Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nezaměstnaní mají šanci uspět v Rakousku, zájem je o řemeslníky i lékaře

  14:10aktualizováno  14:10
Na začátku května se otevře rakouský pracovní trh. Pro uchazeče o práci v zahraničí to znamená hlavně konec únavného vyplňování řady lejster. Šanci na uplatnění v Rakousku mají zejména kvalifikovaní řemeslníci, obráběči, pečovatelé, zdravotní sestry, lékaři nebo i počítačoví specialisté.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Otevření rakouského pracovního trhu od začátku května jim oproti dosavadní praxi v prvé řadě přinese méně papírů k vyplňování. "Administrativní zátěž pro české občany končí," potvrdil ředitel jihomoravské krajské pobočky úřadu práce Jan Marek.

Úplné odstranění bariér bude však podle něj mít na statistiky nezaměstnanosti na jižní Moravě jen minimální dopad. "Vliv nebude zásadní, možná najdou v Rakousku uplatnění desítky zdejších lidí, maximálně ale půjde o trojmístné číslo," míní Marek.

To potvrzuje i šéf znojemského úřadu práce Emil Čopf. "V současné době pendlovalo přes hranice do Rakouska asi devadesát lidí ze Znojemska," nastínil. O mnoho víc to podle něj v budoucnu nebude.

Administrativní bariéry padly

Povinnost získat pracovní povolení od 1. května odpadá. Platit tak bude volný pohyb zaměstnanců, kteří mohou pracovat bez jakéhokoliv pracovního povolení, a také volný pohyb služeb.

Odpadají veškeré další bariéry přístupu na trh. Zůstává jen několik oblastí, kde je nutno prokázat způsobilost, jako jsou zdravotnické nebo technické profese.

Rakušané očekávají určitý nárůst konkurence hlavně mezi odbornými pracovníky.

S papírováním pomáhaly Čechům rakouské firmy

Méně papírování však celý proces výrazně usnadní těm, kteří se v Rakousku budou chtít uchytit. "Nebylo to dosud jednoduché, papírů byla spousta a administrování velmi složité hlavně z pohledu jazykového," potvrdil Marek.

Dosavadní bariéry v podobě řady lejster lidé, kteří chtěli v Rakousku opravdu pracovat, nakonec zvládali. A to zejména díky pomoci místních. Loni například vyřizoval úřad práce v Hollabrunnu 2,8 tisíce žádostí cizinců o pracovní povolení.

"A 99,8 procenta jich bylo vyřízeno pozitivně. Je to tím, že pokud si firmy z Hollabrunnu našly pracovní síly, tak také pro ně nakonec potřebná povolení získaly," podotkl Josef Mukstadt z úřadu práce v rakouském Hollabrunnu.

Kdo chtěl v Rakousku pracovat, už tam pracuje

Rakouské regiony sousedící s jižní Moravou se nyní neobávají, že by po otevření rakouského pracovního trhu, k němuž dojde na začátku května, došlo k zaplavení tamních firem a institucí pracovníky z jihu Moravy. Důvod je podle nich jasný. Kdo chtěl v Rakousku pracovat, tak tam už dávno pracuje.

"Navíc lidé z profesí, po kterých byla poptávka, jsou již v naší zemi nyní. A po méně kvalifikovaných osobách je ze strany našich podniků menší zájem, jelikož jsou méně mobilní a většinou neumí německy," uvedl Josef Mukstadt.

Podle statistik pracuje v současnosti v zahraničí okolo 70 tisíc Čechů. V posledních dvou letech se jejich počet snížil o zhruba 30 procent. Počet cizinců pracujících v Česku je zhruba pětkrát vyšší.

Průměrná mzda v tuzemsku se za posledních deset let zvýšila o 72,1 procenta. Po započtení změn kurzu koruny vůči euru vzrostla o 141 procent. Motivace Čechů pracovat v zahraničí tak klesla.

Průměrná mzda Jihomoravanů činí aktuálně 26,5 tisíce korun, dosahuje tak asi poloviny průměrné mzdy v Rakousku. Přímo v Hollabrunnu, kde loni pracovalo 450 Čechů, je průměrná mzda mužů skoro 54 tisíc korun, u žen pak činí 33,5 tisíce korun.

Autoři:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

VIDEO: Mareš, Krainová a Sokol překonali v Brně taneční rekord

Mareš, Sokol a Krainová v Brně překonali taneční rekord

Přesně 2052 lidí předminulý víkend roztančili na brněnském výstavišti Leoš Mareš, Simona Krainová a Ondřej Sokol....

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce si koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....Najdete na iDNES.cz