Kvůli sporu přišla lékárna U Červeného raka v Brně o cenný interiér.

Kvůli sporu přišla lékárna U Červeného raka v Brně o cenný interiér. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nejstarší lékárnu v Brně připravil soudní spor o cenný interiér

  • 9
Lékárna U Červeného raka v brněnské Masarykově ulici prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Kvůli sporům, které se vlečou od dob výměny domu s lékárnou za pasáž Jalta, však přišla o cenný interiér. Nahradil ho moderní nábytek.

Nechvalně proslulá výměna brněnské pasáže Jalta za řadu lukrativních nemovitostí v centru Brna opět zasáhla do dějin města. A tentokrát do těch úplně nejstarších.

Jak šel čas v lékárně U Červeného raka

Lékárna na rohu Masarykovy a Jánské ulice v centru Brna je jednou ze dvou nejstarších lékáren, které v Brně vůbec vznikly. V archivních materiálech se o ní píše už v první polovině 17. století. Jako jediná se zachovala a funguje dosud na stejném místě jako tehdy. Dům, ve kterém sídlí, však pochází až z roku 1907, stejně jako historicky cenné vybavení lékárny. Dům je památkově chráněný, vybavení lékárny však status movité kulturní památky nezískalo. Dům i lékárna nyní prošly rekonstrukcí. Otevření je naplánováno na začátek září.

Kvůli sporům, které smlouva o výměně nemovitostí odstartovala, totiž přišla nejdéle fungující lékárna v Brně o svůj historický nábytek.

Lékárna U Červeného raka, jejíž existence na stejném místě je doložena už v předbělohorské době, se zanedlouho otevře s moderním interiérem. Co bude s původním zdobeným nábytkem z roku 1907, se zatím neví.

Změn na nároží ulic Jánská a Masarykova si v posledních týdnech všimly davy kolemjdoucích. Lékárna byla na čas zavřená kvůli rekonstrukci, kterou prochází celý dům. Jenže po odstranění zátaras se za zvětšenými okny začalo objevovat moderní vybavení interiéru, jaké je v řadě dalších lékáren.

"Jde o nevratnou škodu, kterou neměly úřady vůbec připustit," zlobí se například historik umění a nositel Ceny města Brna Iloš Crhonek.

Jenže památkáři z Národního památkového ústavu, kteří k rekonstrukci psali odborný posudek, krčí bezmocně rameny. "Rekonstrukci jsme povolili s tím, že historický nábytek lékárny je její součástí," konstatoval odpovědný památkář Karel Doležel.

Pak však padl soudní verdikt a všechno bylo jinak. Dřívější nájemci lékárny se totiž soudili o její interiér. A soud rozhodl, že nábytek není součástí nemovitosti a patří původním nájemcům, takže si ho letos v červnu odstěhovali.

"Snažíme se jednat s městem, které by o svoji památku mohlo mít zájem, o jeho prodeji, ale nikoho to nezajímá. Odhadní cena nábytku je přes dva miliony," uvedl původní nájemce lékárny Vojtěch Halámek.

Farmaceutická společnost Rent-Pharm, která má prostory dlouhodobě pronajaté, tak lékárnu vybavila nábytkem moderním. Nad ním se přitom klene nově zrestaurovaný štukový strop, který se drží původního vzhledu budovy.

Celý spor má kořeny v době, kdy město dům s lékárnou a další nemovitosti na přelomu let 2005 a 2006 směnilo za pasáž Jalta a získal jej podnikatel Miroslav Lekeš.

Původní nájemci lékárny se začali zlobit, že měli na dům předkupní právo, a nabízeli za něj městu peníze, ale město je nevyslyšelo.

Radnice si tehdy sice vymínila, že v domě zůstane lékárna nejméně dalších dvacet let, nebylo však jasné, za jakých podmínek ji tam nový majitel má provozovat.

Když pak od podnikatele Miroslava Lekeše koupila nemovitost firma Zepiko, zvýšila původním lékárníkům nájem. Ti kvůli tomu odešli a začali se soudit, protože dříve do rekonstrukce lékárny investovali vlastní peníze.

"Jsem brněnský patriot a velice stojím o to, aby lékárna na svém místě zůstala. Ale domluva nebyla možná," povzdechl si současný majitel domu Zdeněk Ohniště. S Halámkem, s nímž se soudil, se přitom shodnou jen na jednom. Potíže odstartovaly krokem města, které dům směnilo.