Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na volné lůžko v LDN čekají Jihomoravané až dva roky, ukázala analýza

  10:22aktualizováno  10:22
Jihomoravští pacienti nejezdí primárně do fakultních nemocnic. Vyplývá to z analýzy lůžek, kterou si nechal zpracovat kraj. Odhalila i rezervy a potvrdila akutní nedostatek LDN – na volné lůžko se čeká až dva roky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Monika TomáškováMAFRA

Hejtmanství si nechalo zpracovat podrobnou analýzu vytíženosti lůžek v jihomoravských nemocnicích poprvé v historii. Rozhodlo se pro ni po březnové aféře, kdy Fakultní nemocnice Brno odmítla přijmout pacienty ze sanitek. Ty pak čekaly několik hodin, než se podařilo najít lůžka za hranicemi kraje.

Ministerstvo zdravotnictví pak apelovalo na lidi, aby chodili do nejbližších krajských zařízení a zbytečně nezatěžovali státní specializovaná pracoviště. Dokonce se řešilo obnovení takzvané rajonizace, která by pacientům určila, kam mají s konkrétními potížemi zamířit.

Problémy se týkaly hlavně interních oddělení. Z výsledků analýzy však vyplývá, že krajské nemocnice jsou srovnatelně vytížené jako ty fakultní. Obvykle mají interny obsazené minimálně z 90 procent.

„Ukázalo se, že pacienti do krajských nemocnic chodí. To svědčí o tom, že také naše zařízení jsou na kvalitní úrovni,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Výsledky už má na stole i ministerstvo zdravotnictví. „Analýzu jsem viděl a já jsem tam tedy našel dvě zařízení, která mají v obsazenosti velké rezervy. Kdyby nešlo o politiku a celkový koncept péče, tak si dovedu představit, že se zruší a lidi ať jezdí do okolí. Nebo by tam šlo nechat jen tři hlavní oddělení a zrušit zbytek,“ prohlásil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

S rajonizací se nepočítá

Konkrétně se jedná o menší nemocnici v Hustopečích a na druhé straně největší krajskou ve Znojmě, do které hejtmanství v minulosti výrazně investovalo. Dokonce se počítalo s tím, že tam budou jezdit pacienti z Rakouska.

Závěry krajské analýzy

  • Krajská nemocniční zařízení jsou vytížená stejně jako fakultní. Interny obvykle více než z 90 procent. Rezervy mají nemocnice v Hustopečích a ve Znojmě.
  • Většina peněz ve zdravotnictví stále míří do akutní zdravotní péče. Pokračuje tak model, který vznikl před 50 lety. Lidé se tehdy dožívali kratšího věku a netrpěli tolik chronickými nemocemi.
  • Kvůli tomu nyní chybí lůžka pro dlouhodobě nemocné. V celém kraji je potřeba najít kapacity pro stovky takových pacientů. Čekací doby na LDN se totiž mohou natáhnout až na dva roky.
  • V Jihomoravském kraji je aktuálně celkově přes 8 000 lůžek pro akutní i následnou péči.

„Zda dojde ke změnám, závisí na postoji pojišťoven i na koncepci krajského zdravotnictví, o jejíž podobě nyní jednáme,“ reagoval na Prymulova slova Vojta, podle něhož však kompletní zrušení nepřipadá v úvahu.

Mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner navíc tvrdí, že data o vytížení lůžek jsou jen jedním z ukazatelů.

„Důležitá je také kvalita péče a hospodaření. Co se týče případných změn, záleží na kraji, jakou budoucnost znojemské nemocnice si představuje,“ podotkl Jajtner.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus nyní očekává, že si zástupci všech dotčených stran společně sednou a začnou vyjednávat. „Měli bychom si jasně říci, co tedy z analýzy plyne a jak s tím naložíme,“ konstatoval.

Prymula nicméně prohlásil, že s rajonizací se skutečně nepočítá. Situaci totiž pomohla zlepšit počítačová aplikace, kam všechny nemocnice v kraji hlásí počet volných lůžek. Záchranáři tak mají stále přehled, kam mohou zamířit.

„Zatím přijímání pacientů ze sanitek v nemocnicích funguje bez větších problémů. Proto v tomto směru nyní nezvažujeme další kroky,“ vzkázal náměstek ministra zdravotnictví.

Kapacity LDN nedostačují

Analýza ale kromě obsazenosti lůžek přinesla další zajímavá zjištění. Třeba jak dlouho pacienti, kteří už nepotřebují intenzivní péči, čekají v jednotlivých zařízeních na přemístění do léčebny dlouhodobě nemocných.

V hodonínské a boskovické nemocnici je to klidně i rok. Ve Fakultní nemocnici Brno je doba hodně variabilní. Přeložení trvá několik dnů, ale výjimečně se natáhne dokonce na dva roky.

„Námi zjištěná data potvrdila, že kapacity nejsou vzhledem k stárnoucí populaci dostatečné a čekací doby jsou příliš dlouhé. S brněnským magistrátem hledáme řešení,“ podotkl Vojta.

Ředitelé krajských nemocnic se snaží najít kapacity na LDN přímo ve svých zařízeních. „U nás na severu kraje žádnou takovou léčebnu nemáme, proto je čekací doba až rok. Snaží se nám pomáhat zařízení v Letovicích, ale všem hned vyhovět nejde. Proto plánujeme desítku míst zřídit rovnou u nás,“ vysvětlil jednatel boskovické nemocnice Miloš Janeček.

Kapacity pro lůžka následné péče má za úkol najít také ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. „Mluvilo se o tom, že se k nám mají přemístit lůžka z nedaleké léčebny ve Veselí nad Moravou. Tím to ale skončilo. Očekávám, že se rozběhnou nová jednání. Zatím hledám místo v naší nemocnici, kde bychom mohli nějaká lůžka umístit, ale není to snadné. Mnoho možností není,“ uvedl Tesařík.

Jen na Hodonínsku chybí asi stovka lůžek pro dlouhodobě nemocné, v Brně dvojnásobek. A podobně jsou na tom také další jihomoravské okresy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz