Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Některé vinice padnou. Evropská unie za to nabízí pěstitelům peníze

  17:25aktualizováno  17:25
Za venkovskými domy ubude vinohradů. Někteří drobní vinohradníci zřejmě ještě letos své vinice vyklučí, tedy uzavřou a zlikvidují. Evropská unie jim za to zaplatí.
Mírná zima, vinohrady na jižní Moravě

Mírná zima, vinohrady na jižní Moravě | foto: Radek MičaMF DNES

Už v srpnu by do Česka měly dorazit evropské peníze, za které by mohly padnout první vinohrady. Drobní pěstitelé už se se svými vinohrady loučí. Jsou pro ně příliš prodělečné. Na jihu Moravy se nachází více než 90 procent českých vinic, proto se dá s jistotou říct, že nejvíce žádostí o dotace na zrušení bude právě odtud.

Mezi zájemci jsou zejména takoví, kteří víno sami nevyrábí, ale hrozny dávají do výkupu. "Výkupní cena hroznů je teď tak nízká, že se jim vinice nevyplatí," vysvětluje Vojtěch Mrňa z Ústředního kontrolní a zkušebního ústavu zemědělského, jež vede registr vinic. "Už dnes se často vyptávají, zda je možné se vinic zbavit. A pokud za to budou moci získat ještě nějakou korunu, pak bude zájem asi ještě vyšší," říká odborník.

Žadatelé o dotaci musí splnit přísná pravidla
Získání dotace na vyklučení vinice nebude jednoduché, podmínky jsou přísné. Patří k nim mimo jiné i to, že deset let před podáním žádosti nesměl vinař z evropských fondů ani od státu získat jakoukoliv finanční podporu na vinohrad. "Jakmile si požádali o peníze třeba na restrukturalizaci vinic nebo na ochranu před špačky, tak se automaticky vyloučili," uvádí Jiří Sedlo, šéf Svazu vinařů České republiky.

Peníze nedostanou ani ti, kteří mají starý a neobdělávaný vinohrad. "Musí jít o vinici udržovanou, o rozloze aspoň deseti arů. Navíc musí být osázena uznávanou odrůdou," tvrdí Antonín Králíček, jež má na ministerstvu zemědělství na starosti právě vinohradnictví. Přednost podle něj dostanou ti vinaři, kteří vyklučí všechny své vinohrady. A žadatelé nad 55 let věku.

Podobných podmínek je v pravidlech celá řada. "Jsou tak přísné, že je naprostá většina vinohradníků stejně nemůže splnit," míní Sedlo.

Od získání dotace, jejíž podmínky se v Bruselu vyjednávaly bezmála dva roky, vinohradníky zřejmě odradí i značná byrokratická zátěž. "Větší firmy, které by ji zvládly, se vinohradů zbavovat nechtějí. A pro ty menší představuje dotace tolik papírování, že si na ně možná ani netroufnou," míní Vojtěch Mrňa.

Plocha vinic, které by mohly být k vyklučení určeny, tak pravděpodobně příliš velká nebude. "Odhadujeme to tak do tisíce hektarů. Avšak přesná čísla se dávají dohromady těžko," dodává Jiří Sedlo.

Částka, kterou vinohradníci mohou dostat, navíc není nijak závratná. Je odvozena od výnosu vinice, který vinohradníci nahlásili do registru. "Nemyslím, že by ta částka za klučení byla tak výhodná," prohlásil nedávno šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec. A doplnil, že ministerstvo zemědělství má nadto možnost vymezit oblasti, kde se vinohrady likvidovat nesmí.

"Uvažuje se o tom, že by se tato pravomoc převedla na kraje," doplnil ředitel Vinařského fondu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz