Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Než přišli ke Slavkovu vojáci, zakopávali lidé cennosti na hřbitovech, vysvětluje historik

  8:09aktualizováno  8:09
Sláva patří císařům. V případě bitvy u Slavkova připadla začátkem prosince 1805 vítězi Napoleonu Bonapartovi. Uznání se dostalo i stovkám tisíců žoldáků, kteří v boji nasazovali své životy. Jak však prožívali válečné běsnění obyčejní lidé, do jejichž příbytků se vojáci nastěhovali na dlouhý čas a nechali se od nich živit?

Napoleonští vojáci | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Svědectví o tom zanechaly více než dvě stě let staré kroniky. Dlouhodobě je studuje ředitel Státního okresního archívu v Mikulově Miroslav Svoboda.

Jak popisují kroniky podzim roku 1805? Připravovali se obyvatelé Moravy na příchod vojska?
Celý kraj samozřejmě věděl o blížícím se nepřátelském vojsku, a proto se většina obyvatel snažila nějakým způsobem zachránit svůj majetek. Na venkově si o chování vojáků nikdo iluze nedělal. Vesničané vyháněli dobytek do lesů a zakopávali cennosti, častokrát na hřbitově, kde nepředpokládali, že by Francouzi hledali.

Co se dělo po příchodu napoleonské armády do obcí a měst?
Hned zčerstva vojáci oznámili představitelům samosprávy své požadavky na potraviny a hotové peníze. Ty musely být pod hrozbou násilí okamžitě splněny. Poté vojáci obec opustili a táhli dále, aby pronásledovali ustupující rakouskou a ruskou armádu do nitra země.

Odtáhla vojska hned po bitvě u Slavkova?
Nikoliv. Situace byla mnohem horší. Podle podmínek příměří zůstali Francouzi v Brněnském, Jihlavském, Znojemském a části Olomouckého kraje až do počátku ledna roku 1806. Po celý měsíc tak byli místní obyvatelé přinuceni živit početná francouzská vojska, ubytovaná převážně v jejich domech.

Co všechno museli vesničané vojákům dávat?
Francouzi během svého pobytu požadovali velké množství potravin, píce pro koně i hotové peníze. V soupisech jejich požadavků nalezneme v podstatě všechny zemědělské produkty, doplněné základními potravinami a hospodářskými zvířaty. Chtěli chléb, maso, mouku, čočku, hrách. Z obilí především oves, žito, seno a slámu. Ale také pálenku, pivo, víno, koně, hovězí dobytek, prasata, drůbež, cukr, sůl, kávu, dokonce i marmeládu, citrony a slivovici na punč a někde i zvěřinu. Pouze ojediněle se mezi rekvírovanými surovinami objevují brambory, které v této době nebyly na jižní Moravě příliš rozšířenou zemědělskou plodinou. Kromě uvedených potravin vojáci potřebovali v důsledku panujících klimatických poměrů i palivové dříví a šatstvo (klobouky, boty, košile, kabáty a boty) a to museli také dodat místní obyvatelé.

Zmiňují se kroniky o násilnostech?
O chování francouzských vojáků rozhodovala disciplína konkrétní jednotky, za drancování byly ve francouzské armádě vysoké tresty. Svou roli však sehrálo roční období, kdy se řada vojáků zahřívala alkoholem, po jeho požití pak vzrůstala jejich agresivita. Násilí na místních lidech se však podle kronik dopouštěli Napoleonovi vojáci jen výjimečně. Většinou se spokojili s pobráním potřebných potravin a věcí pro zahřátí, včetně dřevěných plotů a nábytku na oheň. Velmi často se však vloupali do sklepů, kde jen tak pro zábavu stříleli do sudů a víno nechali volně vytéct na zem.

Lidé museli ale ve svých domech trpět i spojenecká vojska. Jak se chovali Rusové?
Kam přišli spojenečtí Rusové, byla situace mnohem horší. Kronikář z Lanžhota napsal: "Rusy ale v Moravie a všudy kdekoliv byli, velikou škodu dielali ponievadž jedli przennaramnie a pili a tuze kradly všecko co jen viděli. Tak hrozně plundrovali a pálili, tak že mnoho lidu Moravského na žebrotu přivedli". Záznam z lanžhotské kroniky potvrzuje i zápis kronikáře z Drahotuší u Olomouce: "A ti Rusi jak sme slyšeli, větší excese činili po Moravě nežli Francúzi. Bůh nás dalej od takových lidí ochraň a opatruj".

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz