Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Největší města jižní Moravy dumají, co budou stavět

  19:30aktualizováno  19:30
Co se v největších městech regionu postaví a jaké projekty považují vedení radnic za své priority? Na většině míst o tom zastupitelé s definitivní platností rozhodnou až na jaře, jinde mají schvalování rozpočtu za sebou nebo před sebou. A mnohdy vše závisí na tom, zda město získá dotace z Evropské unie. Představy a plány ale mají všude.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Stavební práce, stavba, zedník | foto: Profimedia.cz

V Blansku budou rozpočet na rok 2009 zastupitelé schvalovat až v březnu. V týdnu před Vánocemi odsouhlasili jen rozpočtové provizorium. Největší investicí má být kompostárna.

"Zařízení pro biologicky rozložitelný odpad by mělo stát 53 milionů, máme požádáno o dotaci, pravděpodobnost jejího získání je ale poměrně vysoká," vysvětlil místostarosta Jindřich Král.

Kromě kompostárny, která by mohla být hotová po roce, chce vedení města s pomocí dotace z EU pokračovat také v budování cyklostezky za osm milionů korun. Odbahnit by se měla vodní nádrž Palava I a II za zhruba 10 milionů korun, nová parkovací místa by za 4 miliony mohla vyrůst také na sídlišti Písečná ve třetí etapě jeho obnovy.

Za 7,5 milionu by se mělo postavit víceúčelové hřiště v Dolní Lhotě, před podáním žádosti je také patnáctimilionový projekt na nové lanové centrum a úpravy škvárového hřiště v Blansku.

"Bez ohledu na to, jestli získáme dotaci, chystáme také parkoviště u hřbitova za asi 6 milionů," dodal Král s tím, že většinu rozhodnutí o přidělení dotace by město mělo znát v prvním čtvrtletí.

V Boskovicích už mají o největší investici roku jasno. Místní se konečně dočkají generální rekonstrukce zdejšího koupaliště. Dotaci na ni už město má, v areálu Červená zahrada by tak měl vyrůst moderní aquapark a nové zázemí za zhruba 60 milionů korun.

"Chceme také, aby se udělalo poměrně hodně se silnicemi ve městě, obnovily se nebo rekonstruovaly, město musí z rozpočtu spolufinancovat opravu koupaliště, na desítky milionů přijde také zateplení tří budov školy," popsal starosta Jaroslav Dohnálek.

V Letovicích dají zřejmě nejvíc peněz do škol. Na výměnu oken a zateplení půjde z dotace 28 milionů korun na školu v Komenské ulici, dalších 14 milionů by mělo doplatit město. Na dalších 7 milionů přijde zateplení budovy na Čapkově ulici.

"Chceme také rekultivovat skládku Červený vrch, za 16 milionů opravit hřiště u základní školy a pokračovat v opravě radnice. Dokončit se musí podkroví, příčky, sítě a rozvody za asi osm milionů korun," uvedl starosta Radek Procházka.

V Adamově budou rozpočet schvalovat v lednu, už nyní ale vědí, že by rádi opravili sportoviště na Ptačině. "Bydlí tam skoro tři tisíce lidí. Na sportovišti za 10 milionů by měl být prostor pro minikopanou, basketbal, florbal, tenis s umělohmotným povrchem," plánuje starosta Jiří Němec.

Přes dva miliony by měla stát oprava mostku na ulici Plotní, půldruhého milionu bude stát revitalizace kulturního zařízení na Ptačině. Peníze by se měly najít i na opravy chodníků.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz