Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Nenoste cizí kůži,“ vybízejí aktivisté na náměstí Svobody v Brně

  15:17aktualizováno  15:17
"Moje krev teče z tvé kožešiny," hlásá velký transparent, který má kolem krku pověšený mladík převlečený v hnědém zvířecím kostýmu. V sobotu odpoledne demonstrují na Masarykově třídě u brněnského náměstí Svobody aktivisté proti výrobě, prodeji a nošení pravých kožešin.

Protest proti kožešinám na náměstí Svobody v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Desetičlenná skupinka aktivistů a aktivistek s fotografiemi a cedulemi zmrzačených zvířat poklidně demonstruje a vysvětluje kolemjdoucím, že proto, aby jim bylo teplo nebo byli moderně oblečení, si nepotřebují oblékat "cizí kůži".¨

"Kožichy se nosí už jen kvůli módě, nikoli kvůli teplu," míní aktivisté

"V dnešní době je role kožichů už pouhou módní záležitostí. Známe mnohem lepší materiály, které nás chrání od chladu i deště," uvedla šéfka kampaně za práva zvířat brněnské neziskové organizace Nesehnutí Magdaléna Navrátilová.

Podle ní by lidé měli nosit oděvy z materiálů, které sice mohou být na první pohled stejné jako pravá kožešina, jsou ovšem lehčí a lépe se udržují. "Tou největší výhodou je, že jejich výroba v sobě nenese ani utrpení, ani smrt," dodala Navrátilová.

Někteří kolemjdoucí však nad takovými pokusy přimět lidi k zamyšlení jen kroutí hlavou. "Tahle demonstrace mi přijde povrchní, protože snad každý člověk někdy nosil nebo nosí kožené věci, ať už jsou to boty, peněženka nebo třeba obal na brýle. Pokud jim vadí nošení zvířecí kůže, musí jim vadit i jíst maso z těch samých zvířat a pochybuji, že jsou všichni vegetariáni," poznamenal přihlížející muž, který si přál zůstat v anonymitě.

"Člověk nosí kůži už od pravěku, nevidím na tom nic divného," dodal.
Podle něj je taková demonstrace zbytečná, protože se kožené věci budou nosit stále. "Je rozdíl demonstrovat proti týrání zvířat a nošení kožených věcí. Pokud by se lidé měli oblékat jinak a používat náhražky, musela by se změnit celá společnost, což je utopie," komentoval muž.

Aby se kožich nezničil, jsou zvířata otrávena výfukovými plyny

Aktivisté ovšem mezi týráním zvířat a oblékáním se do kožichů žádný rozdíl nevidí. "Velmi nás pobuřují kruté záběry zabíjení tuleních mláďat. Ta jsou tlučena palicemi, aby se co nejméně poškodila tolik ceněná kožešina. Lidé jsou otřeseni a zhnuseni, že se tohle v moderních státech děje a postavilo se proti tomu už mnoho neziskových organizací," vysvětlila Navrátilová.

Tvrdí, že je ale zvláštní, že přestože se takové násilné získávání tuleních kožešin mnohým lidem hnusí, odchov zvířat pro kožešinový průmysl většině připadá normální.
"Podívejme se na takovou kožešinovou farmu. Jsou zde klece o velikosti 40 krát 40 krát 40 centimetrů, pro všechna zvířata stejné. Například nutrie, bobři, norci, lišky nebo lasičky mají v přirozeném prostředí působnost i několik kilometrů čtverečních. V těchto miniaturních klecích je jim jakýkoliv pohyb znemožněn," popsala Navrátilová.

Dno klecí, do kterých jsou zvířata zavírána, navíc tvoří jen dráty, aby mohly jejich výkaly propadávat ven a neznečišťovaly tak kožich. Podle Navrátilové je však způsob jejich zabíjení ještě mnohem horší.
"Usmrcení zvířat je voleno takovým způsobem, že kožich zůstane nejlépe vůbec nepoškozen. Většinou jde o lámání vazu, uškrcení, otravy výfukovými plyny či oxidem uhličitým a uhelnatým," upozornila aktivistka.

V současnosti však poptávka po celokožešinových oděvech klesla. Lidé nosí hlavně oděvy s kožešinovými lemy, které zdobí okraje. Ani taková varianta oblékání však není podle aktivistů přípustná.

"Tyto kožešinové lemy také pocházejí z kožešinových farem a smutné je, že si mnohdy lidé ani neuvědomují, co na sobě nosí. Zvláště u mladé generace jsou tyto ozdoby velmi populární," dodala Navrátilová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz