Policie se zaměřila i na pizzerii v Hodoníně, kde se neonacisté často scházejí

Policie se zaměřila i na pizzerii v Hodoníně, kde se neonacisté často scházejí | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Neonacisté na jižní Moravě ztratili rytmus

  • 3
Doba temna přišla na neonacistickou hudební scénu na jižní Moravě. Skupiny, které tady halasně koncertovaly v devadesátých letech, už se rozpadly. Posledním ohniskem "hudby bílé síly" je Hodonín. Právě na Hodonínsku však policie v úterý zadržela muže při zátahu proti extremistům.

"Nyní v Hodoníně funguje jen hudební skupina Devils Guard a je odtud také neonacistická organizace White rebel klan," uvedl odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity. - čtěte Po razii v bytech bylo obviněno deset neonacistů, policie mlčí

Poznamenal, že White rebel klan se mimo jiné účastnil protestu proti pochodu homosexuálů Queer parade loni v Brně. Ten tehdy skončil fyzickým napadáním a útoky slzným plynem.

Skupina Devils Guard a Pavel Blinka (vlevo)Na plakátech, které zvou na neonacistické koncerty, lze najít i jméno W. R. K crew. Podle serveru krajně levicové organizace Antifa jde o skupinu propojenou s White rebel klanem. Zpěvákem v obou skupinách je Pavel Blinka.

Z jižní Moravy je také nazi punková kapela Squad 96, která minimálně loni ještě hrála na koncertech v Česku.

Oproti 90. létům je to slabé...

"O žádné jiné hudební skupině na Brněnsku, která by byla spojená s neonacistickým hnutím, nevím. Oproti tomu, co tady bylo v devadesátých letech, je to slabé. Tenkrát například v Hodnoníně fungovala skupina Agrese 95. Jeho čelní představitelé se však odstěhovali jinam," dodal Mareš.

K neonacistům mají blízko i někteří vyznavači pohanského metalu, takzvaného pagan metalu. V Brně to byla například skupina Ogmia, která zde hrála na začátku tisíciletí. "Na jejich koncerty chodili i příznivci národně socialistického hnutí," upřesnil Mareš.

Hodonínská základna neonacistů se rozrůstá

Ogmia už aktivní není, zato členy skupiny Agrese 95 lze i dnes v Hodoníně potkat. Podle Miroslava Mareše hrají v jiných skupinách mimo region, v Hodoníně se však čas od času scházejí.

Server antifa.cz uvádí, že někteří z nich jsou aktivní v organizaci White rebel klan. "Zpočátku se jednalo o partu neonacistů z Hodonína a přilehlých vesnic. Během tří let však získal WRK přátelské vazby na neonacisty z řady měst tohoto okresu. V průběhu fungování WRK se jeho zakladatelům podařilo stmelit jak mladé neonacisty, tak i starší matadory z let devadesátých kolem neonacistické kapely Agrese 95," píše se v článku na stránkách Antifašistické akce.

Že mají vážný problém, už ví i na radnici v Hodoníně. Počet neonacistů v okresu stoupá, oficiální počet zatím vedení města k dispozici nemá.

"Máme pravidelné schůzky s policií městskou i státní. Na té nejbližší budu chtít slyšet návrh řešení této situace. Začíná to být v Hodoníně vážný problém, ale zatím nevím, jak to systematicky řešit," uvedl tamní starosta Lubor Šimeček.

Rozmach pravicového extremismu si vysvětluje existenční nejistotou mladých lidí z Hodonínska. "Stačí se podívat na to, kolik studentů nedokončí střední školu," povzdechl si hodonínský starosta.

I když na jižní Moravě to vypadá na útlum, nová jména se na plakátech zvoucích na neonacistické koncerty stále objevují. "V poslední době u nás vznikly tři nové kapely, zatím netušíme, kde sídlí ani co přesně hrají," uvedl Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost, jež neonacistickou scénu v zemi sleduje.

Mezi největší setkání neonacistických kapel na jižní Moravě v poslední době patřil srpnový koncert v Ochozi u Brna nebo zářijové hudební dostaveníčko v Šardicích.

Právě v Ochozi se příznivci ultrapravice měli před policií na pozoru. Zakázané symboly na oblečení i tetování s hákovými kříži si zalepovali náplastmi. Novinářům organizátoři zakázali natáčet, jednoho z fotografů dokonce fyzicky napadli a pustili se i do novinářů.