Protest proti kožešinám na náměstí Svobody v Brně

Protest proti kožešinám na náměstí Svobody v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

„Nenoste cizí kůži,“ vybízejí aktivisté na náměstí Svobody v Brně

  • 11
"Moje krev teče z tvé kožešiny," hlásá velký transparent, který má kolem krku pověšený mladík převlečený v hnědém zvířecím kostýmu. V sobotu odpoledne demonstrují na Masarykově třídě u brněnského náměstí Svobody aktivisté proti výrobě, prodeji a nošení pravých kožešin.

Desetičlenná skupinka aktivistů a aktivistek s fotografiemi a cedulemi zmrzačených zvířat poklidně demonstruje a vysvětluje kolemjdoucím, že proto, aby jim bylo teplo nebo byli moderně oblečení, si nepotřebují oblékat "cizí kůži".¨

"Kožichy se nosí už jen kvůli módě, nikoli kvůli teplu," míní aktivisté

"V dnešní době je role kožichů už pouhou módní záležitostí. Známe mnohem lepší materiály, které nás chrání od chladu i deště," uvedla šéfka kampaně za práva zvířat brněnské neziskové organizace Nesehnutí Magdaléna Navrátilová.

Podle ní by lidé měli nosit oděvy z materiálů, které sice mohou být na první pohled stejné jako pravá kožešina, jsou ovšem lehčí a lépe se udržují. "Tou největší výhodou je, že jejich výroba v sobě nenese ani utrpení, ani smrt," dodala Navrátilová.

Někteří kolemjdoucí však nad takovými pokusy přimět lidi k zamyšlení jen kroutí hlavou. "Tahle demonstrace mi přijde povrchní, protože snad každý člověk někdy nosil nebo nosí kožené věci, ať už jsou to boty, peněženka nebo třeba obal na brýle. Pokud jim vadí nošení zvířecí kůže, musí jim vadit i jíst maso z těch samých zvířat a pochybuji, že jsou všichni vegetariáni," poznamenal přihlížející muž, který si přál zůstat v anonymitě.

"Člověk nosí kůži už od pravěku, nevidím na tom nic divného," dodal.
Podle něj je taková demonstrace zbytečná, protože se kožené věci budou nosit stále. "Je rozdíl demonstrovat proti týrání zvířat a nošení kožených věcí. Pokud by se lidé měli oblékat jinak a používat náhražky, musela by se změnit celá společnost, což je utopie," komentoval muž.

Aby se kožich nezničil, jsou zvířata otrávena výfukovými plyny

Aktivisté ovšem mezi týráním zvířat a oblékáním se do kožichů žádný rozdíl nevidí. "Velmi nás pobuřují kruté záběry zabíjení tuleních mláďat. Ta jsou tlučena palicemi, aby se co nejméně poškodila tolik ceněná kožešina. Lidé jsou otřeseni a zhnuseni, že se tohle v moderních státech děje a postavilo se proti tomu už mnoho neziskových organizací," vysvětlila Navrátilová.

Tvrdí, že je ale zvláštní, že přestože se takové násilné získávání tuleních kožešin mnohým lidem hnusí, odchov zvířat pro kožešinový průmysl většině připadá normální.
"Podívejme se na takovou kožešinovou farmu. Jsou zde klece o velikosti 40 krát 40 krát 40 centimetrů, pro všechna zvířata stejné. Například nutrie, bobři, norci, lišky nebo lasičky mají v přirozeném prostředí působnost i několik kilometrů čtverečních. V těchto miniaturních klecích je jim jakýkoliv pohyb znemožněn," popsala Navrátilová.

Dno klecí, do kterých jsou zvířata zavírána, navíc tvoří jen dráty, aby mohly jejich výkaly propadávat ven a neznečišťovaly tak kožich. Podle Navrátilové je však způsob jejich zabíjení ještě mnohem horší.
"Usmrcení zvířat je voleno takovým způsobem, že kožich zůstane nejlépe vůbec nepoškozen. Většinou jde o lámání vazu, uškrcení, otravy výfukovými plyny či oxidem uhličitým a uhelnatým," upozornila aktivistka.

V současnosti však poptávka po celokožešinových oděvech klesla. Lidé nosí hlavně oděvy s kožešinovými lemy, které zdobí okraje. Ani taková varianta oblékání však není podle aktivistů přípustná.

"Tyto kožešinové lemy také pocházejí z kožešinových farem a smutné je, že si mnohdy lidé ani neuvědomují, co na sobě nosí. Zvláště u mladé generace jsou tyto ozdoby velmi populární," dodala Navrátilová.