Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dejte lidem práci, vybízí úřad firmy. Nezaměstnanost na jižní Moravě roste

  16:10aktualizováno  16:10
Úřad práce pumpuje peníze do firem, které vytvoří nová pracovní místa. Podnikům, které dají práci nezaměstnaným, přispívá na jejich mzdu, ale zařídí třeba i hromadnou dopravu do práce.
Oproti září minulého roku nezaměstnaných na jižní Moravě přibylo. (Ilustrační snímek)

Oproti září minulého roku nezaměstnaných na jižní Moravě přibylo. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Firma Fischer v Ivanovicích na Hané chystá halu, ve které by mohlo v následujících třech letech najít práci až 250 lidí. Vyškovský úřad práce ale zjistil, že se noví pracanti vlastně do směny a zpátky domů nemají jak dostat. Dnes už je domluvené, že k závodu bude jezdit hromadná doprava. Úřad práce bude navíc lidem první rok přispívat i na mzdu.

"Už nyní do firmy nastupuje šestadvacet nezaměstnaných. Většinou jsou to ženy. Jestliže zaměstnavatel chce vytvořit takové množství pracovních míst, je to pro nás velmi silný signál, abychom mu pomohli," popsal vedoucí vyškovské pobočky úřadu práce Jan Marek.

Zatímco před rokem úřad práce hlásil na konci září 9,4 procenta lidí bez práce, letos už to je jen 8,1 procenta. Proč se tedy úřady práce tak snaží, když vývoj nezaměstnanosti vypadá optimisticky? Je v tom totiž chyták.

Nezaměstnaných v kraji totiž ve skutečnosti od loňského září na pět tisíc přibylo – tedy například pomyslná obec o velikosti Hustopečí. V mezidobí se totiž změnila metodika výpočtu míry nezaměstnanosti. Zdánlivě optimistické statistiky tak klamou. Práci dnes v kraji nemá více než 64 tisíc lidí.

Ekonomové i lidé z úřadu práce se shodují, že investoři se na jižní Moravu nehrnou. Země se stále vzpamatovává z krize a zaměstnavatelé jsou stále obezřetní s nabíráním nových lidí.

"I přes mírně se lepšící ekonomické podmínky si nemyslím, že v blízké budoucnosti začnou firmy ve větší míře investovat a najímat nové zaměstnance," uvedl analytik Jiří Šimara. Jedinou šancí na zlepšení je právě úzká spolupráce úřadu práce se zaměstnavateli i nezaměstnanými. 

"V současné době máme dva projekty financované z evropských peněz," sdělila ředitelka krajského úřadu práce Marie Cacková. První, s názvem Praxe pro mladé, je zaměřen na absolventy středních a vysokých škol, kteří nemají víc než dva roky praxe.

"Máme smlouvu se sto padesáti firmami, projekt nám umožňuje dotovat mzdy mladých zaměstnanců až ve výši 16 tisíc korun," vysvětlila Cacková. "V současné době jsme schopni zajistit až 260 pracovních míst."

Druhý projekt je zaměřen na návrat rodičů do práce po mateřské dovolené. Oba by měli pomoci zastavit stoupající míru nezaměstnanosti. Jen od minulého měsíce totiž vzrostla o desetinu procenta. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle Cackové se však nejedná o nijak dramatický nárůst.

Jako v Itálii. Bohatý sever, chudý jih

"Označila bych nezaměstnanost v Jihomoravském kraji jako stagnující. Důvod, proč nezaměstnanost vzrostla, je ten, že k prvnímu září se na úřad práce zapsala další vlna absolventů středních a vysokých škol," uvedla.

Jiné důvody udává Jiří Šimara. "Připsal bych to na vrub čistě sezonním vlivům. Na podzim totiž dochází pravidelně k útlumu pracovních míst v zemědělství či stavebnictví." 

Jižní Morava je v otázce nezaměstnanosti velmi specifický region. Zatímco pomyslný bohatý sever, sahající od průmyslového Vyškova přes Blansko až k Brnu, nemá s nezaměstnaností výrazné problémy, okresy na jih od Brna naopak mají podíl nezaměstnaných na celkovém obyvatelstvu až patnáct procent. Právě tyto nejvíce sužované okresy dopadly v zářijové statistice poměrně dobře.

V jednotlivých okresech se snaží řešit nezaměstnanost i pořádáním veletrhů pracovních příležitostí. Ve Vyškově se jeden koná koncem října, je zaměřený na podporu řemeslných oborů.

Právě lidé s výučním listem totiž problémy s nezaměstnaností nemají. "Zaměstnance hledají autodílny i restaurace," uvedla Cacková. 

"Pokud je člověk dobrý ve svém oboru, nemá problém," dodala. Z vysokoškoláků mají největší uplatnění informatici a lékaři, naopak problém najít si místo pociťují absolventi pedagogické fakulty.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Najdete na iDNES.cz