Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemocniční rošáda odstartovala. Stěhování už zasáhlo Obilní trh

  6:12aktualizováno  6:12
Když chtěla Lucie Vodová nakojit v porodnici na Obilním trhu svého právě narozeného Honzíka, musela za ním přes celý areál. Ve dne v noci přes dvůr v papučích a v pyžamu. Se svým synkem, který dostal novorozeneckou žloutenku, nemohla zůstat v pokoji. A navíc musela po týdnu uvolnit lůžko na oddělení šestinedělí.

Nové operační sály traumacentra Bohunice | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kromě babyboomu do provozu vytíženého Obilního trhu totiž zasahuje začínající slučování gynekologicko-porodnické kliniky s tou v bohunické nemocnici. Tam se přestěhuje, stejně jako brzy traumatým z Úrazovky. "Mohla jsem si vybrat, buď půjdu domů úplně, nebo budu na hostinském pokoji, jenže ten byl na druhé straně areálu. Zůstala jsem, ale chodit v šestinedělí ve dvě hodiny ráno po dvoře, to nebylo nic příjemného. Byl to můj první porod, pěkně jsem si pobrečela," líčí devětadvacetiletá Brňanka.

Podle lékařů z Obilního trhu není nespokojená sama. "Maminky a novorozence není kam dávat. Ruší se lůžka, přitom porodů pořád přibývá. Teď jich s Bohunicemi máme přes 500 měsíčně. Hraničí to podle mě až se zdravotním ohrožením," popsala jedna z lékařek na Obilním trhu. Jméno se kvůli možným problémům s nadřízenými bojí zveřejnit. Stejný názor má i několik jejích kolegů, které MF DNES kontaktovala.

"Vedení loni tvrdilo, že nová budova v Bohunicích bude stát do pěti let, přesuny proto už začaly. Nikdo tam ale nic nestaví, nejsou na to ani peníze, zkušení lékaři raději utíkají pryč, je tu doslova odliv mozků," tvrdí další lékař.

Přednosta Obilního trhu ale kritiku odmítá. Lékařů i postelí je podle něj dost. "Lůžka nám stačí, loni i letos je dokonce redukujeme. Počet porodů sice plynule narůstá, zkracuje se ale hospitalizace rodiček po porodu," uklidňuje Pavel Ventruba.

Stěhování? Vždyť není kam
Na rozdíl od "porodního" už jsou prostory pro část Úrazové nemocnice - slavný traumatým - hotové. Zaměstnanci Fakultní nemocnice v Bohunicích teď čekají, co bude. "Už teď si nemáme kam sednout, když jdeme na oběd. V kuchyni se vaří tisíce obědů a jídelna praská ve švech. Ale její kapacita se zvedat nebude. Stejně tak prádelna, už dneska pere tuny prádla denně. Jsme zvědaví, jak to bude vypadat, až sem přijdou stovky nových lidí," postěžovala si zdravotní sestra. Ani ona nechce jméno prozradit.

Ředitel Roman Kraus každodenní návaly v jídelně přiznal. "Zaměstnanci se nevejdou, protože chodí jíst jednorázově. Řešit to budeme tak, že jednotlivým oddělením nějak rozumně doporučíme, kdy by jejich pracovníci měli jít na oběd," reagoval ředitel. A dodal, že s kuchyní ani s prádelnou po přibytí nového oddělení problém nebude.

"Jejich kapacita je dostatečná. Kuchyň zásobuje i jiná zařízení, například zaměstnance univerzitního kampusu. A v prádelně máme speciální tunelovou pračku, která zvládne vyprat až 20 tun denně. Dnes pere 5 a půl tuny," oponoval Kraus.

Zaměstnance tím ale neuklidnil. "Všichni čekáme, jak budou tyhle řeči znít příští rok, až se sem přestěhuje všechno, co má," podotkla zaměstnankyně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Najdete na iDNES.cz