Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojmo bez kamionů? Nesmysl, shodnou se policisté i silničáři

  15:27aktualizováno  15:27
Už tak přetíženou dopravu ve Znojmě, které dlouhodobě dusí chybějící obchvat, ještě zkomplikovala oprava mostu v centru města. Ve špičkách řidiči v kolonách postojí dlouhé minuty. Zastupitelé teď přišli s nápadem uzavřít město nákladní tranzitní dopravě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„S krajskou správou a údržbou silnic i o této možnosti jednáme. Zákaz by mohl platit jen v rizikové dny, v pondělí a pátek, a v některých hodinách,“ reagoval starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Šéf znojemských silničářů ale takové řešení označil za nesmysl, o kterém se navíc dozvěděl až od novinářů.

„Tranzit se nedá omezit. K tomuto tématu se pravidelně scházíme s šéfem dopravního inspektorátu a minulý týden jsem jednal s místostarostou Hekerlem, ale o ideálním řešení nebo opatření zkrátka nevíme,“ míní Zdeněk Komůrka.

Podle něj rozlousknutí problému leží především na odboru dopravy. „Jsme sice investorem opravy mostu u městského hřbitova, ale za uzavírky zodpovídá zhotovitelská firma. Dopředu se projednávaly s městem i policií,“ zdůrazňuje.

V Kuchařovicích kamiony nechtějí, uvažují i o blokádách

Uzavřít Znojmo kamionům rovná se hnát je přes Kuchařovice. Zastupitelé obce se už ale usnesli, že k tomu nedají souhlas.

„Chování představitelů znojemské radnice mě mrzí. Měli by si uvědomit, že jejich síla a moc končí na katastrální hranici Znojma. Nelze to řešit z pozice: my jsme velcí a toho trpaslíka zašlápneme. Naši občané mají stejné právo na klid jako ti městští,“ zlobí se kuchařovický starosta Lubomír Mlejnek.

Ve vsi stojí měřiče, které spočítaly, že tudy měsíčně projede přes 200 tisíc aut a při momentální uzavírce toto číslo ještě o třetinu narostlo. Už před lety navíc starosta nechal v Kuchařovicích změřit hluk.

Výsledek? Norma je překračována i v noci. Krajští hygienici to ale tehdy vyřešili šalamounsky – udělili výjimku z hlukových limitů až do roku 2020.

Většina domů v Kuchařovicích navíc lemuje silnici, lidem praská omítka na domech a eventuální další příval aut je pro ně pomyslná poslední kapka. Uvažují proto o tom, že vytvoří na silnicích blokády.

„Ale stojíme před dilematem. Ležíme na východní části výpadovky ke Znojmu, kudy jezdí záchranka a hasiči. Co když se zrovna někomu něco stane a zpozdí se pomoc?“ přemýšlí starosta.

Pomůže jen obchvat, ten ale bude až za pár let

Jen přesunutí problému do jiného místa – tak eventuální vyhnání kamionů přes Kuchařovice označuje šéf znojemských dopravních policistů Robert Pešek.

„Znojmo je tranzitním městem a je ucpané permanentně. Dokud nebude obchvat, bude hůř a hůř. A až přibudou na silnicích dovolenkáři, bude to další rána,“ upozorňuje Pešek.

Znojmem projíždí denně 25 tisíc aut. Kamionů razantně přibylo po zavedení mýta, které však na silnici I/38 neplatí. A firmy provozující tranzitní dopravu rády volí sice delší úsek, ale bezplatný. Nápad trasu z Jihlavy do Znojma také zpoplatnit ležel na stole znojemské radnice už před více než deseti lety, ale vyšuměl.

„Mýtné brány jsou na těchto silnicích nemožné, jsou totiž samá křižovatka,“ krčí rameny Komůrka. Stejně jako kuchařovický starosta a šéf dopravních policistů vidí spásu jedině v obchvatu.

Řidiče na Znojemsku letos čekají ještě další čtyři uzavírky

Jedenáctikilometrový obchvat včetně napojení na rakouské hranice má být dokončen ale až v roce 2022. Do té doby se musejí šoféři obrnit trpělivostí. Oprava mostu u znojemského hřbitova potrvá do konce července, ale letos je na Znojemsku zabrzdí ještě další čtyři uzavírky.

„Plánujeme průtahy Hradištěm, Mramoticemi a Kuchařovicemi a opravy od kasárenské křižovatky po Milíčovice,“ vypočetl Komůrka s tím, že konkrétní termíny zatím stanoveny nebyly.

Současný stav je náporem na nervy řidičů i policistů. „Snažíme se řídit dopravu ve Znojmě, pak se ale stanou těžké nehody, u kterých chybíme,“ uzavřel Pešek.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Brněnské čtvrti Komín a Žabovřesky v kupní síle dohánějí Prahu

Obchodní řetězec H&M (ilustrační snímek)

Jihomoravanům se daří a mohou si dovolit nakoupit více zboží než před rokem. Brno ale v kupní síle svých obyvatel...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz