Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nešvar kouření na zastávkách trvá, dým je i v kancelářích politiků

  10:19aktualizováno  10:19
Na obou stranách přestupního uzlu Česká v Brně stojí několik kuřáků s cigaretou v ruce. Vůbec neřeší, že od prvního dne roku 2006 se na zastávkách kouřit nesmí. Blíží se tramvaj. Jeden z mužů naposledy potáhne, odhodí zbytek cigarety na zem, ledabyle ji zašlápne a nastupuje.

Nedopalky kolem zastávek v Brně | foto: Monika TomáškováMF DNES

Po otázce redaktorky MF DNES, jestli ví o zákazu kouření na zastávkách, rudne a něco nesrozumitelně mumlá. Otázka se však líbí lidem, kteří stojí okolo. "To je dobře, že se ptáte. Je to hrozné. Zvlášť když vyfukuje kouř do šaliny. Smrdí to tady a vyvětrat se nedá," reaguje mladá žena s kočárkem.

Ani na dalších velkých zastávkách v centru města není těžké narazit na kuřáky. Stojí na ostrůvku na Moravském náměstí nebo třeba před Mahenovým divadlem na Malinovského náměstí. Málokdo z nich cigaretu po típnutí hodí do odpadkového koše. Nejčastěji "špačka" zašlápnou pod sebou na zemi nebo hodí do trávy.

Sečteno, podtrženo: při dvouhodinovém sledování zastávek v centru města kouří na nedovoleném místě šestadvacet lidí. A počet zasahujících strážníků? Nula.

Hlídky to mají v popisu práce
Podle mluvčí brněnských strážníků Denisy Kapitančikové jsou ale zastávky městské hromadné dopravy pod dozorem. "Hlídky tam při obchůzkách chodí. A řešíme i případy, kdy nám někdo takové porušování zákona nahlásí, protože ho to obtěžuje," sdělila Kapitančiková.

Nedopalky kolem zastávek v BrněV roce 2006, kdy začal platit zákaz, rozdali strážníci 450 pokut za přestupek kouření na zastávkách. Kuřáci dohromady zaplatili zhruba 80 000 korun. "Zezačátku jsme se to snažili řešit domluvou, mnoho lidí totiž o zákazu nevědělo," podotkla mluvčí.

Minulý rok pokutovali za stejný přestupek 320 lidí, kteří zaplatili celkem 64 000 korun. Podle Kapitančikové však nižší čísla neznamenají méně kontrol. "Pokles je proto, že si lidé dávají více pozor," sdělila. Letos zatím vybrali strážníci 20 000 korun od 107 lidí, kteří si zapálili tam, kde neměli.

Průměrná výše pokuty je 200 korun. Pro kuřáka zhruba tři krabičky cigaret.

Kouření. Špatné téma pro politiky
O své lásce k cigaretě se nechce bavit brněnský primátor ani ombudsman. "Nezlobte se, o tom se bavit nebudu," tak odpověděla většina oslovených politiků na dotazy o kouření.

Cigareta v ruce a oblaka dýmu neodmyslitelně patří například k ochránci práv Otakaru Motejlovi. Svou láskou k tabáku se netají. I na tiskové konference chodí se zapálenou cigaretou. Přesto si o kouření povídat nechtěl. "O takových věcech se bavit nechci. Stejně jako o tom, co dělám o Vánocích," vzkázal ombudsman MF DNES přes tiskovou mluvčí Ivu Hrazdílkovou.

Mezi kuřáky patří také nejvýše postavený politik Brna primátor Roman Onderka, který si zapálí i ve své kanceláři.

Ani on nebyl z otázek o kouření nadšený. Odpověděl, že je v zahraničí, a odkázal na tajemníka magistrátu Pavla Loutockého, který si také občas pochutnává na cigaretě přímo v kanceláři. Ten zrozpačitěl. Musel totiž přiznat, že v budově magistrátu se nesmí kouřit nikde.

"Nejsme schopni dodržet normy na vyvětrávání," vysvětlil to. A dodal, že o kouření diskutovat nebude, protože ho "hon na kuřáky" už nebaví.

Bez vytáček se naopak přiznal náměstek primátora Ladislav Macek. "Když mám chuť na cigaretu? Tak to nechodím nikam, kouřím v kanceláři," uvedl. Na vysvětlenou dodal, že kouří, jen když neočekává žádnou návštěvu.

"U mě v kanceláři nekuřák nepozná, že si někdy zapálím. Respektuji, že návštěvám to může vadit, takže se přizpůsobím já a nekouřím," dodal Macek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz