Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nezaměstnanost v kraji roste: spousta lidí bude po Vánocích bez práce

  8:33aktualizováno  8:33
Ve stovkách rodin v kraji nebudou zřejmě letošní vánoční svátky příliš veselé. Stovky lidí se totiž na konci roku objeví na seznamech nezaměstnaných. Úřady práce hlásí už teď stovky lidí bez práce. A tisíce jich přibudou po Novém roce.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Je to důsledek celosvětové finanční krize," shodují se šéfové úřadů práce v kraji. Podniky chystají hromadné propouštění, řada firem ke konci roku neobnoví zaměstnancům smlouvy na dobu určitou, další podniky omezují výrobu. Lidé budou pracovat méně, za nižší plat. Už teď se na úřadech práce chystají na lednový nápor.

Na Blanensku, kde funguje řada krizí nejpostiženějších strojírenských podniků, se chystá hromadné propouštění. Postihne například Adast Adamov anebo Apos Group.

Omezí výrobu

Problémy hlásí i boskovická Minerva nebo Baumuller ze Skalice nad Svitavou. Šest firem bude omezovat výrobu, další propustí část zaměstnanců. Na úřadu práce už proto chystají i speciální rozšíření otvírací doby.

"V pátek 2. ledna přijdou všichni zprostředkovatelé práce, otevřeno bude v Blansku i na detašovaných pracovištích v Letovicích a Boskovicích od 8 do 13 hodin, uchazeči o práci mohou přijít i v sobotu 3. ledna, kdy bude otevřeno do 12 hodin. Podle potřeby by se měly pracovní soboty i opakovat nebo rozšíříme pracovní dobu v pátky," plánuje zástupce ředitele Jiří Dvořák.

Mezi lidi bez práce tady přibude několik set lidí ze všech oborů. Rapidně se navíc snižuje i počet volných míst. Je jich zhruba 300, čtvrtina z obvyklého počtu. Firmy nemají zakázky, omezují výrobu, a tudíž nenabízejí práci.

Na Brněnsku je zatím klid

V Brně a na Brně-venkově je zatím situace klidnější. Nezaměstnaných ale přibylo v prosinci i tady. "Zatím nemáme hlášené žádné hromadné propouštění, přesto v prvních lednových dnech určitě bude větší nárůst žadatelů o práci než letos," předpovídá Ivana Ondráková z úřadu práce pro Brno.

"Je tu napětí, několik firem má částečnou nezaměstnanost, omezily výrobu a lidé třeba v pátek nechodí do práce a berou jen část platu," potvrzuje i Igor Poledňák, šéf úřadu práce pro Brno-venkov.

I v Břeclavi počítají s tím, že se situace zhorší v lednu. Jen v prosinci bylo asi o tři sta lidí bez práce více než vloni ve stejnou dobu. "V lednu se bez práce ocitnou další desítky zaměstnanců, navíc přibudou i pracovníci ze stavebnictví a zemědělských a lesnických prací," vysvětluje ředitel úřadu práce Lubomír Marko s tím, že podle aktuální situace úřad v lednu upraví své fungování.

Také v Hodoníně se chystají na změnu. Poprvé po čtyřech letech se kvůli prosincovému nárůstu počtu lidí bez práce údaje o nezaměstnanosti nebudou snižovat.

Propustí stovky lidí

"Tři podniky navíc chystají hromadné propouštění, třeba hodonínská Bloma nebo MVG Bzenec. Projeví se to hlavně v březnu a dubnu. Bez práce se ocitnou stovky zaměstnanců, dalších více než 400 lidí bude v prvním pololetí pracovat omezeně, žádost už nám podalo osm podniků," popsal ředitel Vladimír Šťáva. Změny ve fungování úřadu práce ale v Hodoníně nechystají. I tady se totiž bude propouštět. V průběhu roku musí odejít 14 lidí.

Podobné je to i ve Vyškově. Nezaměstnanost zřejmě postihne stovky lidí z celého okresu, tři podniky se chystají omezit výrobu až na půldruhého měsíce. Podobě jako jinde i zde navíc rychle klesá počet dostupných pracovních míst. A úřad práce už se připravuje, že rozšíří úřední hodiny.

"Otevřeno bude i mezi svátky 2. ledna od 8 do 13 hodin, prodloužená bude i pracovní doba v pondělí a ve středu do 17 hodin, v úterý do tří. Podle potřeby ji ještě prodloužíme," popsal ředitel Jan Marek.

Bez práce po sezoně i kvůli krizi

Potíže hlásí i Znojemsko, region, který se v zimních měsících každoročně potýká s vysokou nezaměstnaností, protože nezaměstnaných tady přibude vždy, když skončí sezonní práce. Běžně se od listopadu do ledna přijdou zaregistrovat dva tisíce lidí. Ze stavebnictví, ale i hotelů či restaurací. I tady situaci s největší pravděpodobností zhorší ekonomická krize.

"Je otázkou, co to udělá v prvním pololetí příštího roku a jak se podniky udrží. Nezaměstnanost zřejmě vzroste, ze současných 9,27 procenta až k dvanácti," odhaduje ředitel zdejšího úřadu práce Emil Čopf. I proto už jeho zaměstnanci jednají s vytipovanými podniky. Za propuštěnými chtějí dokonce vyjíždět přímo do podniků.

Nezaměstnanost

Blansko
Nezaměstnanost je 5,7 procenta, asi 3 300 lidí je bez práce, v lednu se toto číslo zřejmě přiblíží ke čtyřem tisícům a možná je i překročí. Tři podniky hromadně propouštějí, v dalších pěti bude až 800 lidí několik měsíců pracovat s omezením za nižší plat.

Brno
12 400 uchazečů o práci, míra nezaměstnanosti je 5,4 procenta, další uchazeči přicházejí už od prosince a stovky lidí přibudou v lednu.

Brno-venkov
Několik podniků omezilo výrobu a lidé třeba v pátek nechodí do práce, zatímco pobírají část platu.

Břeclav
Nezaměstnanost je 6,8 procenta. Práci nemá kolem čtyř tisíc lidí, v prosinci už je asi o 300 nezaměstnaných lidí víc než loni, desítky dalších přibudou v lednu.

Hodonín
Nezaměstnanost je 9,7 procenta, bez práce je aktuálně 8 500 lidí, vedení úřadu čeká, že v závěru prosince po čtyřech letech nezaměstnanost začne stoupat. V lednu se toto číslo podle odhadů vyšplhá k 11 procentům, dalších více než 400 lidí bude dalšího až půl roku pracovat jen omezeně.

Vyškov
Něco přes dva tisíce lidí je bez práce, nezaměstnanost je kolem čtyř procent, v lednu se ale čeká nárůst až na šest procent, nových lidí bez práce jsou už teď desítky, tři podniky s téměř 400 zaměstnanci omezují provoz.

Znojmo
Nezaměstnanost už překročila 9,2 procenta, jen za poslední měsíc se přihlásilo 550 dalších lidí bez práce, i kvůli konci sezony ve stavebnictví nezaměstnanost poroste až k 12 procentům.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz