Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Největší města jižní Moravy dumají, co budou stavět

  19:30aktualizováno  19:30
Co se v největších městech regionu postaví a jaké projekty považují vedení radnic za své priority? Na většině míst o tom zastupitelé s definitivní platností rozhodnou až na jaře, jinde mají schvalování rozpočtu za sebou nebo před sebou. A mnohdy vše závisí na tom, zda město získá dotace z Evropské unie. Představy a plány ale mají všude.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Stavební práce, stavba, zedník | foto: Profimedia.cz

V Blansku budou rozpočet na rok 2009 zastupitelé schvalovat až v březnu. V týdnu před Vánocemi odsouhlasili jen rozpočtové provizorium. Největší investicí má být kompostárna.

"Zařízení pro biologicky rozložitelný odpad by mělo stát 53 milionů, máme požádáno o dotaci, pravděpodobnost jejího získání je ale poměrně vysoká," vysvětlil místostarosta Jindřich Král.

Kromě kompostárny, která by mohla být hotová po roce, chce vedení města s pomocí dotace z EU pokračovat také v budování cyklostezky za osm milionů korun. Odbahnit by se měla vodní nádrž Palava I a II za zhruba 10 milionů korun, nová parkovací místa by za 4 miliony mohla vyrůst také na sídlišti Písečná ve třetí etapě jeho obnovy.

Za 7,5 milionu by se mělo postavit víceúčelové hřiště v Dolní Lhotě, před podáním žádosti je také patnáctimilionový projekt na nové lanové centrum a úpravy škvárového hřiště v Blansku.

"Bez ohledu na to, jestli získáme dotaci, chystáme také parkoviště u hřbitova za asi 6 milionů," dodal Král s tím, že většinu rozhodnutí o přidělení dotace by město mělo znát v prvním čtvrtletí.

V Boskovicích už mají o největší investici roku jasno. Místní se konečně dočkají generální rekonstrukce zdejšího koupaliště. Dotaci na ni už město má, v areálu Červená zahrada by tak měl vyrůst moderní aquapark a nové zázemí za zhruba 60 milionů korun.

"Chceme také, aby se udělalo poměrně hodně se silnicemi ve městě, obnovily se nebo rekonstruovaly, město musí z rozpočtu spolufinancovat opravu koupaliště, na desítky milionů přijde také zateplení tří budov školy," popsal starosta Jaroslav Dohnálek.

V Letovicích dají zřejmě nejvíc peněz do škol. Na výměnu oken a zateplení půjde z dotace 28 milionů korun na školu v Komenské ulici, dalších 14 milionů by mělo doplatit město. Na dalších 7 milionů přijde zateplení budovy na Čapkově ulici.

"Chceme také rekultivovat skládku Červený vrch, za 16 milionů opravit hřiště u základní školy a pokračovat v opravě radnice. Dokončit se musí podkroví, příčky, sítě a rozvody za asi osm milionů korun," uvedl starosta Radek Procházka.

V Adamově budou rozpočet schvalovat v lednu, už nyní ale vědí, že by rádi opravili sportoviště na Ptačině. "Bydlí tam skoro tři tisíce lidí. Na sportovišti za 10 milionů by měl být prostor pro minikopanou, basketbal, florbal, tenis s umělohmotným povrchem," plánuje starosta Jiří Němec.

Přes dva miliony by měla stát oprava mostku na ulici Plotní, půldruhého milionu bude stát revitalizace kulturního zařízení na Ptačině. Peníze by se měly najít i na opravy chodníků.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Najdete na iDNES.cz