Přírodovědci o víkendu kroužkovali netopýry, u jeskyně Na Turoldu sledovalo jejich práci asi 120 obdivovatelů přírody.

Přírodovědci o víkendu kroužkovali netopýry, u jeskyně Na Turoldu sledovalo jejich práci asi 120 obdivovatelů přírody. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Netopýry ohrožuje syndrom bílého čenichu, nemoc zabila třetinu populace

  • 5
Narazit v jeskyni na netopýra visícího ze stropu dnes není žádná vzácnost. Již za pár let by ale návštěvníci českých jeskyní mohli setkání s tímto nočním tvorem považovat za raritu. "Populaci i u nás ohrožuje nová nemoc, syndrom bílého nosu," uvedl ornitolog Josef Chytil.

Podle něj má chorobu na svědomí nový druh plísně Geomyces destructans, objevený v jeskyních USA v roce 2006. Prvotním příznakem choroby, která dokázala u jednoho druhu srazit stavy až o třetinu, je bílý povlak čenichu.

"V USA uhynulo několik milionů kusů, ale u nás se zcela jistě vyskytuje jedinec, který nemoc přežil," dodal zoolog.

Přírodovědci o víkendu kroužkovali netopýry, u jeskyně Na Turoldu sledovalo jejich práci asi 120 obdivovatelů přírody.

K odchytovým sítím u jeskyně Na Turoldu si v neděli večer ku příležitosti Evropské noci netopýrů přišlo zajímavosti ze života netopýrů poslechnout 120 lidí.

Jedním ze sedmnácti nočních letců, které vědec změřil a zvážil, byl netopýr parkový, schopný přeletět i více než dva tisíce kilometrů. Nejčastěji se tu ale objevuje vrápenec malý.

Přírodovědci o víkendu kroužkovali netopýry, u jeskyně Na Turoldu sledovalo jejich práci asi 120 obdivovatelů přírody.Přírodovědci o víkendu kroužkovali netopýry, u jeskyně Na Turoldu sledovalo jejich práci asi 120 obdivovatelů přírody.

"Průměrná váha jedinců byla šest až devět gramů, v tuto dobu mají totiž problémy s výživou," vysvětlil Chytil s tím, že velká většina z nich se chytá na stejných místech.