Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nepoznali u pacienta zánět slepého střeva, zemřel. Soud je viny zprostil

  14:45aktualizováno  15:49
Brněnský městský soud dnes ani napodruhé nepotrestal lékaře z Fakultní nemocnice v Bohunicích Jaroslava Ivičiče a Jindřicha Melichara, jimž hrozilo za ublížení na zdraví až pět let vězení. Podle obžaloby způsobili před třemi lety smrt jednadvacetiletého mentálně postiženého pacienta.

Lékaři Ivičič a Melichar u Městského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Mladík přijel v říjnu 2006 z ústavu ve Střelicích do bohunické nemocnice hned třikrát. Kvůli bolestem břicha a zvracení jej lékařka ze Střelic poslala právě na chirurgickou pohotovost. Zdejší lékaři ale nepoznali zánět slepého střeva ani poté, co prasklo.

Při třetí návštěvě mladík zkolaboval na chodbě, nezachránila ho ani operace, zemřel na sepsi čtyři dny po první návštěvě nemocnice. Oba lékaři po incidentu dál v nemocnici pracovali. Zatímco Ivičič zde pracuje dodnes, Melichar ukončil pracovní poměr na konci loňského roku.

Lékaři nepostupovali správně, trestný čin ale nespáchali

Podle soudce Michaela Vrtka lékaři nepostupovali tak, jak měli, trestný čin ale nespáchali. Stejně rozhodl i při loňském soudním líčení, kdy dvojici zprostil viny. Kauzu ale na městský soud vrátil Krajský soud v Brně, na závěru soudu to však nic nezměnilo.

"Lékaři postupovali non lege artis, jednali v rozporu s poznatky lékařské vědy a dostatečně neprovedli základní vyšetření, pacient měl být raději hospitalizován. Trestný čin ale lékaři nespáchali," vysvětlil Vrtek.

Soud podle něj přihlédl k tomu, že pacient měl zánětlivé onemocnění, při němž část pacientů umírá i přes hospitalizaci v nemocnici. Není tedy jistota, že kdyby jej v Bohunicích přijali, přežil by. "Jsou zde důvodné pochybnosti, proto nelze rozhodovat o trestní odpovědnosti," vysvětlil soudce.

V odůvodnění zprošťujícího verdiktu také připomněl, že v případě jednadvacetiletého mentálně postiženého muže mělo onemocnění atypický průběh, netypické bylo i uložení samotného slepého střeva. I podle znalců také už v minulosti v podobných případech jednali obdobně i zkušení lékaři a primáři a pacienty posílali zpět do zařízení a ústavů.

"Pacienta neposlali do žádného domácího ošetření, ústav ve Střelicích je zdravotnické zařízení, i když personál tam asi není na stejné úrovni jako ve fakultní nemocnici," dodal soudce.

Lékařům Ivičičovi a Melicharovi z Fakultní nemocnice Brno hrozilo až pětileté vězení. Vyhráno ale nemají ani nyní. Státní zástupce si totiž ponechal lhůtu k odvolání.

"Lékaři mají povolání, v němž jsou jednou nohou stále v kriminále"

Už loni soudce Michael Vrtek připustil, že bez viny lékaři nejsou. Oba totiž mladíka vyšetřovali jeden a dva dny dva před tím, než upadl do kómatu. Dnes ale kritiku zmírnil, připustil, že základní vyšetření, jako je měření teploty a tlaku, o nichž v kartě není zmínka, mohli udělat, jen je nezapsali.

"Žádný lékař není zbaven trestní odpovědnosti, jsou ale případy, kdy odoperují zdravý orgán, pracují opilí a podobně, to soudy řeší. V ostatních případech je třeba mít na zřeteli, že jde o povolání, v němž jsou jednou nohou stále v kriminále," dodal Vrtek.

Pacient neměl typické příznaky, bránili se lékaři

Proti lékařům přitom vystoupili znalci, pochybili i podle České lékařské komory. Jenže znalci povolaní obhajobou měli jiný názor. A názor soudu nezměnila ani dnešní výpověď revizních znalců Miroslava Dudy a Svatopluka Lojky, podle nichž měli lékaři mladíka hospitalizovat.

"Vyšetření bylo nedostatečné, non lege artis, pacientovi nezměřili teplotu, tlak, pulz, nereagovali na laboratorní vyšetření svědčící o zánětu. Nepřijetí pacienta do nemocnice bylo chybou," uvedl už při loňském soudu v posudku znalec Miroslav Duda.
 
Podle lékařů však pacient netrpěl typickými příznaky. Nestěžoval si při vyšetření na bolest a v době, kdy trpěl bolestmi a zvracením, trpělo více klientů střelického ústavu průjmovým onemocněním.
Nejčtenější

Není to žádná no-go zóna, říká radní o ulici, kde lynčovali řidiče

Radní městské části Brno-střed David Oplatek.

V oblasti takzvaného brněnského Bronxu, lokality s nechvalnou pověstí, bydlí od roku 2006. Veřejný „lynč“ řidiče, který...

Česko zasáhlo husté sněžení, policie hlásí desítky nehod

Kvůli hustému sněžení vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji k řadě dopravních...

Na většině území Česka napadl v noci na pátek sníh. Policisté v Jihomoravském kraji od rána kvůli počasí řešili zhruba...Zátěž, kravina. Ředitelé škol nechtějí hodiny „branné výchovy“ navíc

branná výchova

Ministryně obrany Karla Šlechtová chce v nejbližších letech obohatit osnovy základních a středních škol předmětem na...

Schůze brněnské SPD skončila konfliktem, jely k němu hlídky strážníků

(ilustrační snímek)

Čtyři hlídky městské policie musely v úterý večer vyrazit do sídla brněnské organizace hnutí SPD Tomia Okamury. Tamní...

Na vratech brněnského divadla se objevila lebka a nápis „Zeman z hrobu“

Dílo, které vytvořil brněnský streetartový umělec Timo na vratech divadla Husa...

Malba lebky doplněná o dvoubarevný nápis Zeman z hrobu se od čtvrtka vyjímá na vratech brněnského divadla Husa na...

Další z rubriky

Brněnští radní chtějí nádraží u řeky. Dopravě uleví vybudování „metra“

Výluka vlaků v Brně, první všední den

Nové vlakové nádraží chtějí radní Brna na jihu u řeky Svratky. Klíčový verdikt doplnili tím, že zároveň začnou pracovat...

Pět zlodějů vykrádalo obecní úřady. Brali peníze i lístky do divadla

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté objasnili dvacítku vloupání, za níž stojí pětice pachatelů. Zaměřovala se hlavně na obecní úřady...

Zúžený zrak, zatuhlé klouby. Lékaři si zkusili oblek, který simuluje stáří

Lékaři zkoušeli oblek, který simuluje stáří

Nasadit klapky na uši, brýle pro zúžení zorného pole, rukavice a návleky pro zatuhnutí kloubů a vzhůru na schodiště....

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz