Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stloukli pro ně budky, netopýrům se ale nelíbí. A obtěžují nájemníky

  14:04aktualizováno  14:04
Kdo chtěl v Břeclavi příspěvek na zateplení paneláku, musel postavit budku pro netopýry. Jenže noční savci o ně příliš nestojí. Raději se ukrývají ve škvírách starých fasád.

Ilustrační snímek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Několik milionů korun rozdělila břeclavská radnice z evropských fondů na to, aby lidé ze sídliště Na Valtické mohli zateplit svoje domy. Podmínkou získání příspěvku bylo i vytvoření speciálních úkrytů pro netopýry.

Jenže malá zvířátka mají svou hlavu a místo nových budek se raději ukrývají do starých fasád. Obyvatelé domů, které ještě zateplené nejsou, tak mají hlučné nájemníky.

„Bydlíme Na Valtické ve vrchním patře a večer se nedá ani sednout na balkon, aniž by na vás útočil netopýr. Kdyby jeden, ale stovka za minutu,“ stěžovala si na Facebooku Břeclavanů paní Bohdana na počátku podzimu. Právě v tu dobu se netopýři stěhovali do svých sídlištních úkrytů k rozmnožování.

Čisté prádlo sušící se na balkoně tak nejednou poskvrnil netopýří trus a lidi ze sídliště občas polekaly rány do oken či parapetů od zbloudilých netopýrů. „Když dám do oken sítě, tak jsou to hrozné rány. Při tom se vážně nedá spát,“ popsala obyvatelka panelového domu, který je pro netopýry skvělým útočištěm.

Budek je v Břeclavi málo

Malí noční savci osidlují prostory za ventilačními průduchy, spáry mezi panely, štěrbiny za izolací nebo škvíry pod obložením střech či balkonů. Na podzim tady hledají náhradu za ubývající přirozené úkryty zejména ve stromových dutinách. Bezpečné útočiště potřebují kvůli tomu, aby se mohli nerušeně oddat zimnímu spánku.

Při zateplování se však veškeré štěrbiny i ventilační otvory zaslepují.

„Právě proto bylo podmínkou pro získání dotace na zateplení domů vybudování umělých hnízd pro netopýry,“ vysvětluje Jiří Holobrádek, mluvčí břeclavské radnice. Ta se již několik let snaží o regeneraci zanedbaného sídliště. Nových netopýřích budek tady vzniklo několik. Jenže svéhlavá zvířata na ně příliš nedbají.

„Ne že by v nich nebyla vůbec, ale je jich tady podstatně méně než na nezateplených domech,“ dává Holobrádek k dobru informace od dobrovolníků, kteří na podzim netopýry na sídlišti sčítali.

Česká společnost pro ochranu netopýrů dělá podobný průzkum na panelových sídlištích po celé republice. Gašpar Čamlík, který se sčítání účastnil, potvrzuje, že nové budky netopýři příliš nemilují.

„Navíc je jich poměrně málo. Na fasádě domu vznikne po zateplení třeba jen jediná budka, zatímco před zateplením je na domě velké množství úkrytů a škvír. To jsou podmínky, které netopýrům mnohem lépe vyhovují,“ vysvětluje. Netopýři se podle něj do umělých budek stěhují. Ale hlavně proto, že jim nic jiného nezbývá.

Čísla o netopýrech ještě nejsou k dispozici

Konkrétní čísla, která potvrdí, jak moc netopýři o uměle vytvořené úkryty stojí, ještě odborníci nemají.

„Netopýry sčítáme v několika obdobích jejich vývoje. Zatím jsou výsledky pouze dílčí, celý projekt bude hotový až na konci roku,“ říká Dita Weinfurtová z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Břeclavské sídliště Na Valtické obývá obrovská kolonie netopýrů rezavých. A není zdaleka jediným místem, kde se tito savci dělí o bydlení s lidmi. „Od doby, co člověk buduje nějaké příbytky, je jeho život s netopýry spjat,“ potvrzuje Čamlík.

V přirozeném prostředí pozorují ochránci přírody netopýry například v Mikulově v jeskyni Na Turoldu. Ta se v neděli pro letošek uzavřela turistům právě kvůli zimujícím netopýrům. V následujících měsících je správci jeskyně budou sčítat. Loni v zimě jich napočítali rekordní počet – přes čtyři sta.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz