Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemocnice bez hranic. Znojmo se má dělit o pacienty s Rakouskem

  9:21aktualizováno  9:21
Němčina ve Znojmě běžně zněla na každém rohu zejména po otevření státních hranic, kdy sem Rakušané jezdili nakupovat levnější zboží. Teď si příhraniční sousedé začnou jezdit třeba pro nový kyčelní kloub. Nemocnice ve Znojmě má být spolu s rakouským St. Pöltenem průkopníkem přeshraniční lékařské spolupráce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rakušané si tak budou moct ve Znojmě plánovat výkony, na které by „doma“ čekali několik měsíců. To samé platí v opačném směru pro pacienty ze Znojemska.

Větší poptávka však bude pravděpodobně na rakouské straně, ceníky pojišťoven se totiž výrazně liší. V Rakousku jsou rozdíly u ambulantní péče až trojnásobné, operace vyjde i na sedminásobek.

Čech, který se chce léčit v Rakousku, by měl svůj záměr nahlásit zdravotní pojišťovně. „Pojištěnci, který obdrží souhlas, uhradíme veškeré náklady na léčbu. Pokud souhlas nedostane, musí si ji uhradit nejprve sám a pojišťovna mu následně náklady dorovná do výše českých cen,“ přiblížila externí specialistka Všeobecné zdravotní pojišťovny Eva Brožíková. 

V loňském roce vydaly české pojišťovny zhruba sto formulářů na operace v zahraničí. „Na léčení v Rakousku to byly tři formuláře, naopak z Rakouska se zde léčil jeden člověk,“ vypočítal právník Centra mezistátních úhrad Adam Ander.

Nyní pouze pacienti s akutními problémy

Komplexní péči pro zahraniční pacienty Znojmo nabídne jako jedno z prvních měst spolu s dolnorakouským St. Pöltenem. „Spolupráce už funguje mezi jižními Čechami a Horním Rakouskem, ale není v takovém rozsahu, jako plánujeme ve Znojmě,“ zmínil jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Za pravdu mu dal při své poslední návštěvě i ministr zdravotnictví. „Znojmo je první, kde je to takto komplexně pojato. Spousta nemocnic bude sledovat jeho výsledky,“ myslí si Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podle něj oblast, ve které mohou Rakušané využívat komfortně služeb znojemské nemocnice, zaujímá minimálně několik desítek kilometrů. „Mezi Brnem a Vídní je Znojmo jediným velkým městem. I z toho pohledu se nabízí, abychom severní část Dolního Rakouska postupně převzali z hlediska specializovanější péče,“ doplnil Hašek.

V současné době může znojemská nemocnice poskytovat péči lidem ze zahraničí pouze s akutními problémy. Podle jejího ředitele jde ročně o několik stovek takových případů. Už nyní se proto znojemští i břeclavští záchranáři školí v intenzivních kurzech němčiny.

Do Znojma poputuje nejvíce peněz

Klasickou nemocniční péči, tedy objednávání na vyšetření a docházení na různé léčebné úkony, mohou zahraniční pacienti ve Znojmě využívat až po dokončení rekonstrukce nemocnice. Momentálně v budově H vzniká poliklinika, modernizuje se i lůžková onkologie. Právě v tomto odvětví by mohla spolupráce začít.

„Už během letošního roku tady například proběhne školení rakouských lékařů. Máme tady totiž lepší přístroje,“ sdělila mluvčí nemocnice Marcela Půčková.

„Zatím nejsme připraveni prostorově, nikoliv medicínsky a provozně,“ míní ředitel Miroslav Kavka. A zřizovatel znojemskou nemocnici hýčká. „Je vlajkovou lodí krajského zdravotnictví, letos sem investujeme nejvíce peněz,“ dodal Hašek.

Ministerstva zahraničí Česka a Rakouska v uplynulých dnech dokončila text dokumentu mezivládní dohody o poskytování péče, podepíší ho do prázdnin na půdě znojemské nemocnice. „Předpokládáme, že rakouští pojištěnci k nám budou přijíždět za levnější péčí. Češi, kteří jsou ochotni si připlatit, naopak zvolí Rakousko pro péči, o které si myslí, že je kvalitnější,“ uzavřel Ander.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz