Kyjovská nemocnice se skládá z několika od sebe vzdálených budov. Lidé tak doposud museli bloudit, když hledali odborníka právě na svůj problém. Se spuštěním oddělení centrálního příjmu by měly komplikace skončit.

Kyjovská nemocnice se skládá z několika od sebe vzdálených budov. Lidé tak doposud museli bloudit, když hledali odborníka právě na svůj problém. Se spuštěním oddělení centrálního příjmu by měly komplikace skončit.

Nemocnice v Kyjově zřídila centrální příjem. Bloudění končí, slibuje

  • 2
Výrazné zlepšení péče o pacienty, kteří potřebují ošetřit v odpoledních či nočních hodinách, slibuje od poloviny září vedení kyjovské nemocnice. Zřídila nové oddělení centrálního příjmu, odkud pracovníci pacienta nasměrují přímo za specialistou, kterého potřebuje.

"Naším cílem je, aby péče byla přesouvána za pacientem a ne naopak. Očekáváme také výrazné zefektivnění poskytované péče," zdůvodnil ředitel Nemocnice Kyjov Josef Pejchl.

Nemocnice Kyjov

Nemocnice Kyjov je spádová pro zhruba 180 tisíc pacientů.

Je jednou ze čtyř "páteřních" nemocnic, které v regionu zřizuje Jihomoravský kraj.

Zařízení poskytuje komplexní ambulantní i lůžkovou péči.

V areálu působí téměř padesát odborných ambulancí. Mimo to provozuje i lůžka následné péče ve Veselí nad Moravou.

V kyjovské nemocnici pracuje necelá tisícovka zaměstnanců. V současné době je tak největším zaměstnavatelem okresu Hodonín.

Nemocnice se tímto systémem, který funguje už v řadě zdravotnických zařízení u nás, inspirovala zejména v Rakousku a také Spojených státech amerických.

"Je to velký posun v poskytování zdravotní péče. Dříve si musel každý pacient v době od půl čtvrté odpoledne do šesti hodin ráno dalšího dne vyhledat lékaře nebo ambulanci sám podle zranění nebo svého stavu. Nyní bude stačit, když vejde nebo bude dovezen do chirurgického pavilonu a o vše ostatní se postará zdravotnický personál," popsal změnu lékař Jiří Vyhnal z kyjovského anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

Na recepci se příbuzní dozví, kde leží "jejich" pacient

Změna se pozitivně dotkne i těch, které přiveze záchranka. "V případě takového urgentního příjmu bude pacient umístěn na lůžko, které bude součástí centrálního příjmu," doplnil Vyhnal. Tam se také seběhnou lékaři.

"Právě tady udělají potřebná vyšetření, zdravotníci zajistí základní životní funkce a podají první léky. Teprve po vyšetření a stabilizování stavu bude pacient umístěn na potřebné oddělení," popsal mluvčí nemocnice Tomáš Zdechovský.

Na oddělení centrálního příjmu, které se nachází v přízemí chirurgického pavilonu, bude nepřetržitě přítomen chirurg, internista a anesteziolog a také zdravotní sestry a sanitáři.

"Bude tam také recepce, kde kvalifikovaná zdravotní sestra provede základní diagnostiku. Podle ní pak přivolá odpovídajícího lékaře. Na recepci také získají příbuzní pacientů informace o tom, na jakém oddělení leží a jak se za ním dostat," dodal mluvčí kyjovské nemocnice.

V případě hromadného neštěstí či havárie bude také centrální příjem pacientů hlavním komunikačním a řídícím centrem pro krizovou situaci.

V Hodoníně na centrální příjem nemají dost peněz

Projekt na zřízení oddělení centrálního příjmu mají už dva roky "v šuplíku" také v Nemocnici Hodonín. Na jeho spuštění nejsou peníze. Jeho rozjezd by totiž stál miliony korun.

"Kyjov na to peníze získal, ale je to otázka možností, nám se peníze sehnat zatím nedaří," posteskl si šéf hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

Nemocnice, které šéfuje, je spíše monoblokem a přesun pacientů tady není tak komplikovaný jako v pavilonové Nemocnici Kyjov, kde jsou od sebe jednotlivé budovy vzdáleny. "Centrální příjem by ale i tak velmi zvýšil pohodlí příchozích pacientů," je přesvědčen Tesařík.