukrativních nemovitostí v centru Brna opět zasáhla do dějin města. A tentokrát do těch úplně nejstarších.

Jak šel čas v lékárně U Červeného raka

Lékárna na rohu Masarykovy a Jánské ulice v centru Brna je jednou ze dvou nejstarších lékáren, které v Brně vůbec vznikly. V archivních materiálech se o ní píše už v první polovině 17. století. Jako jediná se zachovala a funguje dosud na stejném místě jako tehdy. Dům, ve kterém sídlí, však pochází až z roku 1907, stejně jako historicky cenné vybavení lékárny. Dům je památkově chráněný, vybavení lékárny však status movité kulturní památky nezískalo. Dům i lékárna nyní prošly rekonstrukcí. Otevření je naplánováno na začátek září.

Kvůli sporům, které smlouva o výměně nemovitostí odstartovala, totiž přišla nejdéle fungující lékárna v Brně o svůj historický nábytek.

Lékárna U Červeného raka, jejíž existence na stejném místě je doložena už v předbělohorské době, se zanedlouho otevře s moderním interiérem. Co bude s původním zdobeným nábytkem z roku 1907, se zatím neví.

Změn na nároží ulic Jánská a Masarykova si v posledních týdnech všimly davy kolemjdoucích. Lékárna byla na čas zavřená kvůli rekonstrukci, kterou prochází celý dům. Jenže po odstranění zátaras se za zvětšenými okny začalo objevovat moderní vybavení interiéru, jaké je v řadě dalších lékáren.

"Jde o nevratnou škodu, kterou neměly úřady vůbec připustit," zlobí se například historik umění a nositel Ceny města Brna Iloš Crhonek.

Jenže památkáři z Národního památkového ústavu, kteří k rekonstrukci psali odborný posudek, krčí bezmocně rameny. "Rekonstrukci jsme povolili s tím, že historický nábytek lékárny je její součástí," konstatoval odpovědný památkář Karel Doležel.

Pak však padl soudní verdikt a všechno bylo jinak. Dřívější nájemci lékárny se totiž soudili o její interiér. A soud rozhodl, že nábytek není součástí nemovitosti a patří původním nájemcům, takže si ho letos v červnu odstěhovali.

"Snažíme se jednat s městem, které by o svoji památku mohlo mít zájem, o jeho prodeji, ale nikoho to nezajímá. Odhadní cena nábytku je přes dva miliony," uvedl původní nájemce lékárny Vojtěch Halámek.

Farmaceutická společnost Rent-Pharm, která má prostory dlouhodobě pronajaté, tak lékárnu vybavila nábytkem moderním. Nad ním se přitom klene nově zrestaurovaný štukový strop, který se drží původního vzhledu budovy.

Celý spor má kořeny v době, kdy město dům s lékárnou a další nemovitosti na přelomu let 2005 a 2006 směnilo za pasáž Jalta a získal jej podnikatel Miroslav Lekeš.

Původní nájemci lékárny se začali zlobit, že měli na dům předkupní právo, a nabízeli za něj městu peníze, ale město je nevyslyšelo.

Radnice si tehdy sice vymínila, že v domě zůstane lékárna nejméně dalších dvacet let, nebylo však jasné, za jakých podmínek ji tam nový majitel má provozovat.

Když pak od podnikatele Miroslava Lekeše koupila nemovitost firma Zepiko, zvýšila původním lékárníkům nájem. Ti kvůli tomu odešli a začali se soudit, protože dříve do rekonstrukce lékárny investovali vlastní peníze.

"Jsem brněnský patriot a velice stojím o to, aby lékárna na svém místě zůstala. Ale domluva nebyla možná," povzdechl si současný majitel domu Zdeněk Ohniště. S Halámkem, s nímž se soudil, se přitom shodnou jen na jednom. Potíže odstartovaly krokem města, které dům směnilo.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz