Blanenský úřad práce zažil pracovní sobotu

Blanenský úřad práce zažil pracovní sobotu | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nezaměstnanost na jižní Moravě: čísla letí nahoru

  • 2
Na celé jižní Moravě přibývá až hrozivým tempem lidí bez práce. Nejvíce na Blanensku, kde se míra nezaměstnanosti dokonce od loňského ledna zvýšila z pěti na téměř deset procent.

Řeší ji i krizový tým kraje. Neočekává brzké zlepšení a dnes navrhne zastupitelům několik opatření. "Předpokládáme, že v polovině roku krize dosáhne dna a pak se na tom dnu bude pohybovat delší dobu," řekl hejtman Michal Hašek.

Blanensko ke dnu táhnou zejména zdejší strojírenské a elektrotechnické firmy, které kvůli hospodářské krizi mají málo zakázek a už delší dobu propouštějí nebo omezují výrobu.

"Z Minervy Boskovice odešlo v posledním roce asi 150 lidí, Adast Adamov je od dubna v likvidaci, přitom ještě před několika lety zaměstnával na šest set lidí, z Metry Blansko odešlo asi sto lidí," uvedl Jiří Hradil z odborového svazu KOVO okresu Blansko.

Lepší časy? Kdepak

A na lepší časy se zatím neblýská. "Od června nejede každý čtvrtek a pátek provoz šedé litiny a modelárny v DBS Euro. Týká se to asi dvě stě zaměstnanců," dodal.

"Máme jen asi sto padesát volných míst, přitom vloni v létě jich bylo na tisíc," uvedl zástupce ředitele blanenského úřadu práce Jiří Dvořák.

Nezaměstnaných hodně přibylo i na Hodonínsku, kde se s velkými problémy potýká i největší zaměstnavatel okresu, Kordárna ve Velké nad Veličkou.

Jak chce pomoci kraj? "Chtěli bychom v Brně zřídit regionální poradenské centrum, ve kterém by se za rok mohlo rekvalifikovat až 1 200 zaměstnanců," řekl hejtman.

Navrhne také, aby se zvýšila podpora pro začínající malé a střední podnikatele. Kraj má na podporu pro podnikatele připravený milion korun, podle hejtmana by to mělo být deset milionů. Polovina této částky by šla na dotace a druhá na ručení úvěrů.

Krajský úřad musí šetřit také

I kraj ale bude muset šetřit, protože podle zprávy ministerstva financí do jeho pokladny letos nedorazí z daní půl až tři čtvrtě miliardy korun. Nejvíce chce snížit výdaje na školství, a to až o 66 milionů korun.

A odloží i stavbu některých protipovodňových opatření, neobnoví část vozového parku a budovu vedle svého sídla.

Podle profesora Oldřicha Rejnuše z Ústavu ekonomiky Podnikatelské fakulty VUT Brno výhled do konce roku nevypadá vůbec růžově. Ekonom tvrdí, že velké problémy signalizovalo už to, že v dubnu, kdy nezaměstnanost díky sezonním pracím vždy klesá, letos naopak stoupla. "To je ten nejhorší signál," říká.

"Další propad můžeme očekávat na konci roku, kdy sezonní práce budou končit," soudí Rejnuš, který je jedním z členů krizového týmu kraje.

,