Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nepoznali u pacienta zánět slepého střeva, zemřel. Soud je viny zprostil

  14:45aktualizováno  15:49
Brněnský městský soud dnes ani napodruhé nepotrestal lékaře z Fakultní nemocnice v Bohunicích Jaroslava Ivičiče a Jindřicha Melichara, jimž hrozilo za ublížení na zdraví až pět let vězení. Podle obžaloby způsobili před třemi lety smrt jednadvacetiletého mentálně postiženého pacienta.

Lékaři Ivičič a Melichar u Městského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Mladík přijel v říjnu 2006 z ústavu ve Střelicích do bohunické nemocnice hned třikrát. Kvůli bolestem břicha a zvracení jej lékařka ze Střelic poslala právě na chirurgickou pohotovost. Zdejší lékaři ale nepoznali zánět slepého střeva ani poté, co prasklo.

Při třetí návštěvě mladík zkolaboval na chodbě, nezachránila ho ani operace, zemřel na sepsi čtyři dny po první návštěvě nemocnice. Oba lékaři po incidentu dál v nemocnici pracovali. Zatímco Ivičič zde pracuje dodnes, Melichar ukončil pracovní poměr na konci loňského roku.

Lékaři nepostupovali správně, trestný čin ale nespáchali

Podle soudce Michaela Vrtka lékaři nepostupovali tak, jak měli, trestný čin ale nespáchali. Stejně rozhodl i při loňském soudním líčení, kdy dvojici zprostil viny. Kauzu ale na městský soud vrátil Krajský soud v Brně, na závěru soudu to však nic nezměnilo.

"Lékaři postupovali non lege artis, jednali v rozporu s poznatky lékařské vědy a dostatečně neprovedli základní vyšetření, pacient měl být raději hospitalizován. Trestný čin ale lékaři nespáchali," vysvětlil Vrtek.

Soud podle něj přihlédl k tomu, že pacient měl zánětlivé onemocnění, při němž část pacientů umírá i přes hospitalizaci v nemocnici. Není tedy jistota, že kdyby jej v Bohunicích přijali, přežil by. "Jsou zde důvodné pochybnosti, proto nelze rozhodovat o trestní odpovědnosti," vysvětlil soudce.

V odůvodnění zprošťujícího verdiktu také připomněl, že v případě jednadvacetiletého mentálně postiženého muže mělo onemocnění atypický průběh, netypické bylo i uložení samotného slepého střeva. I podle znalců také už v minulosti v podobných případech jednali obdobně i zkušení lékaři a primáři a pacienty posílali zpět do zařízení a ústavů.

"Pacienta neposlali do žádného domácího ošetření, ústav ve Střelicích je zdravotnické zařízení, i když personál tam asi není na stejné úrovni jako ve fakultní nemocnici," dodal soudce.

Lékařům Ivičičovi a Melicharovi z Fakultní nemocnice Brno hrozilo až pětileté vězení. Vyhráno ale nemají ani nyní. Státní zástupce si totiž ponechal lhůtu k odvolání.

"Lékaři mají povolání, v němž jsou jednou nohou stále v kriminále"

Už loni soudce Michael Vrtek připustil, že bez viny lékaři nejsou. Oba totiž mladíka vyšetřovali jeden a dva dny dva před tím, než upadl do kómatu. Dnes ale kritiku zmírnil, připustil, že základní vyšetření, jako je měření teploty a tlaku, o nichž v kartě není zmínka, mohli udělat, jen je nezapsali.

"Žádný lékař není zbaven trestní odpovědnosti, jsou ale případy, kdy odoperují zdravý orgán, pracují opilí a podobně, to soudy řeší. V ostatních případech je třeba mít na zřeteli, že jde o povolání, v němž jsou jednou nohou stále v kriminále," dodal Vrtek.

Pacient neměl typické příznaky, bránili se lékaři

Proti lékařům přitom vystoupili znalci, pochybili i podle České lékařské komory. Jenže znalci povolaní obhajobou měli jiný názor. A názor soudu nezměnila ani dnešní výpověď revizních znalců Miroslava Dudy a Svatopluka Lojky, podle nichž měli lékaři mladíka hospitalizovat.

"Vyšetření bylo nedostatečné, non lege artis, pacientovi nezměřili teplotu, tlak, pulz, nereagovali na laboratorní vyšetření svědčící o zánětu. Nepřijetí pacienta do nemocnice bylo chybou," uvedl už při loňském soudu v posudku znalec Miroslav Duda.
 
Podle lékařů však pacient netrpěl typickými příznaky. Nestěžoval si při vyšetření na bolest a v době, kdy trpěl bolestmi a zvracením, trpělo více klientů střelického ústavu průjmovým onemocněním.Nejčtenější

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Muž pomohl cyklistovi, kterého napadli pejskaři. Sám skončil v nemocnici

Ilustrační snímek

Volně pobíhající pes byl v Brně příčinou konfliktu, ze kterého nakonec nejhůř vyšel náhodný svědek. Dvojice pejskařů...V Kobylí se před exekutory zabarikádoval ozbrojený muž, vyvedla jej policie

V Kobylí na Břeclavsku se ve svém domě zabarikádoval před exekutory ozbrojený...

Ve svém domě v Kobylí na Břeclavsku se ve čtvrtek dopoledne zabarikádoval před návštěvou exekutorů s policisty...

Kritizované toalety řidičů prohlédli hygienici, kromě červů problém nevidí

Mobilní záchod podmínky pro řidiče DPMB v Brně.

Dopravní podnik města Brna se kvůli stížnostem řidičů na zoufalou úroveň toalet na konečných zastávkách obrátil na...

Na největší rande přišly stovky lidí, seznamováním slaví vznik Československa

Stovky lidí různých generací, kteří chtějí zahnat samotu, zamířily v sobotu...

Stovky lidí různých generací, kteří chtějí zahnat samotu, zamířily v sobotu dopoledne do pavilonu G2 na brněnském...

Další z rubriky

Strážnický folklorní festival připomene tradice první republiky

Festival ve Strážnici navštívilo přes 25 tisíc lidí

Ve Strážnici startuje jihomoravská folklorní událost roku – 73. ročník mezinárodního festivalu. Akce, na kterou loni...

Puč v brněnské TOP 09. Straníci nechtějí Kacera v čele kandidátky

Lídr brněnské TOP09 Jaroslav Kacer v nadcházejících volbách.

Komunální volby v Brně poznamená nebývalý ústup lídrů. Z hlavních tváří osmi politických stran, které před čtyřmi roky...

Muže zlákala vidina levných mobilů, falešný celník jej obral o statisíce

Brněnští policisté získali videozáznam, na němž je podezřelý muž zachycen na...

Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za pracovníka celního úřadu a okradl zájemce o výhodný...

Najdete na iDNES.cz