Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pro dítě do Brna. Neplodnost tady léčí i cizinci, mají větší šanci uspět

  8:51aktualizováno  8:51
Naději a východisko hledají páry, které se dlouhodobě snaží o miminko, v Brně. To si množstvím reprodukčních klinik vydobylo pověst místa, kam se sjíždí Češi z celé země i cizinci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„V Česku je velká hustota reprodukčních center s přihlédnutím k počtu obyvatel, celkem jich je 43,“ poznamenal ředitel Sanatoria Helios Pavel Texl.

Cizinci si česká střediska vybírají z mnoha důvodů a cena zákroků je jedním z nich. „Část cizinců přichází proto, že služby poskytované reprodukčními centry jsou na vysoké úrovni a zároveň cenově příznivé,“ sdělila ředitelka centra Repromeda Kateřina Veselá.

To potvrzuje i mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. „Cena zákroků je vzhledem ke kvalitě provedených výkonů příznivá jak pro cizince ze západní Evropy, tak pro ostatní evropské i mimoevropské pacienty,“ míní.

Největší podíl pacientů stále představují Češi. Co se týče zahraniční klientely, tu tvoří především neplodné dvojice ze sousedních států. „Dále máme pacienty mezi Vietnamci, kteří v Česku žijí. Z cizinců naše služby využívají nejčastěji Italové, ale léčí se u nás i Němci, Rakušané, Britové nebo Američané,“ vyjmenoval šéf Heliosu Pavel Texl.

Nadstandard pro zahraniční klienty

Podle něj má Česká republika v umělém oplodnění tradici. Některé dvojice přicházejí ze zahraničí i proto, že česká centra mohou nabídnout více metod zvyšujících pravděpodobnost úspěchu.

Navíc je česká legislativa liberálnější než v jiných zemích a umělému oplodnění více přeje.

Reprodukční kliniky se snaží pacientům z ciziny vyjít vstříc. „Zahraničním klientům například na naše náklady zajišťujeme dopravu z letiště k nám do centra, můžeme jim také rezervovat ubytování i servis volnočasových aktivit, například poznávací výlety, návštěvy kulturních akcí nebo brněnských restaurací,“ vyjmenovala Veselá.

Nadstandardní nemedicínské služby nabízí i brněnská fakultní nemocnice. A to od pomoci při hledání ubytování až po možnost lázeňských pobytů.

Odkaz profesora Pilky

Právě tyto služby navíc by měly pacientům zpříjemnit jejich pobyt v Brně. „Pacienti můžou využít i ubytování přímo v budově kliniky a vitální menu v restauraci. Jsou to sice vedlejší věci, ale pomáhají pacientům, aby se cítili pohodlněji. Neorganizujeme ale pro pacienty žádnou zábavu, jediné, co jim nabídneme, je mapka Brna a přátelská rada,“ popsal Texl.

Za důležitější považuje novou medicínskou službu, kterou přichystali. „Období, kdy partneři zjistí, že se očekávané těhotenství nedostavuje, je psychicky velmi náročné. Nově tak budeme nabízet i služby psychologa, který při osobním pohovoru vysvětlí psychologické aspekty umělého oplodnění a poradí,“ sdělil Texl.

Česko má v umělém oplodnění velkou tradici, a to i díky profesoru Ladislavu Pilkovi, brněnskému lékaři, který byl českou špičkou v oboru. V roce 1982 umožnil v Brně se svým týmem narození prvního dítěte ze zkumavky v tehdejším Československu i celém komunistickém bloku.

Spolu s dalšími embryology dosáhl světového prvenství zavedením metody GITF, což je přenos pohlavních buněk do vejcovodu.

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz