Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvíc lidí v Česku s trvalým pobytem na úřadě? V Brně

  21:38aktualizováno  21:38
Trvalý pobyt na adrese magistrátu má v Brně přes osm a půl tisíce lidí. Z nejrůznějších důvodů. Čím dál tím víc třeba proto, aby se vyhnuli soudům. Víc občanů hlášených k pobytu na úřadě ale nemá žádné jiné město v Česku. Situaci už kritizuje i ombudsman Otakar Motejl.

Na brněnském magistrátu oficiálně bydlí tisíce lidí. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Jak se vyhnout poplatku za svoz odpadu, návštěvě exekutorů nebo nepříjemnému soudnímu jednání? Podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla na to už řada lidí přišla - s pomocí rozporu v tom, jak zákon vymezuje pojem trvalý pobyt a co s ním spojuje.

Lidé se totiž naučili využívat možnosti nechat si trvalý pobyt evidovat na takzvaných ohlašovnách, tedy v sídle obecního nebo městského úřadu či magistrátu. V Brně tak na adrese Husova 5 oficiálně sídlí kromě úředníků brněnského magistrátu, kteří sem chodí každý den do práce, i dalších osm tisíc šest set čtyřicet devět lidí.

Brno si tím vysloužilo celorepublikové prvenství. Na takzvané ohlašovně totiž eviduje vůbec nejvyšší počet lidí v zemi. Chlubit se ale rozhodně není čím.

I úředníci dávají Motejlovi, který situaci kritizuje, za pravdu. S vysokými počty těch, kteří jsou oficiálně evidovaní přímo v sídle magistrátu, jsou totiž potíže. "Je to pro nás problém, zatěžuje to úřad. Třeba kvůli tomu, že s takovými lidmi totiž musíme vést řízení ve věci udání adresy. A to může v některých případech trvat i několik let," popsal tiskový mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Zatímco dříve se lidé k trvalému pobytu museli hlásit tam, kde skutečně žijí, po roce 2000 nemusí mít trvalý pobyt s místem, kde člověk skutečně žije, nic společného.

"Úřady mnohdy skutečný stav, kde člověk žije, nezjišťují, ani když rozhodují o zrušení trvalého pobytu," kritizuje Miloš Valášek z úřadu veřejného ochránce práv.

. Trvalý pobyt

Podle jednoho zákona je to jen evidenční pojem. Podle řady jiných ale údaj, s nímž jsou spojována práva a povinnosti lidí - možnost volit, kandidovat do zastupitelstva, povinnost platit poplatky. Protimluv v zákoně přináší problémy i nespravedlnost, kritizuje ombudsman.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES

Tisíce Jihomoravanů oficiálně bydlí tam, kde nežijí. Co to může znamenat pro občany i pro úřady? Čtěte víc v MF DNES z Brna a jižní Moravy.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz