Ilu

Ilu | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Vezměte si naši nemocnici, žádají Boskovice kraj. Chybí peníze na přístroje

  • 3
Vedení Boskovic poslalo na hejtmanství naléhavou žádost. Požaduje, aby si místní nemocnici převzal do správy kraj. Městu chybí peníze na modernizaci přístrojů a hrozí, že zařízení skončí v dluzích.

„Na přístroje i technické vybavení jako takové není dlouhodobě dostatek peněz. Naším cílem je zvýšit kvalitu poskytované péče tak, aby odpovídala trendům 21. století. Pro takový rozvoj jsou ale potřeba investice,“ řekla starostka města Hana Nedomová (ČSSD).

Boskovická nemocnice

Boskovická nemocnice je pro jižní Moravu klíčová. Fungují tam všechna důležitá oddělení jako ARO, chirurgie, interna, ortopedie i jediná porodnice v okolí, kde se ročně narodí bezmála tisícovka dětí.

Nemocnice funguje od roku 1958. V současnosti disponuje asi 270 lůžky. Během své existence zařízení prošlo řadou rekonstrukcí.

Nyní je páteřní nemocnicí pro Blanensko, léčit se tam však jezdí i obyvatelé z okolních regionů.

Zřizovatelem je město a jednatelem Miloš Janeček, který dříve šéfoval Úrazové nemocnici v Brně.

Potíže ale nejsou jen se zastaralým vybavením, ale také s penězi na zvyšující se mzdy lékařů. Podle jednatele boskovické nemocnice Miloše Janečka zatím zařízení nemá žádné dluhy, to se však v budoucnu nejspíš změní.

„Nyní hospodaříme v černých číslech a tento stav by měl do konce letošního roku vydržet. Nevyděláme si ale na obměnu přístrojů. Město má rozpočet kolem 320 milionů, nemocnice asi 450 milionů. Z toho logicky vyplývá, že nám radnice nemůže dát ze svého skromného rozpočtu třeba 20 milionů ročně na základní investice. Teď jsme dostali osm milionů, za které jsme koupili ty nejnutnější přístroje, ale potřebujeme pořídit také nové CT, na jehož nákup si musíme vzít úvěr,“ poznamenal Janeček.

„Teď je boskovická nemocnice bohatá a zajímavá nevěsta, ale pokud to vše bude trvat dlouho, tak tohle kouzlo pomine,“ dodal.

Konkrétně u nákupu CT jde o nákladnou investici, která vyjde na desítky milionů korun. Například kyjovská nemocnice nedávno takové zařízení pořídila za 42 milionů.

Tíživou situaci se v Boskovicích snažili v minulosti řešit i tím, že si na post ekonomicko-správního náměstka v nemocnici najali exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Město ho ale pak vyhodilo pro nadbytečnost. Julínek se domáhal zneplatnění výpovědi a vyhrál (psali jsme zde).

Žádost Boskovic projedná rada

Vedení kraje na volání o pomoc slyší. Potvrdilo, že žádost z Boskovic obdrželo a bude se jí zabývat. Podle náměstkyně hejtmana pro investice Taťány Malé (ANO) je však třeba pečlivě zvážit všechna pro a proti.

Nemocnice v kraji

  • Pod správou kraje: Znojmo, Kyjov, Hodonín, Břeclav, Hustopeče, Tišnov, Ivančice, Vyškov a Letovice.
  • Pod správou měst: Úrazová nemocnice, Nemocnice Milosrdných bratří (obě Brno), Blansko a Boskovice.

„Návrh projednáme na radě. Pokud dospějeme k závěru, že o tomto kroku budeme seriózně uvažovat, tak si pravděpodobně necháme vypracovat analýzu, abychom měli o situaci veškeré potřebné informace,“ nastínila Malá, jak bude hejtmanství postupovat.

Hejtmanství nyní zřizuje devět nemocnic. Naposledy v dubnu 2015 převzalo zařízení v Hustopečích na Břeclavsku. Stejně jako v případě Boskovic jej do té doby mělo pod správou město, které ale nemohlo ukočírovat špatnou ekonomickou situaci. Nemocnice měla desetimilionové dluhy, a její vedení muselo dokonce sáhnout po kontokorentním úvěru, aby vyplatilo mzdy (o hustopečské nemocnici jsme psali zde).

Pod vedením kraje se hospodaření podařilo stabilizovat. Jenže na hejtmanství se objevily názory, že by nebylo od věci, kdyby hustopečská nemocnice víceméně sloužila jako léčebna pro dlouhodobě nemocné.

S tím ale nesouhlasí vedení Hustopečí, které si zachování oborů při předání nemocnice kraji před dvěma lety pojistilo dohodou, že péče v stávajícím stavu bude zachována až do roku 2027.

Že by mohlo k podobným dohadům dojít také v Boskovicích, se Janeček nebojí.

„Naši nemocnici nelze s tou v Hustopečích srovnávat. Měli tam třeba jen jednodenní chirurgii či interny. My máme všechny základní lékařské obory. Kromě Blanska není na severu kraje jiné podobné zařízení, takže se neobávám, že by hejtmanství chtělo něco zásadního měnit,“ míní Janeček.

V Boskovicích lékaři ročně provedou kolem 320 tisíc ošetření. To je asi třetina toho, co zvládnou ve Fakultní nemocnici Brno, která je největší na jižní Moravě a kam jezdí pacienti z celé republiky. Mít boskovickou nemocnici ve výborném stavu je tak pro kraj zásadní úkol. Ta blanenská je totiž sice jen o zhruba 60 lůžek menší, ale disponuje jinými lékařskými obory, jako třeba neurologií.

„V minulosti došlo k rozdělení odborností mezi tato dvě zařízení. Navzájem se tak doplňujeme a pro obyvatele Blanenska zajišťujeme veškerou lékařskou péči,“ uvedla ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková.