Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Nemocnice odmítly přijmout pacienta. Po půl hodině v sanitce zemřel

  • 493
Brněnské nemocnice odmítly přijmout pacienta. Nevěděly prý, že je v akutním ohrožení života. Muž po půl hodině v sanitce zemřel. Nemocnice tvrdí, že postupovaly správně. Záchranáři zase, že udělali maximum. Co se stalo, vyšetřuje komise sestavená ministerstvem zdravotnictví.

Nešťastná událost se stala na konci února, kdy záchranka převážela staršího pacienta z Žerotínova náměstí do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA). Ta ho ale, stejně jako následně další zařízení, odmítla z kapacitních důvodů přijmout.

Sanitka tak venku v areálu čekala půl hodiny. Mužův stav se mezitím natolik zhoršil, že se ho už nepodařilo zachránit. Nemocnice se brání tím, že záchranáři dispečinku nezdůraznili, že pacient je v akutním ohrožení života.

Jak informovala Česká televize, spor mezi brněnskými nemocnicemi a záchranáři má rozhodnout komise ministerstva zdravotnictví, která začala úmrtí pacienta vyšetřovat. Přestože zemřel člověk, ministerstvo už teď paradoxně naznačuje, že k pochybení nedošlo.

„Zatím vše nasvědčuje tomu, že zdravotníci na všech stranách udělali maximum pro záchranu pacienta. Definitivní odpověď na to, co se stalo, nám dá komise v řádech týdnů,“ poznamenala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Dodala, že do konce vyšetřování případ nebude více komentovat.

Pacienta odmítli také v Nemocnici Milosrdných bratří

Ředitel FNUSA Martin Pavlík odmítnutí pacienta zdůvodňuje tím, že pokud je zařízení plné a nemá volnou kapacitu, přijmout ho nemusí.

„Situace se mění ve chvíli, kdy je pacient v takzvaném přímém ohrožení života. Pak naše právo na odmítnutí padá. Musíme ho přijmout, i když volno nemáme. Z komunikace se záchrannou službou dispečink ale nepochopil, že muž v ohrožení života je. Protože jsme měli plno, tak ho nepřijali,“ obhajuje postup nemocnice Pavlík, jehož už ministerstvo kontaktovalo kvůli spolupráci při vyšetřování.

„Nahrávku hovoru mezi záchranáři a naším dispečinkem jsem neslyšel, tu má záchranka. Nicméně existují i další výstupy z této konverzace. Jsem přesvědčený, že zaměstnanci FNUSA chybu neudělali,“ dodal Pavlík.

Na pacientovi nezáleží, stejně zemře

Poté, co pacienta odmítla přijmout svatoanenská nemocnice, začali záchranáři obvolávat jiná zařízení. Jenže stejně pochodili třeba také u Milosrdných bratří.

„Záchranáři prověřovali, jestli máme volné lůžko na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Dispečink se ptal, zda má pacient v ohrožení vitální funkce. Odpověděli, že ne,“ reagoval ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Josef Drbal.

V nemocnici se chovají jako bastardi, tvrdí šéf Svazu pacientů

Šéf jihomoravských záchranářů Milan Klusák odmítl případ komentovat do doby, než skončí vyšetřování odborné komise ministerstva zdravotnictví. Sdělil pouze, že záchranáři pacientovi poskytli v sanitce maximální možnou péči.

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára je chování nemocnic nepřijatelné.

„Záchranka snad vozí turisty? Pokaždé řeší akutní případ, tak ať se nikdo nevymlouvá, že neslyšel slovo akutní. V nemocnicích se chovají jako bastardi,“ rozzlobil se Olejár.

Tvrdí, že se zástupci zdravotních zařízení jen vymlouvají, aby se vyhnuli trestu.

„V takovém případě je otázkou, zda má konkrétně svatá Anna nadále zůstat z hlediska odbornosti fakultní nemocnicí. Odpovědnost by mělo nést i její vedení. Doporučoval bych rodině zemřelého, aby podala stížnost na ministerstvu zdravotnictví,“ dodal Olejár.

Konečný verdikt v případu má přinést právě odborná komise.

„Chceme přesně vědět, co se stalo. Komise nahlédne do pacientovy zdravotnické dokumentace a vyhodnotí záznam komunikace záchranářů s jednotlivými nemocnicemi. Bude pracovat s výsledkem pitvy a případně si vyžádá další expertní posudek. Zasednou v ní zástupci z Jihomoravského kraje jakožto zřizovatele záchranné služby a členové obou brněnských fakultních nemocnic i záchranné služby,“ informovala mluvčí ministerstva Čechová.

Brněnský případ není prvním v České republice, kdy nemocnice odmítly pacienta v těžkém stavu. Například před dvěma lety sanitka vozila hodinu a půl po Praze otrávenou třicetiletou ženu. Nepřijalo ji hned sedm nemocnic (o případu zde).

Záchranáři tehdy byli přivoláni ke stanici metra Palmovka. Ženu chtěli převézt do nejbližší Nemocnice Na Bulovce. Nakonec skončila ve vzdálenějším zařízení pod Petřínem, které provozuje řád boromejek.

Bulovka se stejně jako teď svatoanenská nemocnice obhajovala tím, že není „nafukovací“. Ačkoliv žádný trest nepadl, po této události všechny pražské státní nemocnice začaly pacienty přijímat.