Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neurodilo se ovoce, palírny jsou na tom nejhůř za několik let

  15:08aktualizováno  15:08
Pěstitelské palírny na jihu Moravy zažívají jedno z nejhorších období za posledních několik let. Neurodily se meruňky, třešně, švestek je nedostatek, a tak není téměř z čeho pálit. Optimistické odhady hovoří o čtvrtinovém množství vypáleného ovoce v porovnání s loňským rokem.

Pálenice jsou na tom bídně, neurodilo se ovoce, říká Jiří Vít z palírny v Tuřanech. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ovoce je však tak málo, že někteří majitelé palírny ani neotevřeli. S nezvyklou situací, kdy po dvou bohatých letech přišel šok, se musejí vypořádat všichni provozovatelé pálenic na jižní Moravě.

"Objem výroby je méně než čtvrtinový," říká majitel palírny ve Zbraslavi na Brněnsku Jiří Pelikán. Zaměstnanci palírny ve Viničné Šumici hovoří dokonce o desetinové produkci ve srovnání s minulým rokem.

Loňský rok se vyznačoval nadúrodou ovoce. V pálenicích teklo skoro všechno ovoce. Letošní úroda však byla bídná, na neúrodě se podepsalo špatné jarní počasí. Do květů ovocných stromů napršelo, navíc je včely kvůli chladu a vlhkosti špatně opylovaly.

"Zapracovala i příroda, kdy po nadprůměrném roce přišel rok slabší. Stromy byly již nejspíše vyčerpány," uvádí majitel tuřanské palírny Jiří Vít.

Pálenice zachraňují směsky

Tak slabý rok však nikdo nečekal. Důsledek? Pálenicím se nedaří a kvalitní slivovice bude nedostatek. Už tak špatnou sezonu navíc nespraví zimní měsíce, kdy dříve tekla pálenka proudem.

V současnosti drží palírny při životě takzvané směsky. Zájemci vozí na vypálení vícedruhový kvas, kdy lidé pálí vše, co dům dal. Většinou jde o smíchaná jablka s hruškami či švestkami.

Pálenice v Tuřanech u BrnaPálenice v Tuřanech u Brna

Z náhradní suroviny jablek se ve větší míře pálí jablkovice. S jednodruhovým kvasem zavítá do pálenice spíše zákazník, který nestihl vypálit v minulém roce. "Jednodruhová pálenka z kvalitních surovin bude letos výjimkou," říká Otakar Kappel z tišnovské pálenice, která funguje druhý rok.

Kappel má tak o starost navíc. Pálenici chybí zavedená klientela, přičemž nedostatek zákazníků může utlumit investice do zařízení. O zdražení však neuvažuje. "Konkurence tlačí naše ceny dolů, je to boj," přiznává.

O něco lépe se daří majiteli rosické pálenice Františku Führlingerovi. Ačkoliv přiznává, že během své jedenáctileté kariéry nezažil rok, kdy by se neurodily téměř žádné meruňky a švestky, má pálenici v provozu každý den.

Převážná část ostatních pálenic letos otevírá jen po domluvě. Majitelé se snaží domluvit více zájemců najednou a šetřit svůj čas i peníze. "Dříve zákazník pálil ve dvou kotlích najednou, dnes jsme rádi za jeden," přibližuje špatnou situaci Pelikán.

Produkci určuje cena

Úplně vyhráno však nemá ani František Führlinger. "V září loňského roku jsme vypálil 1 700 litrů stoprocentního alkoholu. Letos ve stejném období to bylo 600 litrů," přibližuje. Horší časy přečkává prostřednictvím osvědčené klientely.

"Většina zákazníků pochází z Brna. Cestu si však najdou i lidé z širokého okolí," přibližuje živnostník. Svou pozici si drží i díky ceně, která je nižší než u konkurence. Za jeden litr stoprocentního alkoholu si účtuje 220 korun, což je zhruba o dvacet korun méně než většina konkurence.

Tato cena je jednou z nejnižších v Jihomoravském kraji. Níže už podle majitelů pálenic nelze jít. Naopak zdražovat se bude v případě, pokud stát navýší spotřební daň. Do ceny se mohou promítnout i vyšší ceny energií. Ke zvýšení cen mohou přispět i černé palírny, které i přes nedostatek ovoce fungují nadále.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz