Zazimující netopýři vyhánějí z jeskyní Moravského krasu turisty. (Ilustrační snímek)

Zazimující netopýři vyhánějí z jeskyní Moravského krasu turisty. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Netopýři už zimují a vyhánějí z jeskyní Moravského krasu turisty

  • 0
Většinu jeskyní Moravského krasu čeká zimní spánek. Do podzemí krasu už totiž ve velkém přilétají netopýři přezimovat. Pro návštěvníky to znamená, že ve třech z pěti veřejnosti přístupných jeskyní budou muset netopýrům ustoupit.

Balcarka, Kateřinská jeskyně i Sloupsko-šošůvské jeskyně se kvůli ochraně netopýrů od prosince zavírají. Otevřou až v březnu. "Pouze Punkevní jeskyně a Výpustek zůstávají otevřeny celoročně, vyjma Vánoc a Nového roku," potvrdil Jiří Hebelka, šéf Správy jeskyní Moravského krasu.

Komentovaná prohlídka Amatérské jeskyně v Moravském Krasu.

Ke dvěma stálicím letos jeskyňáři přece jen nabídnou i jedno rozšíření, poprvé i přes zimu se zájemci mohou po předchozí rezervaci podívat také do šošůvské části systému. A mohou si nově zvolit i netradiční prohlídku potmě při baterkách či historický výklad.

Práce jako na jeskyni...

Rušno v jeskyních a jejich okolí bude i bez turistů. Jeskyňáři totiž startují opravy i návštěvnické novinky za více než dvě desítky milionů korun.

Propast Macocha v Moravském krasu zahájila sezonu

"Už nyní spravujeme schodiště z Horního na Dolní můstek propasti Macocha. Za provozu nahrazujeme schodiště z 60. let dělané tak, že stupně vycházejí vždy na stejnou nohu. To bylo pro návštěvníky dost nepříjemné," vysvětlil Hebelka.

Betonový základ by mohl být hotový už letos, po zimě dělníci osadí i dlažbu.

Kateřinská jeskyně v Moravském krasu

Změny čekají i podzemní části. V Kateřinské jeskyni přibude nová expozice o jeskynních medvědech včetně kosterních pozůstatků a plastiky medvěda, který zde žil.

V Balcarce zase návštěvníci uvidí projekce příběhu z dob lovců sobů a koní, v Kůlně se chystá projekce filmu ze života neandertálců, přibude i výstava o změnách přírody za posledních 120 tisíc let.

Začít by měly i práce na novém muzeu v nově opravené budově před jeskyní Výpustek. "S pomocí skutečných nálezů i nejmodernější techniky zde chceme přiblížit vyhynulou faunu Moravského krasu, objevitele podzemí, válečnou historii Výpustku i současné práce speleologů," plánuje vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu. Hotovo by mělo být v roce 2013.

Po novém roce by pak mělo být jasno, zda jeskyňáři získají grant na kompletní proměnu vstupní budovy do Punkevních jeskyní. Vstup do nejnavštěvovanějšího podzemního systému krasu i nedaleké toalety by bagry příští rok v září srovnaly se zemí.

"Nová budova pro návštěvníky bude sloužit i jako ochrana před padajícími kameny z okolních skal. Za 60 milionů korun zde vznikne i nové sociální zázemí, úschovna zavazadel, zázemí pro obsluhu či občerstvení, změní se i okolí včetně vstupu do jeskyně a přístupu k přístavišti," plánuje Jiří Hebelka.

Stavba ovšem uzavře jeskyně až do června 2013.