Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nepoznali u pacienta zánět slepého střeva, zemřel. Soud je viny zprostil

  14:45aktualizováno  15:49
Brněnský městský soud dnes ani napodruhé nepotrestal lékaře z Fakultní nemocnice v Bohunicích Jaroslava Ivičiče a Jindřicha Melichara, jimž hrozilo za ublížení na zdraví až pět let vězení. Podle obžaloby způsobili před třemi lety smrt jednadvacetiletého mentálně postiženého pacienta.

Lékaři Ivičič a Melichar u Městského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Mladík přijel v říjnu 2006 z ústavu ve Střelicích do bohunické nemocnice hned třikrát. Kvůli bolestem břicha a zvracení jej lékařka ze Střelic poslala právě na chirurgickou pohotovost. Zdejší lékaři ale nepoznali zánět slepého střeva ani poté, co prasklo.

Při třetí návštěvě mladík zkolaboval na chodbě, nezachránila ho ani operace, zemřel na sepsi čtyři dny po první návštěvě nemocnice. Oba lékaři po incidentu dál v nemocnici pracovali. Zatímco Ivičič zde pracuje dodnes, Melichar ukončil pracovní poměr na konci loňského roku.

Lékaři nepostupovali správně, trestný čin ale nespáchali

Podle soudce Michaela Vrtka lékaři nepostupovali tak, jak měli, trestný čin ale nespáchali. Stejně rozhodl i při loňském soudním líčení, kdy dvojici zprostil viny. Kauzu ale na městský soud vrátil Krajský soud v Brně, na závěru soudu to však nic nezměnilo.

"Lékaři postupovali non lege artis, jednali v rozporu s poznatky lékařské vědy a dostatečně neprovedli základní vyšetření, pacient měl být raději hospitalizován. Trestný čin ale lékaři nespáchali," vysvětlil Vrtek.

Soud podle něj přihlédl k tomu, že pacient měl zánětlivé onemocnění, při němž část pacientů umírá i přes hospitalizaci v nemocnici. Není tedy jistota, že kdyby jej v Bohunicích přijali, přežil by. "Jsou zde důvodné pochybnosti, proto nelze rozhodovat o trestní odpovědnosti," vysvětlil soudce.

V odůvodnění zprošťujícího verdiktu také připomněl, že v případě jednadvacetiletého mentálně postiženého muže mělo onemocnění atypický průběh, netypické bylo i uložení samotného slepého střeva. I podle znalců také už v minulosti v podobných případech jednali obdobně i zkušení lékaři a primáři a pacienty posílali zpět do zařízení a ústavů.

"Pacienta neposlali do žádného domácího ošetření, ústav ve Střelicích je zdravotnické zařízení, i když personál tam asi není na stejné úrovni jako ve fakultní nemocnici," dodal soudce.

Lékařům Ivičičovi a Melicharovi z Fakultní nemocnice Brno hrozilo až pětileté vězení. Vyhráno ale nemají ani nyní. Státní zástupce si totiž ponechal lhůtu k odvolání.

"Lékaři mají povolání, v němž jsou jednou nohou stále v kriminále"

Už loni soudce Michael Vrtek připustil, že bez viny lékaři nejsou. Oba totiž mladíka vyšetřovali jeden a dva dny dva před tím, než upadl do kómatu. Dnes ale kritiku zmírnil, připustil, že základní vyšetření, jako je měření teploty a tlaku, o nichž v kartě není zmínka, mohli udělat, jen je nezapsali.

"Žádný lékař není zbaven trestní odpovědnosti, jsou ale případy, kdy odoperují zdravý orgán, pracují opilí a podobně, to soudy řeší. V ostatních případech je třeba mít na zřeteli, že jde o povolání, v němž jsou jednou nohou stále v kriminále," dodal Vrtek.

Pacient neměl typické příznaky, bránili se lékaři

Proti lékařům přitom vystoupili znalci, pochybili i podle České lékařské komory. Jenže znalci povolaní obhajobou měli jiný názor. A názor soudu nezměnila ani dnešní výpověď revizních znalců Miroslava Dudy a Svatopluka Lojky, podle nichž měli lékaři mladíka hospitalizovat.

"Vyšetření bylo nedostatečné, non lege artis, pacientovi nezměřili teplotu, tlak, pulz, nereagovali na laboratorní vyšetření svědčící o zánětu. Nepřijetí pacienta do nemocnice bylo chybou," uvedl už při loňském soudu v posudku znalec Miroslav Duda.
 
Podle lékařů však pacient netrpěl typickými příznaky. Nestěžoval si při vyšetření na bolest a v době, kdy trpěl bolestmi a zvracením, trpělo více klientů střelického ústavu průjmovým onemocněním.
Nejčtenější

Koupil pozemek k ničemu v žádané lokalitě, radnice mu nabízí korunu

Pozemek v žádané lokalitě Znojma prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech...

Firma koupila obrovský pozemek v žádané lokalitě Znojma, ale zarůstá plevelem. Podle regulačního plánu tady totiž...

VIDEO: Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, vůz do něj vrazil

Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, která ho zachytila

Video z hrůzně vypadající nehody zveřejnili brněnští policisté. Na záběrech je vidět, jak školák na poslední chvíli...Kiwi je na prodej. Obchod za miliardy může zarazit „otec zakladatel“

Letenkový vyhledavač Kiwi slaví pět let na trhu. Majitel a ředitel Oliver...

Brněnský vyhledávač letenek Kiwi.com je na prodej. Alespoň podle části akcionářů. Obří transakci by ale mohl stopnout...

Revizor v Brně krotil slzným sprejem černého pasažéra, který ho napadl

Revizor - ilustrační foto

Krušné chvíle má za sebou revizor brněnského dopravního podniku. Na zastávce v centru Brna dostal v pátek odpoledne...

Futuristický kruhový kostel v Brně bude mít 31 metrů vysokou rozhlednu

Tak bude vypadat moderní kostel v Brně-Lesné

Futuristický kostel v Brně-Lesné připomínající rotundu se samostatnou trojhrannou věží už dostává základy. Stane se...Další z rubriky

Kvůli havárii vody se v brněnské Líšni sesunul svah, s sebou vzal dvě auta

Kvůli havárii vody se v Brně-Líšni sesunul svah, který s sebou sebral i dvě...

Od brzkého rána zasahují hasiči v brněnské Líšni. Prasklo tam potrubí a voda podemlela svah, který se sesunul. Kromě...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

VIDEO: Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, vůz do něj vrazil

Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, která ho zachytila

Video z hrůzně vypadající nehody zveřejnili brněnští policisté. Na záběrech je vidět, jak školák na poslední chvíli...Najdete na iDNES.cz