Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nezaměstnaní chtějí uklízet po povodních, úřady nevědí, co s nimi

  10:40aktualizováno  10:40
Úřady na jihu Moravy neví, co si počít s lidmi, kteří se jako nezaměstnaní hlásí o brigádu při odklízení škod po povodních v Čechách. Stát pro tyto zájemce vyčlenil až 100 milionů korun. Minimálně z jižní Moravy na ně však podle všeho nikdo nedosáhne.
Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem lidé vyklízejí a odvážejí zatopené věci

Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem lidé vyklízejí a odvážejí zatopené věci ze sklepů, které se následně čistí. Místním obyvatelům přijeli na pomoc vojáci z Liberce (na snímku). | foto: Libor Zavoral, ČTK

Jihomoravské úřady neumí brigádu v zasažených oblastech zprostředkovat, i když by měly. A není jednoduché získat ji ani přímo na místě.

Synovec Jany Květoňové z Brna si chtěl jako nezaměstnaný čerstvý absolvent školy přivydělat a zároveň pomoci dobré věci. Rozhodl se tedy využít nabídky ministerstva práce a sociálních věcí z minulého týdne a vyjet odklízet škody do povodněmi zasažených oblastí.

Zašel na místní úřad práce s tím, že by rád vykonával placené veřejné práce někde ve vytopených Čechách. Úřad však muže odmítl stejně jako zhruba dvacítku dalších, kteří o takovou práci měli zájem.

Úřad posílá zájemce k Armádě spásy

Synovci Květoňové úřad doporučil kontaktovat Armádu spásy. Bývalou komunální političku takový přístup rozhořčil. Pokusila se tedy zjistit, proč mladého muže na pomoc nikdo nechce.

"Zavolala jsem na brněnský pracovní úřad a snažila se získat základní požadavky, které na nezaměstnané chtějící pomáhat mají. Nikdo však nic nevěděl," popisuje komunikaci s pracovnicemi úřadu.

"Na ředitele úřadu mě navíc odmítli přepojit. Žádné obecné směrnice, co mají dělat nezaměstnaní, kteří si chtějí přivydělat, jsem se nedozvěděla. Nakonec mě také odkázali na Armádu spásy," dodává.

Armáda spásy je však nezisková organizace, nezaměstnané za práci odměnit nemůže, už vůbec ne ze státních zdrojů.

"My samozřejmě nemáme žádné finanční prostředky, vůbec ne státní na odměňování nezaměstnaných pomáhajících při povodních," vysvětluje mluvčí Armády spásy Pavla Vopeláková.

Podobné rady nabízeli pracovníci úřadu Brno-střed i ve čtvrtek, tentokrát s odkazem na Červený kříž. "Máme nezaměstnaným doporučovat, aby se obrátili například na Červený kříž," poznamenal pracovník úřadu práce.

Ani v Červeném kříži však neslyšeli o tom, že by měli nezaměstnané jakkoliv zapojit do záchranných prací, a už vůbec ne finančně ohodnotit. Organizátor veřejně prospěšných prací, tedy postižená obec, kam má být nezaměstnaný úřadem poslán, přitom může pracovníkovi vyplatit až 15 tisíc korun měsíčně.

Postup existuje, úředníkům to ale zapomněli říct

Mluvčí celorepublikové centrály pracovního úřadu o nedostatku informací v regionálních pracovištích nic neví.

"Uchazeč o zaměstnání, který má zájem pomáhat v povodněmi postižených oblastech, kontaktuje svou pobočku úřadu práce a oznámí zájem o veřejně prospěšné práce. Pracovník ho zaeviduje a nabídne kolegům do oblastí, kde se práce realizují," popisuje, jak by měl postup vypadat, mluvčí úřadů práce Jiří Reich.

Ani jihomoravská pobočka však patrně nestihla postřehnout, že si její pracovníci se zájemci o veřejné práce nevědí rady.

"Uchazečům o zaměstnání, kteří projeví zájem pomáhat v postižených oblastech, je poskytnuto poradenství a jejich zájem o práci je převeden na pracoviště, které veřejně prospěšné práce organizuje," tvrdí totiž Milan Šafařík z krajské pobočky úřadu práce.

Nezaměstnaní Brňané tak na přivýdělek slíbený ministryní Ludmilou Müllerovou de facto nemají nárok. Na veřejné práce jet nemohou, nemá je totiž kdo vyslat. Místní úřad práce neví jak. Podle celorepublikového mluvčího pracovních úřadů Reicha je nabízená pomoc z nezasažených obcí navíc těžko realizovatelná.

"Zajistit veřejně prospěšné práce pro uchazeče o zaměstnání z nezasažených oblastí je složité. Museli by být zaměstnáni obcí postiženou, což je málo pravděpodobné, protože by pro ně musela zajišťovat například ubytování," vysvětluje další z překážek v pomoci postiženým oblastem Reich.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Najdete na iDNES.cz