Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přes „minikruhák“ v Ostrově u Macochy jezdí místní středem. Nezvykli si

  16:03aktualizováno  16:03
Server iDNES.cz před časem vyzval čtenáře, aby se podělili o snímky kruhových objezdů, které podle nich nemají smysl. Z množství odpovědí, které přišly do redakce, je znát, že budování "kruháků" v Česku se v některých případech vymyká kontrole a zdravému rozumu.

Nesmyslný kruhový objezd v Ostrově u Macochy | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Diskutabilní kruhový objezd mají například v Ostrově u Macochy na Blanensku. Jeho střed se dá snadno splést s větším víkem od kanálu. V malé obci napojuje dvě celkem opuštěné a téměř rovnoběžné boční ulice.

Vznikl kolem roku 2005, když se v obci opravovala silnice s cyklostezkou. Kvůli dotacím muselo předchozí vedení vsi vyhovět řadě technických podmínek.

"Podle nich nesmí být cyklostezka křižovaná silnicí. Kruhový objezd tam vznikl z tohoto důvodu," vysvětlil současný starosta Ondřej Hudec.

Místní si ovšem z úpravy provozu těžkou hlavu nedělají a kruhový objezd projíždějí středem, jako by ani nebyl.

"Je pravda, že místní si na něj nezvykli. Drtivá většina řidičů ho projíždí skrz. Používá se, jenom když se tam potkají dvě auta. Místo je ale přehledné, takže problém z hlediska bezpečnosti to není," podotkl starosta. S podobou jednoho z nejmenších kruhových objezdů v Česku je smířený. (Více čtěte zde)

Jedovnice: Rozbitá silnice a naštvaní lidé

Mnohem větší kontroverze vznikla kolem kruhového objezdu v Jedovnicích-Chaloupkách u Blanska. Proti stavbě na hlavním tahu obcí lidé svého času sepsali dokonce petici.

Odpůrci také založili rondelu facebookový profil a zásobují ho fotografiemi poškozených chodníků, děr v silnici i uvázlých kamionů, které má úprava na svědomí. Podle nich nebylo místo nijak extrémně zatížené, rondel je zbytečný a jeho stavbu navíc silničáři odbyli.

"Na této křižovatce nikdy nebyl problém s havárkami nebo kolonami. Přesto se zde vybudoval kruháč. Je to o to horší, že po pár měsících a po zimě vznikly v silnici díry, které zde před vybudováním kruhového objezdu nebývaly. A trvalo pěknou dobu, než je někdo zalepil," postěžoval si anonymní autor tipu.

Zastánci objezdu naopak oceňují především zpomalení dopravy.

Za svou krátkou existenci od podzimu 2012 prošel jedovnický kruhák několika přeměnami. Původně se skládal jen z betonových svodidel a několika značek. Postupně pak přibyla štěrková výplň, reflexní prvky a ostrůvky z barevných cihel.

Víte o dalších nesmyslných kruhových objezdech?

Pošlete tip na eva.krivankova@mfdnes.cz

Svodidla i ostrůvky však průběžně likvidují nákladní auta, kterým se tam špatně projíždí. Často poškozují i přilehlé chodníky.

Největší odpor se proti novince objevil na jaře, když se ukázalo, jak je silnice kolem objezdu po zimě zničená (více čtěte zde).

Starosta Jaroslav Šíbl se o případu nerad baví. O umístění rondelu podle něj rozhodla správa silnic.

"Chtěli jsme nějak řešit bezpečnost dvou hlavních křižovatek i celého tahu obcí. Majitel komunikace to vyřešil tímto způsobem," poznamenal.

Přiznal, že povrch silnice a okolí jsou v místě kruhového objezdu zatížené a vyžadují časté opravy. Správa silnic však podle něj reaguje pružně. "Vždycky když se něco stane, tak to opraví," poznamenal.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Najdete na iDNES.cz