Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemocnice na jihu Moravy unikly rušení, s pojišťovnami se dohodly všechny

  16:25aktualizováno  16:25
Zdravotní pojišťovny podepsaly s jihomoravskými nemocnicemi smlouvy, které zajišťují jejich fungování na dalších pět let. Jednoznačně z nich vyplývá, že se žádná z nich nebude rušit. A nezanikne ani žádné oddělení.
Na jihu Moravy se nebude rušit žádná z nemocnic (ilustrační snímek).

Na jihu Moravy se nebude rušit žádná z nemocnic (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Takovému výsledku předcházelo několikaměsíční smlouvání. "Situace eskalovala především v posledních týdnech a měsících roku 2012. To, co bylo původně prezentováno jako návrh zdravotních pojišťoven, a to, co dnes podepisujeme, je diametrálně odlišné," zhodnotil hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Původně to například vypadalo, že nemocnice v Tišnově je jedním z dvanácti zařízení v celé republice, která dostanou smlouvu jen na rok a čeká je útlum akutní péče. "Nakonec máme smlouvu pro následnou péči na pět let a pro akutní na tři roky," uvedl ředitel nemocnice v Tišnově Bořek Semrád.

O nemocnici v Ivančicích se zase mluvilo v souvislosti s rušením malých porodnic. Ročně se tam totiž narodí kolem šesti set dětí. A to je podle některých názorů zaznívajících z ministerstva zdravotnictví málo.

"Celá nemocnice má nakonec smlouvu na pět let, gynekologicko-porodnické oddělení ji má pak na tři roky místo jednoho. Můžeme tedy počítat i s dlouhodobějšími vyhlídkami," oddechl si ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš.

Smlouvy, které se nakonec podařilo podepsat, si pochvaluje i ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová. "Jihomoravský kraj si rozhodně zaslouží poděkování za aktivní přístup při jednání s pojišťovnami. Výsledné dokumenty jsou zárukou, že se v kraji bude nadále poskytovat kvalitní zdravotnická péče v plném rozsahu," zhodnotila ředitelka.

O něco slabší vyjednávací pozici měla nemocnice v Hustopečích. Nezřizuje ji totiž kraj, ale město Hustopeče. A i tato nemocnice byla původně spolu s tišnovskou na seznamu špitálů, které měly téměř okamžitě přestat poskytovat akutní péči.

I Hustopečím se ale podařilo dojednat lepší podmínky, než pojišťovna původně navrhovala. "Celá nemocnice má nakonec smlouvu na tři roky, chirurgie na rok. Pak bude zřejmě toto oddělení poskytovat jen jednodenní chirurgii, ale i tak je to velký úspěch," konstatoval už před Vánocemi starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Dvě brněnské nemocnice se stanou univerzitními

Pojišťovny budou ovšem s nemocnicemi jednat i nadále. A to jak o podmínkách dalšího fungování po uplynutí nasmlouvané doby, tak o placení péče v takzvaném sdruženém lůžkovém fondu. Tedy o lůžkách, která nejsou vyčleněna k některému oddělení a nemocnice je může střídavě využívat podle potřeby pro různá oddělení.

Změny čekají v dohledné době i Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny. Obě nyní zřizuje přímo ministerstvo zdravotnictví. Podle návrhu nového zákona by se ovšem v roce 2014 měly stát univerzitními nemocnicemi se samostatným řízením.

Tato změna se dotkne i lékařských fakult, které s nemocnicemi nyní spolupracují. Jak poté budou zdravotnické kolosy fungovat a jak bude vypadat jejich spolupráce s univerzitami, ovšem ještě není jasné.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Najdete na iDNES.cz