Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemám rád „pražské způsoby“, vzkázal on-line hejtman Juránek

  9:13aktualizováno  15. října 11:32
Je jediným lidoveckým hejtmanem v zemi. Už osm let šéfuje Stanislav Juránek Jihomoravskému kraji a stál i u jeho zrodu. O kraji s oblibou říká, že je jeho čtvrté dítě. Co pro své "dítě" ale stihl za osm let udělat? To byla nejčastější otázka, která trápila čtenáře v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Stanislav Juránek při předvolebním on-line rozhovoru | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Ostatní kandidáti vám vytýkají laxnost v prosazování jihomoravských zájmů v celorepublikové politice, jak se k tomu stavíte?" ptal se například čtenář Roman Lašek. Hejtman byl stručný. "Z jižní Moravy nikdy nebude snadné prosadit dobré nápady v Praze. Přesto se o to snažím," vzkázal.

. Odpovědi hejtmana jižní Moravy čtěte - zde

Jihomoravané si stěžovali i na nedokončenou dopravní síť v kraji. Například na spojení mezi Znojmem a Pohořelicemi. Nesouhlasili se slibem, že opravu silnice schválí zastupitelstvo až v roce 2010. "Dávám jen splnitelné sliby. Nikdy jsem nesliboval něco za vládu ČR. Jistě víte, že realizace této silnice vázne na výkupu pozemků," hájil se Juránek.

Čtenář Jan Krátký jej ale upozornil, že výmluvám ohledně nedostatku peněz na infrastrukturu nevěří. "Kraj má na starosti silnice II. a III. tříd a Integrovaný dopravní systém. Do tohoto systému jsme v minulém volebním období vložili více než 3 miliardy korun. V příštím volebním období chceme vynaložit dvojnásobek - tedy 6 miliard korun. Peníze ze státního rozpočtu jsou blokovány zejména odpůrci R 52 a R 43," stál si za svým politik.

Zajímali se o předvolební akce hejtmana
Otázky padaly i na jeho předvolební akce. "Co řešíte na akcích typu včerejšího setkání s lidmi na Moravském náměstí? Mají úspěch?" zajímalo třeba Lenku P. "Řeším problémy obyčejných lidí a každé setkání s nimi je pro mne velkým obohacením. Díky tomu se mohu zabývat skutečnými těžkostmi, které lidi na jižní Moravě trápí," mínil Juránek.

Petr ze Znojemska se zajímal o peníze, ze kterých současný hejtman předvolební výjezdy platí. "Auto, kterým jste přijel na předvolební akci, platila vaše strana, nebo Jihomoravský kraj, tedy my všichni? Váš vůz používaný oficiálně v kampani podle mě neměl SPZ. Je to normální porušovat tímto způsobem zákon?" ptal se. "Uvádíte nepravdy. Jezdím vždy s autem s SPZ. Nezneužívám žádné prostředky Jihomoravského kraje ke své volební kampani," bránil se Juránek.

Stanislav Juránek při předvolebním on-line rozhovoru

A pak přišla řada i na brněnské nádraží. "Nejlepší rozumné řešení je propojení stávajícího a budoucího nádraží. Náš projekt Rychlodráhy toto umožňuje a řeší především dobré přestupování v rámci regionální i městské dopravy," vzkázal čtenářům svůj názor.

Jeden ze čtenářů Juránka zkoušel, zda je ochoten v povolebním vyjednávání přistoupit na jakékoliv podmínky, jen aby zůstal hejtmanem. Politik oponoval s jasným názorem.

"Do politiky jsem nevstoupil kvůli funkcím a postům. Pro Jihomoravský kraj pracuji rád. Za hejtmana mě před čtyřmi lety zvolili lidé, kteří mi dali nejvíc preferenčních hlasů v celé České republice. Věřím, že svými činy jsem je nezklamal a že od nich dostanu důvěru na další čtyři roky. Určitě nejsem ochoten přistoupit na podmínky, které by byly v rozporu s mým přesvědčením," stál si Juránek za svým.

Volný čas? Běh, tanec a víno
Současnému hejtmanovi dali čtenáři oddechnout jen málo. Zajímalo je, co dělá ve volném čase a co považuje za svůj životní a hejtmanský úspěch. "Rád běhám. Běh je pro mě víc než jen sport - je to odreagování, relaxace, odpočinek. Jako lesák nejraději běhám, nebo se procházím v lese. Mám také rád hudbu, při které se dá tancovat. Rád čtu a posedím s přáteli při dobrém moravském víně," svěřil se Juránek čtenářům.

"Za svůj největší životní úspěch považuji svou rodinu. Letos jsem se svojí ženou oslavil stříbrnou svatbu a mám ji ještě radši než když jsme se brali. Máme tři šikovné syny a hezké vztahy v rodině. Celý Jihomoravský kraj je mým čtvrtým dítětem a proto považuji za svůj úspěch vše, co se v kraji daří - například převzetí letiště do správy kraje, zavedení rodinných pasů, zavedení fungujícího Integrovaného dopravního systému, kvalitní Zdravotní záchrannou službu, víceleté financování sociálních služeb a celou řadu dalších věcí," dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz