Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Nejvíc žen je v Brně, v kraji přibylo sebevražd, říkají čísla

  • 20
V čem je Brno výjimečné? Kromě nejšpinavější přehrady a nadprůměrné koncentrace vysokých škol si připsalo prvenství v nejvyšším podílu žen na celkový počet obyvatel. "Je jich přesně 51,96 procent," uvedl Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu.

Úřad takto doplnil statistiku demografického vývoje za rok 2009.

Jihomoravský kraj v číslech

Počet obyvatel: 1 151 508 Ženy/muži: 589 574/561 934
Narozených dětí: 10 038
V manželství: 6 683
Mimo manželství: 3 328
Počet zemřelých: 8 378, muži: 4 133, ženy: 4 245
Počet přistěhovaných: 8 150
Z České republiky: 5 091
Z ciziny: 3 059 (980 z Ukrajiny, 227 z Vietnamu, 493 ze Slovenska)
Počet odstěhovaných: 5 421 (do České republiky: 4 640, do ciziny: 781)
Sňatky: 4 473
Rozvody: 2 358
Potraty: 2 854
ZDROJ: Český statistický úřad

A proč je žen právě v Brně nejvíc? Podle Adama je to kvůli příznivým životním podmínkám. "Ženy se obecně dožívají vyššího věku než muži a to, že se jim v Brně dobře žije, může ovlivnit statistiku," myslí si Adam.

O prvenství v počtu žen však s Brnem bude brzy moci soutěžit i okres Vyškov. Letos se totiž na Vyškovsku narodilo nejvíce holčiček ze všech jihomoravských okresů.

Mají málo pořádných chlapů

A jaký je důsledek boomu něžného pohlaví? Hůř se seznamují. "Narazit na pořádného chlapa je vážně problém. A to studuji technický obor, kde by o kluky neměla být nouze," postěžovala si studentka Jana, která nechtěla zveřejnit své příjmení.

Provozovatel serveru Libimseti.cz Oldřich Neuberger to tak tragicky nevidí. "Ženy a muži jsou u nás zaregistrovaní zhruba půl na půl," podotkl Neuberger.

Více žen než mužů může mít podle finančního analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky kromě potíží se seznámením i ekonomické důsledky. "Průměrná mzda je totiž u žen často nižší než u mužů, a to může mít vliv na disponibilní důchod jihomoravských domácností," vysvětlil Hatlapatka.

Disponibilní důchod je jednoduše řečeno částka, kterou domácnosti mohou přímo použít k nákupu zboží. V přepočtu měl v roce 2008 každý Jihomoravan zhruba 177 tisíc korun, což kraj řadí v celorepublikové statistice na čtvrté místo.

Brno a zbytek kraje

Jižní Morava je podle analytika vůbec atypický region. "Brno a zbytek kraje jsou dva různé světy. Zatímco v Brně se hodně rozvíjí finanční služby a přichází tam zahraniční investoři, ostatní okresy zůstávají spíše zemědělské," říká Hatlapatka.

Kraj se sice podílí na hrubém domácím produktu asi deseti procenty a na jižní Moravě je i druhý nejvyšší podíl počtu pracujících, v disponibilním důchodu je však až na čtvrtém místě.

"To může být způsobeno strukturou kraje a tím, že tam pracuje hodně cizinců. Všechny peníze se tak nemusí vracet státu. V zemědělských regionech je navíc zapojeno více žen než například tam, kde převažuje strojírenství," okomentoval vývoj Hatlapatka.

V kraji se také podle statistik snížil počet zaměstnaných, naopak se zvýšila průměrná mzda. Jedna z nejvyšších nezaměstnaností je tradičně v okrese Hodonín, kde se letos jako v jediném jihomoravském okrese snížil počet obyvatel.

Přitom nedávno Hodonín vyhrál v soutěži Obec přátelská rodině v kategorii do 50 tisíc obyvatel. Ale lidé nemizí jen z Hodonína. "Vylidňuje se i Brno a stále více lidí se stěhuje na venkov," uvedl Adam z Českého statistického úřadu.

Ubývá i novorozenců. Do konce září se v kraji narodilo více než 10 tisíc dětí, což je méně než loni.

Nemoci

Ačkoli už se nerodí tolik dětí jako v roce 2008, pořád převažuje porodnost nad úmrtností. "Zajímavé je i prvenství Blanenska, kde v celorepublikovém porovnání zemřelo nejvíce lidí na nemoci oběhové systému a zároveň nejméně na nádorová onemocnění," uvedl Adam.

Ukončit vlastní život se letos rozhodlo 101 lidí, což je o 14 více než loni.

Statistici kromě lidí sledují například i drůbež. A zjistili, že více než půl milionu slepic sneslo za devět měsíců 109 milionů vajec a kraj se tak zařadil na druhé místo.

Jihomoravský kraj v číslech