Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemám rád „pražské způsoby“, vzkázal on-line hejtman Juránek

  9:13aktualizováno  15. října 11:32
Je jediným lidoveckým hejtmanem v zemi. Už osm let šéfuje Stanislav Juránek Jihomoravskému kraji a stál i u jeho zrodu. O kraji s oblibou říká, že je jeho čtvrté dítě. Co pro své "dítě" ale stihl za osm let udělat? To byla nejčastější otázka, která trápila čtenáře v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Stanislav Juránek při předvolebním on-line rozhovoru | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Ostatní kandidáti vám vytýkají laxnost v prosazování jihomoravských zájmů v celorepublikové politice, jak se k tomu stavíte?" ptal se například čtenář Roman Lašek. Hejtman byl stručný. "Z jižní Moravy nikdy nebude snadné prosadit dobré nápady v Praze. Přesto se o to snažím," vzkázal.

. Odpovědi hejtmana jižní Moravy čtěte - zde

Jihomoravané si stěžovali i na nedokončenou dopravní síť v kraji. Například na spojení mezi Znojmem a Pohořelicemi. Nesouhlasili se slibem, že opravu silnice schválí zastupitelstvo až v roce 2010. "Dávám jen splnitelné sliby. Nikdy jsem nesliboval něco za vládu ČR. Jistě víte, že realizace této silnice vázne na výkupu pozemků," hájil se Juránek.

Čtenář Jan Krátký jej ale upozornil, že výmluvám ohledně nedostatku peněz na infrastrukturu nevěří. "Kraj má na starosti silnice II. a III. tříd a Integrovaný dopravní systém. Do tohoto systému jsme v minulém volebním období vložili více než 3 miliardy korun. V příštím volebním období chceme vynaložit dvojnásobek - tedy 6 miliard korun. Peníze ze státního rozpočtu jsou blokovány zejména odpůrci R 52 a R 43," stál si za svým politik.

Zajímali se o předvolební akce hejtmana
Otázky padaly i na jeho předvolební akce. "Co řešíte na akcích typu včerejšího setkání s lidmi na Moravském náměstí? Mají úspěch?" zajímalo třeba Lenku P. "Řeším problémy obyčejných lidí a každé setkání s nimi je pro mne velkým obohacením. Díky tomu se mohu zabývat skutečnými těžkostmi, které lidi na jižní Moravě trápí," mínil Juránek.

Petr ze Znojemska se zajímal o peníze, ze kterých současný hejtman předvolební výjezdy platí. "Auto, kterým jste přijel na předvolební akci, platila vaše strana, nebo Jihomoravský kraj, tedy my všichni? Váš vůz používaný oficiálně v kampani podle mě neměl SPZ. Je to normální porušovat tímto způsobem zákon?" ptal se. "Uvádíte nepravdy. Jezdím vždy s autem s SPZ. Nezneužívám žádné prostředky Jihomoravského kraje ke své volební kampani," bránil se Juránek.

Stanislav Juránek při předvolebním on-line rozhovoru

A pak přišla řada i na brněnské nádraží. "Nejlepší rozumné řešení je propojení stávajícího a budoucího nádraží. Náš projekt Rychlodráhy toto umožňuje a řeší především dobré přestupování v rámci regionální i městské dopravy," vzkázal čtenářům svůj názor.

Jeden ze čtenářů Juránka zkoušel, zda je ochoten v povolebním vyjednávání přistoupit na jakékoliv podmínky, jen aby zůstal hejtmanem. Politik oponoval s jasným názorem.

"Do politiky jsem nevstoupil kvůli funkcím a postům. Pro Jihomoravský kraj pracuji rád. Za hejtmana mě před čtyřmi lety zvolili lidé, kteří mi dali nejvíc preferenčních hlasů v celé České republice. Věřím, že svými činy jsem je nezklamal a že od nich dostanu důvěru na další čtyři roky. Určitě nejsem ochoten přistoupit na podmínky, které by byly v rozporu s mým přesvědčením," stál si Juránek za svým.

Volný čas? Běh, tanec a víno
Současnému hejtmanovi dali čtenáři oddechnout jen málo. Zajímalo je, co dělá ve volném čase a co považuje za svůj životní a hejtmanský úspěch. "Rád běhám. Běh je pro mě víc než jen sport - je to odreagování, relaxace, odpočinek. Jako lesák nejraději běhám, nebo se procházím v lese. Mám také rád hudbu, při které se dá tancovat. Rád čtu a posedím s přáteli při dobrém moravském víně," svěřil se Juránek čtenářům.

"Za svůj největší životní úspěch považuji svou rodinu. Letos jsem se svojí ženou oslavil stříbrnou svatbu a mám ji ještě radši než když jsme se brali. Máme tři šikovné syny a hezké vztahy v rodině. Celý Jihomoravský kraj je mým čtvrtým dítětem a proto považuji za svůj úspěch vše, co se v kraji daří - například převzetí letiště do správy kraje, zavedení rodinných pasů, zavedení fungujícího Integrovaného dopravního systému, kvalitní Zdravotní záchrannou službu, víceleté financování sociálních služeb a celou řadu dalších věcí," dodal.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Najdete na iDNES.cz