Na brněnském magistrátu oficiálně bydlí tisíce lidí.

Na brněnském magistrátu oficiálně bydlí tisíce lidí. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Nejvíc lidí v Česku s trvalým pobytem na úřadě? V Brně

Trvalý pobyt na adrese magistrátu má v Brně přes osm a půl tisíce lidí. Z nejrůznějších důvodů. Čím dál tím víc třeba proto, aby se vyhnuli soudům. Víc občanů hlášených k pobytu na úřadě ale nemá žádné jiné město v Česku. Situaci už kritizuje i ombudsman Otakar Motejl.

Jak se vyhnout poplatku za svoz odpadu, návštěvě exekutorů nebo nepříjemnému soudnímu jednání? Podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla na to už řada lidí přišla - s pomocí rozporu v tom, jak zákon vymezuje pojem trvalý pobyt a co s ním spojuje.

Lidé se totiž naučili využívat možnosti nechat si trvalý pobyt evidovat na takzvaných ohlašovnách, tedy v sídle obecního nebo městského úřadu či magistrátu. V Brně tak na adrese Husova 5 oficiálně sídlí kromě úředníků brněnského magistrátu, kteří sem chodí každý den do práce, i dalších osm tisíc šest set čtyřicet devět lidí.

Brno si tím vysloužilo celorepublikové prvenství. Na takzvané ohlašovně totiž eviduje vůbec nejvyšší počet lidí v zemi. Chlubit se ale rozhodně není čím.

I úředníci dávají Motejlovi, který situaci kritizuje, za pravdu. S vysokými počty těch, kteří jsou oficiálně evidovaní přímo v sídle magistrátu, jsou totiž potíže. "Je to pro nás problém, zatěžuje to úřad. Třeba kvůli tomu, že s takovými lidmi totiž musíme vést řízení ve věci udání adresy. A to může v některých případech trvat i několik let," popsal tiskový mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Zatímco dříve se lidé k trvalému pobytu museli hlásit tam, kde skutečně žijí, po roce 2000 nemusí mít trvalý pobyt s místem, kde člověk skutečně žije, nic společného.

"Úřady mnohdy skutečný stav, kde člověk žije, nezjišťují, ani když rozhodují o zrušení trvalého pobytu," kritizuje Miloš Valášek z úřadu veřejného ochránce práv.

. Trvalý pobyt

Podle jednoho zákona je to jen evidenční pojem. Podle řady jiných ale údaj, s nímž jsou spojována práva a povinnosti lidí - možnost volit, kandidovat do zastupitelstva, povinnost platit poplatky. Protimluv v zákoně přináší problémy i nespravedlnost, kritizuje ombudsman.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES

Tisíce Jihomoravanů oficiálně bydlí tam, kde nežijí. Co to může znamenat pro občany i pro úřady? Čtěte víc v MF DNES z Brna a jižní Moravy.

.
,