ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pacienti leží na prastarých lůžkách, kraj nakoupí tisíc nových postelí

  • 10
Zůstat přes noc v nemocnici je samo o sobě dost nepříjemné, natož pak spát na 45 let starých postelích. Jihomoravský kraj proto začne s obměnou lůžek ve svých zařízeních. Navíc chce, aby nemocnice měly s pojišťovnami na lůžkovou péči dlouhodobější smlouvy.

Jaká jsou nejméně oblíbená oddělení pacientů vyškovské nemocnice? ORL a neurologie. Dvoupatrovou budovu, kde tato oddělení sídlí, přestavěli na nemocniční zařízení před 38 lety a od té doby ji upravovali jen minimálně.

Pacienti, které si tam doktoři nechávají přes noc, leží od té doby na stejných postelích, toalety a sprchy sdílejí s ostatními a s přístupem pro vozíčkáře se tam nepočítá vůbec.

Lůžka v jihomoravských nemocnicích

  • Jihomoravský kraj je zřizovatelem nemocnic v Břeclavi, Znojmě, Kyjově, Hodoníně, Ivančicích, Letovicích, Vyškově, Tišnově a v Hustopečích.
  • Dohromady je v krajských nemocnicích okolo 2 100 lůžek, v plánu je výměna tisícovky z nich.

Budovu neurologie teď čeká velká rekonstrukce. Po jejím dokončení bude mít každý pokoj koupelnu a pacient jej bude sdílet maximálně s dalšími dvěma lidmi.

Staré postele se do nově opraveného oddělení už nevrátí. Vymění je, stejně jako dalších tisíc lůžek v nemocnicích zřizovaných krajem. „Například ve Vyškově to bude 38 lůžek, v Kyjově jich vyměníme 75, v Břeclavi 100 nebo ve Znojmě 125,“ vypočítal hejtman Michal Hašek (ČSSD).

S obměnou se začne už v říjnu. V první etapě to bude 430 postelí za 15 milionů korun z celkového počtu 2 100 lůžek. Dojde i na Ivančice, Letovice, Hustopeče a Tišnov. V hodonínské nemocnici už je devadesát procent postelí nových, tady ale pomohla i veřejná sbírka.

Pacienti jsou někde hospitalizováni i na 45 let starých lůžkách, ty nejstarší pocházejí z roku 1971.

Pavilon byl původně postaven jako ubytovna

Na vyškovské neurologii by mohli být první pacienti hospitalizováni začátkem roku 2018. Oprava pavilonu vyjde na 130 milionů. Polovinu zaplatí kraj, polovinu stát.

Část nemocnice půjde k zemi a dostaví se. Díky tomu mohou vzniknout samostatná ženská a mužská oddělení neurologie, do budovy se přesune rehabilitace s novou tělocvičnou. ORL se přestěhuje do pavilonu C.

„Stávající budova je stará pětašedesát let a je naprosto nevyhovující. Ostatně ani nebyla jako nemocniční pavilon postavená. Původně to byla ubytovna pro sestry, tedy pro chodící obyvatele, teprve později byla přebudována na lůžková oddělení,“ popsal Josef Odrazil, provozně technický náměstek vyškovské nemocnice.

Během 14 měsíců oprav najdou pacienti neurologii a ORL v samostatné budově, kde nyní sídlí slavkovské dialyzační středisko.

Nemocnice by se díky delším smlouvám nemusely bát o přežití

Kraj zároveň chce, aby nemocnice měly od Nového roku s pojišťovnami pětileté smlouvy na proplácení lůžkové péče. V úterý o tom jednali zástupci pojišťoven, kraje, státu a měst. Mezi nimi byl brněnský radní a dlouholetý ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Brno Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

„Pro nemocnice to znamená hlavně pojištění na delší dobu toho, že můžou dál v klidu léčit pacienty a nemusejí se bát o své přežití,“ vysvětlil Rychnovský. Výhodné by to mohlo být právě pro zařízení v okresech, která na rozdíl od velkých fakultních nemocnic v Brně nenavštěvuje tolik lidí.

Do jihomoravských nemocnic ve správě hejtmanství putovalo od roku 2013 tři a čtvrt miliardy korun - z toho 2 miliardy na běžné výdaje, zbytek na investice.

V rozpočtu na letošní rok bylo na výdaje do zdravotnictví vyčleněno 518 milionů korun. Kritici současné krajské vlády ale poukazují na to, že přestože do zdravotnictví proudí takové sumy, neexistuje žádná jeho koncepce.