revizor, ilustrace

revizor, ilustrace | foto: Dan Materna, MF DNES

Neplatiči dluží na pokutách miliony, dopravcům i radnicím

  • 0
Až 70 milionů korun by mohl získat brněnský dopravní podnik. Kdyby mu zaplatili všichni dlužníci. Neplatiči jsou ale i jinde. Milionové pohledávky mají i všechny radnice v kraji, které redakce MF DNES a iDNES oslovila.

Kdyby brněnskému dopravnímu podniku zaplatili všichni černí pasažéři, mohlo by se díky získaným 70 milionům korun po jihomoravské metropoli prohánět třináct nových nízkopodlažních autobusů.

Pokutové rekordy

70 milionů dluží Dopravnímu podniku města Brna černí pasažéři. Je jich zhruba 60 tisíc. Každý rok navíc DPMB předává k vymáhání 25 až 30 tisíc pohledávek. Rekordman jízdy načerno nasbíral 254 pokut.

145 je zatím nejvyšší počet různých pokut uložených policií jednomu člověku. Na blokových pokutách by měl zaplatit 129 800 korun.

Za jízdu načerno si dopravce účtuje tisícikorunovou pokutu, kdo ji zaplatí do pěti pracovních dnů, uhradí 700 korun. Přesto se lidé do placení příliš nehrnou (Nezaplatím, je to protest, říká Brňan, který dluží přes milion).

A riskují, že poté, co podnik pohledávku předá právníkům a exekutorům, může původně tisícikorunová pokuta kvůli soudním poplatkům, nákladům na právní zastoupení nebo exekuční vymáhání vyšplhat i na více než dvacet tisíc korun. A ani to zdaleka není strop.

"Když cestující neuhradí pokutu v daném termínu, postupujeme případ k dalšímu vymáhání. Postoupených pohledávek máme ročně asi pětadvacet až třicet tisíc," popisuje mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Dopravci na tom přesto nevydělají, když vymahači dlužnou částku získají, pošlou jim jen původně požadovanou tisícikorunu za neuhrazené jízdné, zbytek, tedy náklady na vymáhání, si nechávají.

Miliony za botičky i rychlost

A stejný postup je i u pokut od strážníků a policistů. Dlužníky ale mají i jinde. Další neplatiče totiž eviduje i Kordis, který provozuje Integrovaný dopravní systém v kraji.

Kolik dluží na pokutách

Blansko
Jen finanční odbor eviduje 1 960 pokut za více než 4,9 milionu korun. Rekordman nasbíral 20 pokut za drobné krádeže, dluží 42 tisíc korun.

Břeclav
Odbor dopravy eviduje 463 případů za téměř 2,2 milionu korun, městská policie dalších 499 případů za 328 tisíc korun.

Vyškov
Odbor dopravy eviduje 884 dlužníků s částkou více než 5,2 milionu korun. Hned dva neplatiči dluží 51 tisíc korun, oba odmítli test, zda před jízdou pili alkohol.

Znojmo
Pohledávky městské policie jsou za 1,5 milionu, nejvyšší dluh za nabízení sexuálních služeb je 55 tisíc korun.

Rekordmany ale zatím v Kordisu nemají, hlavně proto, že jejich kontroloři regionální spoje procházejí teprve necelý rok. I oni se ale už chystají desítky dlužníků předat vymáhacím agenturám.

Lépe na tom ale nejsou ani na radnicích jednotlivých měst. Právě ty totiž vymáhají pohledávky na všech provinilcích, kteří nezaplatí pokutu udělenou policisty nebo městskými strážníky. A rovnou k nim účtují i poplatky za správní řízení. Nejhorší je to v Brně.

"K 31. prosinci 2009 jsme evidovali 47 747 pokut udělených městskou nebo státní policií celkem za 67,6 milionů korun," popsala tisková mluvčí brněnského magistrátu Zuzana Gregorová.

Ani to ale není konečný výčet. Více než 11 tisíc lidí dluží magistrátu celkem 11,5 milionu korun také za odtah auta. "Dalších 3 937 pohledávek za přestupky v dopravě za téměř 11,5milionu korun jsme už předali soudním exekutorům, stejně jako 3 491 pohledávek o objemu přes 2,2 milionu korun za náklady spojené s odtahem," dodala Gregorová.

Podobně jsou na tom i další městské úřady v kraji. Přitom ne všude využívají maximální možnou výši pokut a sankcí, které jsou stanovené zákonem.

Většinou strážníci i policisté posuzují každý případ individuálně. A pokud člověk nepáchá stejný přestupek jako na běžícím pásu, drží se strážci zákona při udílení pokut při zemi.

Parkování na trávníku za 50 tisíc korun

"Za přestupky v dopravě jsou u nás ukládány podstatně menší blokové pokuty. Průměrně uložená částka je v dopravě 188 korun na jeden přestupek, u přestupků proti veřejnému pořádku 536 korun," potvrzuje ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

A třeba pokuta za parkování na trávníku, tedy zábor veřejného prostranství, může být až 50 tisíc korun. "Loni jsme to řešili v jednom případě domluvou, jednou za blokovou pokutu tisíc korun a v dalších případech zaplatili přestupci čtyři tisíce korun," potvrdila Kateřina Němcová z právního odboru blanenského městského úřadu.

Přesto radnice jen za pokuty udělené strážníky evidují milionové pohledávky. Stejně jsou na tom i celní úřady, které vymáhají pohledávky za nezaplacené pokuty uložené státní policií. A i zde se najdou rekordmani.

"U jednoho dlužníka máme například evidováno celkem 145 pokut uložených policií ČR v celkové hodnotě 129 800 korun. Už jsme provedli exekuci na jeho důchod, dlužník se ale zdržuje v prostorách hlavního nádraží v Brně, a tak zatím není jisté, zda je dost vysoký, aby jeho část mohla jít na úhradu dlužných pokut," vysvětlila mluvčí celního úřadu Lada Temňáková.

Kolik za co zaplatíte blokově na místě

Pokuta za špatné parkování: maximálně 2 000 Kč

Botička na autě: město může stanovit manipulační poplatek za odstranění botičky, v Brně je 400 Kč, v Břeclavi 200 Kč, v Hodoníně je zdarma. Lze ale uložit i pokutu za přestupek, pro který byla botička nasazena, maximálně 2 000 Kč.

Náklady na odtah: pohybují se od 1 400 do 1 920 Kč a 100 Kč za každý den parkování na odtahovém parkovišti.

Pokuta za rychlost: při překročení do 20 km/hod v obci a 30 km/hod mimo obec pokuta 1 000 Kč a dva trestné body, nad 20 km/hod v obci a 30 km/hod mimo obec 2 500 Kč a tři trestné body. Při překročení rychlosti o 40 km/hod v obci a 50 km/hod mimo obec vše řeší správní orgán, může uložit pokutu až 10 tisíc Kč a odebrat řidičský průkaz až na rok.

Pokuta pro černé pasažéry: maximálně 1 000 Kč

Pokuta za neuklizení výkalů po psovi: maximálně 1 000 Kč

Nejlevnější je zaplatit pokutu blokově, tedy přímo na místě, nebo si vyžádat složenku a tu uhradit obratem. Jinak pohledávku přebírá příslušný odbor městského úřadu. Ten si připočte až tisíc korun za náklady správního řízení. Při dalším vymáhání se pak náklady na soudní poplatky, právníky či exekutory mohou vyšplhat i na desetitisíce korun.