Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvyšší soud je přetížený malichernými případy, začne si vybírat

  17:29aktualizováno  17:29
Nejste spokojení s rozhodnutím soudu a plánujete hnát případ až před Nejvyšší soud? Možná to už brzy bude problém. Nejvyšší soud by totiž měl mít do budoucna právo výběru případů, kterými se bude zabývat. Na dnešní konferenci k 15. výročí činnosti soudu to řekla současná předsedkyně Iva Brožová.

Iva Brožová (současná) a Eliška Wagnerová (bývalá) předsedkyně Nejvyššího soudu | foto: Radek Miča, MAFRA

Nejvyšší soud coby špička soustavy českých soudů je totiž enormně přetížený, často se navíc zabývá malichernými spory. "Jen vloni sem doputovalo téměř deset tisíc kauz. Letos máme ještě o třetinu vyšší nárůst," popsal mluvčí soudu Petr Knötig s tím, že v talárech zde zatím pracuje jen 61 soudců. Tabulkových 65 soudců by zde mělo pracovat už v příštím roce, ani to ale stav nezlepší.
 
Podle Brožové by se měla změnit legislativa, aby lidé ve chvílích, kdy nejsou spokojeni s výsledkem řízení, automaticky nepovažovali Nejvyšší soud za další odvolací stupeň, na který se mohou obrátit.

Nejvyšší soud? Exkluzivní pracoviště
"Enormní nárůst případů není řešitelný zvyšováním počtu soudců. Nejvyšší soud rozhoduje o mimořádných opravných prostředcích a musí zůstat jakýmsi exkluzivním pracovištěm," řekla Brožová po skončení konference, na kterou přijela zhruba stovka hostů z vedení nejvyšších soudů Slovenska, Polska, Maďarska i Chorvatska, ale i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"Zaměřovat bychom se v budoucnu měli spíše na věci zásadního právního významu, oblasti, které jsou sporné, nebo ty, v nichž je třeba se někam posunout," plánuje Brožová s tím, že změna je nyní na zákonodárcích.
 
Nedostatek soudců řeší studenti práv
S nedostatkem soudců se nyní Nejvyšší soud vypořádává po svém. Zahájil spolupráci s právnickými fakultami, které sem na praxi posílají své nejlepší studenty.
 
Na oslavách dnes chyběl prezident Václav Klaus, který Brožovou v minulosti kritizoval a pokusil se ji také odvolat, Nejvyšší soud jej s poukazem na to, že nespadá pod prezidenta, nepozval.

Naopak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který s Brožovou v minulosti zahájil kárné řízení, do Brna dorazil. Před tiskovou konferencí ale odjel, pouze uvedl, že jeho kroky proti Brožové nelze vnímat v osobní rovině. Totéž tvrdí i Brožová.

"Spory s prezidentem či ministerstvem spravedlnosti jsou součástí zákonitého procesu vymezování se soudní moci z moci výkonné, k němuž v posttotalitním státě muselo dojít," uvedla.

Wagnerová soudce pochválila
Smířlivá byla na konferenci i místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, která v letech 1998 až 2002 Nejvyššímu soudu předsedala.

"Doby, kdy Nejvyšší soud odmítal poslušnost nálezům Ústavního soudu a stěžovatel se stal pinpongovým míčkem mezi soudy, už naštěstí pominuly. Stále se samozřejmě vyskytují excesy, kdy jsme museli zasáhnout a některá rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit, ale průměr je kvalitativně úplně někde jinde," pochválila Wagnerová. 

Nespokojení tak byli jen novináři, začátek tiskové konference se totiž o téměř půldruhé hodiny posunul, navíc na ni nedorazili všichni původně avizovaní hosté, chyběl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i první předseda Nejvyššího soudu a současný veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz