Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Největší prohřešek? Dokořán otevřený sáček kávy, tvrdí odbornice

  17:36aktualizováno  27. srpna 13:27
Brno si už od dob první republiky uchovává jedinečnou kavárenskou atmosféru. Lidé se tu nezvykle často a nezvykle rádi schází u šálku černého moku. Že je to jejich oblíbené téma, dokazuje i on-line rozhovor s kávovou odbornicí, třiatřicetiletou Julií Kalodovou. Otázky na presa, kapučína, kavárny a kurzy se Kalodové jen sypaly. Jako kávová zrnka.

Znalkyně kávy Julie Kalodová při on-line rozhovoru | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Kde je v Brně nejlepší kavárna, kde mají nej kávu? A na co si dát pozor?" ptali se nejčastěji čtenáři iDNES.cz. Kalodová jim ráda dala hned několik tipů.

"Podle testování kvality espresa, na kterém jsem se podílela, je možné doporučit třeba Top Pellini u Jakuba, kavárnu Alfa (která je teď v rekonstrukci), kavárnu u kina Scala, Spolek nebo třeba Cafe Steiner. Ale je jich jistě víc...," poradila lidem hned na začátku.

. on-line rozhovor s Julií Kalodovou - zde 

U kávy prý nezáleží jen na značce, ale také na přípravě. "Doporučuji proto chodit ochutnávat různé značky do rozdílných kaváren. Naučíte se rozpoznávat drobné chuťové rozdíly a uvidíte propastné rozdíly v kvalitě kávy u nás. Způsob přípravy je nesmírně důležitý, zkuste si v kavárně sednout blízko baru a dívejte se, jakým způsobem barista kávu připravuje. Perfektní kávu dokáže špatný barista úplně položit," míní specialistka.

Ve spoustě restaurací totiž kávu připravuje nekvalifikovaný personál, a je to škoda. "Troufám si říct, že kvalita espresa v restauracích je horší než v kavárnách. Většinou tam totiž chybí barista-kávový specialista. Ale mění se to k lepšímu," povzbudila Kalodová milovníky kávy.

Znalkyně kávy Julie Kalodová při on-line rozhovoru

Chuťové pohárky i zrak trénuje znalkyně opravdu poctivě. Denně si dopřeje čtyři až pět šálků překapávané kávy nebo dvě espresa. Čtenáře zajímalo, jestli se nebojí o své zdraví. "To máte pravdu, kávy si dopřávám docela velké množství. Snažím se hodně pít vodu a nepiji kávu po 18. hodině. Jinak bych se asi nevyspala," usmívala se za monitorem Kalodová.

Ta už prošla několika speciálními kurzy. Na kapučíno tak umí mlékem malovat nejrůznější obrázky, rozumí snad všem druhům kávy a ví všechno o jejich správné přípravě. Čtenáře kurzy zajímaly. Ptali se na jejich cenu, délku i kvalitu.

"Musí to být velmi zajímavé. Sestra uvažuje o rozšíření cukrárny, možná by se jí takový kurz k narozeninám líbil. Kolik kurz stojí a jak dlouho trvá?" ptal se například čtenář Vojta.

"Vím asi o čtyřech školách kávy u nás. Dvě jsou v Praze a dvě v Brně. Já jsem absolvovala zatím tři kurzy. Nemám nyní aktuální ceníky po ruce, ale za základní kurz coffee specialist zaplatíte cenu mezi 3 a 7 tisíci korun. Můžete ve studiu pokračovat, jsou i kurzy latte artu (malování mléčnou pěnou). Školení nabízejí svým klientům (kavárnám) i zástupci dodavatelských firem, ale jejich úroveň neznám. Je možné studovat i v zahraničí, v Londýně nebo v Itálii," poradila Vojtovi Kalodová.

Znalkyně kávy Julie Kalodová při on-line rozhovoru

Řeč se stočila i na rozpustnou kávu, domácí přípravu a kávové prohřešky. "Přiznám se, že rozpustné kávě jsem na chuť nepřišla. Postrádám v šálku tu typickou vůni čerstvě namleté zrnkové kávy, ale možná jsem jen nenatrefila na dobrou kvalitu a značku. Takže ji rozhodně nezavrhuji. Jistě je spousta lidí, kteří ji mají rádi. Dostáváte na návštěvě také otázku: ‚Dáš si turka, nebo rozpustnou?‘ Já v tu chvíli sáhnu po ‚české zalévané‘," glosovala odbornice.

A největší domácí prohřešek? "Pro mě osobně? Dokořán otevřený sáček s kávou, který dlouhé hodiny někde na lince (nebo ve spíži) stojí a stojí a stojí. To je potom kávička," směje se Kalodová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Najdete na iDNES.cz