Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nezaměstnaní chtějí uklízet po povodních, úřady nevědí, co s nimi

  10:40aktualizováno  10:40
Úřady na jihu Moravy neví, co si počít s lidmi, kteří se jako nezaměstnaní hlásí o brigádu při odklízení škod po povodních v Čechách. Stát pro tyto zájemce vyčlenil až 100 milionů korun. Minimálně z jižní Moravy na ně však podle všeho nikdo nedosáhne.
Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem lidé vyklízejí a odvážejí zatopené věci

Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem lidé vyklízejí a odvážejí zatopené věci ze sklepů, které se následně čistí. Místním obyvatelům přijeli na pomoc vojáci z Liberce (na snímku). | foto: Libor Zavoral, ČTK

Jihomoravské úřady neumí brigádu v zasažených oblastech zprostředkovat, i když by měly. A není jednoduché získat ji ani přímo na místě.

Synovec Jany Květoňové z Brna si chtěl jako nezaměstnaný čerstvý absolvent školy přivydělat a zároveň pomoci dobré věci. Rozhodl se tedy využít nabídky ministerstva práce a sociálních věcí z minulého týdne a vyjet odklízet škody do povodněmi zasažených oblastí.

Zašel na místní úřad práce s tím, že by rád vykonával placené veřejné práce někde ve vytopených Čechách. Úřad však muže odmítl stejně jako zhruba dvacítku dalších, kteří o takovou práci měli zájem.

Úřad posílá zájemce k Armádě spásy

Synovci Květoňové úřad doporučil kontaktovat Armádu spásy. Bývalou komunální političku takový přístup rozhořčil. Pokusila se tedy zjistit, proč mladého muže na pomoc nikdo nechce.

"Zavolala jsem na brněnský pracovní úřad a snažila se získat základní požadavky, které na nezaměstnané chtějící pomáhat mají. Nikdo však nic nevěděl," popisuje komunikaci s pracovnicemi úřadu.

"Na ředitele úřadu mě navíc odmítli přepojit. Žádné obecné směrnice, co mají dělat nezaměstnaní, kteří si chtějí přivydělat, jsem se nedozvěděla. Nakonec mě také odkázali na Armádu spásy," dodává.

Armáda spásy je však nezisková organizace, nezaměstnané za práci odměnit nemůže, už vůbec ne ze státních zdrojů.

"My samozřejmě nemáme žádné finanční prostředky, vůbec ne státní na odměňování nezaměstnaných pomáhajících při povodních," vysvětluje mluvčí Armády spásy Pavla Vopeláková.

Podobné rady nabízeli pracovníci úřadu Brno-střed i ve čtvrtek, tentokrát s odkazem na Červený kříž. "Máme nezaměstnaným doporučovat, aby se obrátili například na Červený kříž," poznamenal pracovník úřadu práce.

Ani v Červeném kříži však neslyšeli o tom, že by měli nezaměstnané jakkoliv zapojit do záchranných prací, a už vůbec ne finančně ohodnotit. Organizátor veřejně prospěšných prací, tedy postižená obec, kam má být nezaměstnaný úřadem poslán, přitom může pracovníkovi vyplatit až 15 tisíc korun měsíčně.

Postup existuje, úředníkům to ale zapomněli říct

Mluvčí celorepublikové centrály pracovního úřadu o nedostatku informací v regionálních pracovištích nic neví.

"Uchazeč o zaměstnání, který má zájem pomáhat v povodněmi postižených oblastech, kontaktuje svou pobočku úřadu práce a oznámí zájem o veřejně prospěšné práce. Pracovník ho zaeviduje a nabídne kolegům do oblastí, kde se práce realizují," popisuje, jak by měl postup vypadat, mluvčí úřadů práce Jiří Reich.

Ani jihomoravská pobočka však patrně nestihla postřehnout, že si její pracovníci se zájemci o veřejné práce nevědí rady.

"Uchazečům o zaměstnání, kteří projeví zájem pomáhat v postižených oblastech, je poskytnuto poradenství a jejich zájem o práci je převeden na pracoviště, které veřejně prospěšné práce organizuje," tvrdí totiž Milan Šafařík z krajské pobočky úřadu práce.

Nezaměstnaní Brňané tak na přivýdělek slíbený ministryní Ludmilou Müllerovou de facto nemají nárok. Na veřejné práce jet nemohou, nemá je totiž kdo vyslat. Místní úřad práce neví jak. Podle celorepublikového mluvčího pracovních úřadů Reicha je nabízená pomoc z nezasažených obcí navíc těžko realizovatelná.

"Zajistit veřejně prospěšné práce pro uchazeče o zaměstnání z nezasažených oblastí je složité. Museli by být zaměstnáni obcí postiženou, což je málo pravděpodobné, protože by pro ně musela zajišťovat například ubytování," vysvětluje další z překážek v pomoci postiženým oblastem Reich.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz