Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nešvar kouření na zastávkách trvá, dým je i v kancelářích politiků

  10:19aktualizováno  10:19
Na obou stranách přestupního uzlu Česká v Brně stojí několik kuřáků s cigaretou v ruce. Vůbec neřeší, že od prvního dne roku 2006 se na zastávkách kouřit nesmí. Blíží se tramvaj. Jeden z mužů naposledy potáhne, odhodí zbytek cigarety na zem, ledabyle ji zašlápne a nastupuje.

Nedopalky kolem zastávek v Brně | foto: Monika TomáškováMF DNES

Po otázce redaktorky MF DNES, jestli ví o zákazu kouření na zastávkách, rudne a něco nesrozumitelně mumlá. Otázka se však líbí lidem, kteří stojí okolo. "To je dobře, že se ptáte. Je to hrozné. Zvlášť když vyfukuje kouř do šaliny. Smrdí to tady a vyvětrat se nedá," reaguje mladá žena s kočárkem.

Ani na dalších velkých zastávkách v centru města není těžké narazit na kuřáky. Stojí na ostrůvku na Moravském náměstí nebo třeba před Mahenovým divadlem na Malinovského náměstí. Málokdo z nich cigaretu po típnutí hodí do odpadkového koše. Nejčastěji "špačka" zašlápnou pod sebou na zemi nebo hodí do trávy.

Sečteno, podtrženo: při dvouhodinovém sledování zastávek v centru města kouří na nedovoleném místě šestadvacet lidí. A počet zasahujících strážníků? Nula.

Hlídky to mají v popisu práce
Podle mluvčí brněnských strážníků Denisy Kapitančikové jsou ale zastávky městské hromadné dopravy pod dozorem. "Hlídky tam při obchůzkách chodí. A řešíme i případy, kdy nám někdo takové porušování zákona nahlásí, protože ho to obtěžuje," sdělila Kapitančiková.

Nedopalky kolem zastávek v BrněV roce 2006, kdy začal platit zákaz, rozdali strážníci 450 pokut za přestupek kouření na zastávkách. Kuřáci dohromady zaplatili zhruba 80 000 korun. "Zezačátku jsme se to snažili řešit domluvou, mnoho lidí totiž o zákazu nevědělo," podotkla mluvčí.

Minulý rok pokutovali za stejný přestupek 320 lidí, kteří zaplatili celkem 64 000 korun. Podle Kapitančikové však nižší čísla neznamenají méně kontrol. "Pokles je proto, že si lidé dávají více pozor," sdělila. Letos zatím vybrali strážníci 20 000 korun od 107 lidí, kteří si zapálili tam, kde neměli.

Průměrná výše pokuty je 200 korun. Pro kuřáka zhruba tři krabičky cigaret.

Kouření. Špatné téma pro politiky
O své lásce k cigaretě se nechce bavit brněnský primátor ani ombudsman. "Nezlobte se, o tom se bavit nebudu," tak odpověděla většina oslovených politiků na dotazy o kouření.

Cigareta v ruce a oblaka dýmu neodmyslitelně patří například k ochránci práv Otakaru Motejlovi. Svou láskou k tabáku se netají. I na tiskové konference chodí se zapálenou cigaretou. Přesto si o kouření povídat nechtěl. "O takových věcech se bavit nechci. Stejně jako o tom, co dělám o Vánocích," vzkázal ombudsman MF DNES přes tiskovou mluvčí Ivu Hrazdílkovou.

Mezi kuřáky patří také nejvýše postavený politik Brna primátor Roman Onderka, který si zapálí i ve své kanceláři.

Ani on nebyl z otázek o kouření nadšený. Odpověděl, že je v zahraničí, a odkázal na tajemníka magistrátu Pavla Loutockého, který si také občas pochutnává na cigaretě přímo v kanceláři. Ten zrozpačitěl. Musel totiž přiznat, že v budově magistrátu se nesmí kouřit nikde.

"Nejsme schopni dodržet normy na vyvětrávání," vysvětlil to. A dodal, že o kouření diskutovat nebude, protože ho "hon na kuřáky" už nebaví.

Bez vytáček se naopak přiznal náměstek primátora Ladislav Macek. "Když mám chuť na cigaretu? Tak to nechodím nikam, kouřím v kanceláři," uvedl. Na vysvětlenou dodal, že kouří, jen když neočekává žádnou návštěvu.

"U mě v kanceláři nekuřák nepozná, že si někdy zapálím. Respektuji, že návštěvám to může vadit, takže se přizpůsobím já a nekouřím," dodal Macek.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz