Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Nenoste cizí kůži,“ vybízejí aktivisté na náměstí Svobody v Brně

  15:17aktualizováno  15:17
"Moje krev teče z tvé kožešiny," hlásá velký transparent, který má kolem krku pověšený mladík převlečený v hnědém zvířecím kostýmu. V sobotu odpoledne demonstrují na Masarykově třídě u brněnského náměstí Svobody aktivisté proti výrobě, prodeji a nošení pravých kožešin.

Protest proti kožešinám na náměstí Svobody v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Desetičlenná skupinka aktivistů a aktivistek s fotografiemi a cedulemi zmrzačených zvířat poklidně demonstruje a vysvětluje kolemjdoucím, že proto, aby jim bylo teplo nebo byli moderně oblečení, si nepotřebují oblékat "cizí kůži".¨

"Kožichy se nosí už jen kvůli módě, nikoli kvůli teplu," míní aktivisté

"V dnešní době je role kožichů už pouhou módní záležitostí. Známe mnohem lepší materiály, které nás chrání od chladu i deště," uvedla šéfka kampaně za práva zvířat brněnské neziskové organizace Nesehnutí Magdaléna Navrátilová.

Podle ní by lidé měli nosit oděvy z materiálů, které sice mohou být na první pohled stejné jako pravá kožešina, jsou ovšem lehčí a lépe se udržují. "Tou největší výhodou je, že jejich výroba v sobě nenese ani utrpení, ani smrt," dodala Navrátilová.

Někteří kolemjdoucí však nad takovými pokusy přimět lidi k zamyšlení jen kroutí hlavou. "Tahle demonstrace mi přijde povrchní, protože snad každý člověk někdy nosil nebo nosí kožené věci, ať už jsou to boty, peněženka nebo třeba obal na brýle. Pokud jim vadí nošení zvířecí kůže, musí jim vadit i jíst maso z těch samých zvířat a pochybuji, že jsou všichni vegetariáni," poznamenal přihlížející muž, který si přál zůstat v anonymitě.

"Člověk nosí kůži už od pravěku, nevidím na tom nic divného," dodal.
Podle něj je taková demonstrace zbytečná, protože se kožené věci budou nosit stále. "Je rozdíl demonstrovat proti týrání zvířat a nošení kožených věcí. Pokud by se lidé měli oblékat jinak a používat náhražky, musela by se změnit celá společnost, což je utopie," komentoval muž.

Aby se kožich nezničil, jsou zvířata otrávena výfukovými plyny

Aktivisté ovšem mezi týráním zvířat a oblékáním se do kožichů žádný rozdíl nevidí. "Velmi nás pobuřují kruté záběry zabíjení tuleních mláďat. Ta jsou tlučena palicemi, aby se co nejméně poškodila tolik ceněná kožešina. Lidé jsou otřeseni a zhnuseni, že se tohle v moderních státech děje a postavilo se proti tomu už mnoho neziskových organizací," vysvětlila Navrátilová.

Tvrdí, že je ale zvláštní, že přestože se takové násilné získávání tuleních kožešin mnohým lidem hnusí, odchov zvířat pro kožešinový průmysl většině připadá normální.
"Podívejme se na takovou kožešinovou farmu. Jsou zde klece o velikosti 40 krát 40 krát 40 centimetrů, pro všechna zvířata stejné. Například nutrie, bobři, norci, lišky nebo lasičky mají v přirozeném prostředí působnost i několik kilometrů čtverečních. V těchto miniaturních klecích je jim jakýkoliv pohyb znemožněn," popsala Navrátilová.

Dno klecí, do kterých jsou zvířata zavírána, navíc tvoří jen dráty, aby mohly jejich výkaly propadávat ven a neznečišťovaly tak kožich. Podle Navrátilové je však způsob jejich zabíjení ještě mnohem horší.
"Usmrcení zvířat je voleno takovým způsobem, že kožich zůstane nejlépe vůbec nepoškozen. Většinou jde o lámání vazu, uškrcení, otravy výfukovými plyny či oxidem uhličitým a uhelnatým," upozornila aktivistka.

V současnosti však poptávka po celokožešinových oděvech klesla. Lidé nosí hlavně oděvy s kožešinovými lemy, které zdobí okraje. Ani taková varianta oblékání však není podle aktivistů přípustná.

"Tyto kožešinové lemy také pocházejí z kožešinových farem a smutné je, že si mnohdy lidé ani neuvědomují, co na sobě nosí. Zvláště u mladé generace jsou tyto ozdoby velmi populární," dodala Navrátilová.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz