Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Několik let vylepšovali tvář města. Teď musí v Dubňanech začít šetřit

  • 1
Opraví zdravotní středisko a vtáhnou rodiče do boje s drogami. Jinak ale budou muset v sedmitisícových Dubňanech šetřit. Po letech budování sportovního centra, interaktivního dětského hřiště, školy, cyklostezky, parkování i zazeleňování ulic je tak nyní čeká období klidu.

Město na Hodonínsku musí letos vyjít se 70 miliony korun. Drahé investiční akce kvůli sníženému rozpočtu v Dubňanech téměř zastaví. Radnice letos opraví pouze interiér zdravotního střediska, kde vybuduje také nové rozvody elektřiny, plynu a vody.

Co letos čeká Dubňany

Oprava zdravotního střediska, spolupráce s rodinnými terapeuty v oblasti drogové prevence, 730 000 korun půjde na podporu spolků a zájmových klubů, pokračování v zazeleňování sídliště a ulic, v létě tradiční Dubňanské letní slavnosti.

I když je rozpočet nižší než v minulých letech, město ve svém provozu žádné větší škrty neplánuje, nechystá propouštění úředníků či razantní změny v chodu úřadu.

"Ani v době největšího ekonomického růstu jsme se totiž nenaučili nijak nadstandardně utrácet," řekl dlouholetý starosta Dubňan František Tříska (Svobodná občanská iniciativa).

I přes nižší rozpočet radní podpoří téměř tři čtvrtě milionem korun zájmovou činnost svých obyvatel a také vtažení rodičů do boje s drogovou závislostí mladých. A hodlají také ve spolupráci s tamním kulturním domem přivézt do města letos více kultury.

Ve městě a okolí chybí práce

Co je největším problémem Dubňan? Ti, co ve městě s dlouhodobou nezaměstnaností atakující dvaadvacet procent žijí, o tom vědí své. Dříve proslulá hornická obec ztratila totiž v 90. letech čtyři tisíce pracovních míst. Práce tady téměř není. S tím ale mnoho podle starosty obec udělat nemůže. Možnosti komunálních politiků ovlivnit počty lidí bez práce jsou podle Třísky takřka nulové.

"Pokud ovšem nechce obec rozdávat zadarmo své pozemky na většinou nejisté podnikatelské záměry, případně zadlužit se při výstavbě nových průmyslových zón, které pak marně čekají na využití," vysvětlil starosta Tříska.

Mladí lidé, žijící v bývalém hornickém městě, mají i přes zchudlou městskou kasu přesto jasno, co jim v něm opravdu chybí. "Kromě sportcentra Želva a hospod, které jsou stále plné, tady není vůbec kam jít. Chceme postavit pořádné hřiště, skatepark, anebo aspoň prozatím osvětlit basketbalové hřiště u školy," vzkazují radním.