Mírná zima, vinohrady na jižní Moravě

Mírná zima, vinohrady na jižní Moravě | foto: Radek Miča, MF DNES

Některé vinice padnou. Evropská unie za to nabízí pěstitelům peníze

Za venkovskými domy ubude vinohradů. Někteří drobní vinohradníci zřejmě ještě letos své vinice vyklučí, tedy uzavřou a zlikvidují. Evropská unie jim za to zaplatí.

Už v srpnu by do Česka měly dorazit evropské peníze, za které by mohly padnout první vinohrady. Drobní pěstitelé už se se svými vinohrady loučí. Jsou pro ně příliš prodělečné. Na jihu Moravy se nachází více než 90 procent českých vinic, proto se dá s jistotou říct, že nejvíce žádostí o dotace na zrušení bude právě odtud.

Mezi zájemci jsou zejména takoví, kteří víno sami nevyrábí, ale hrozny dávají do výkupu. "Výkupní cena hroznů je teď tak nízká, že se jim vinice nevyplatí," vysvětluje Vojtěch Mrňa z Ústředního kontrolní a zkušebního ústavu zemědělského, jež vede registr vinic. "Už dnes se často vyptávají, zda je možné se vinic zbavit. A pokud za to budou moci získat ještě nějakou korunu, pak bude zájem asi ještě vyšší," říká odborník.

Žadatelé o dotaci musí splnit přísná pravidla
Získání dotace na vyklučení vinice nebude jednoduché, podmínky jsou přísné. Patří k nim mimo jiné i to, že deset let před podáním žádosti nesměl vinař z evropských fondů ani od státu získat jakoukoliv finanční podporu na vinohrad. "Jakmile si požádali o peníze třeba na restrukturalizaci vinic nebo na ochranu před špačky, tak se automaticky vyloučili," uvádí Jiří Sedlo, šéf Svazu vinařů České republiky.

Peníze nedostanou ani ti, kteří mají starý a neobdělávaný vinohrad. "Musí jít o vinici udržovanou, o rozloze aspoň deseti arů. Navíc musí být osázena uznávanou odrůdou," tvrdí Antonín Králíček, jež má na ministerstvu zemědělství na starosti právě vinohradnictví. Přednost podle něj dostanou ti vinaři, kteří vyklučí všechny své vinohrady. A žadatelé nad 55 let věku.

Podobných podmínek je v pravidlech celá řada. "Jsou tak přísné, že je naprostá většina vinohradníků stejně nemůže splnit," míní Sedlo.

Od získání dotace, jejíž podmínky se v Bruselu vyjednávaly bezmála dva roky, vinohradníky zřejmě odradí i značná byrokratická zátěž. "Větší firmy, které by ji zvládly, se vinohradů zbavovat nechtějí. A pro ty menší představuje dotace tolik papírování, že si na ně možná ani netroufnou," míní Vojtěch Mrňa.

Plocha vinic, které by mohly být k vyklučení určeny, tak pravděpodobně příliš velká nebude. "Odhadujeme to tak do tisíce hektarů. Avšak přesná čísla se dávají dohromady těžko," dodává Jiří Sedlo.

Částka, kterou vinohradníci mohou dostat, navíc není nijak závratná. Je odvozena od výnosu vinice, který vinohradníci nahlásili do registru. "Nemyslím, že by ta částka za klučení byla tak výhodná," prohlásil nedávno šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec. A doplnil, že ministerstvo zemědělství má nadto možnost vymezit oblasti, kde se vinohrady likvidovat nesmí.

"Uvažuje se o tom, že by se tato pravomoc převedla na kraje," doplnil ředitel Vinařského fondu.