Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Nezávislou“ analýzu o Tugendhat dělal právník, který pracuje pro Sapákova odpůrce

  8:10aktualizováno  8:10
Jednu ze dvou právních analýz, které Brnu doporučily opravit vilu Tugendhat podle projektu společnosti Omnia, vypracoval právník Jiří Malanta. Mělo jít o nezávislé názory, Malanta však nestranný není. Zastupuje šéfa Omnie Vítka Tichého v občansko-právním sporu s architektem Janem Sapákem.

Ilustrační foto | foto: Ivan Prokop

"Oba spory jsou o něčem jiném. Spor architektů nemá s vilou nic společného," hájí se Malanta.

Právě Tichý a Sapák jsou dva hlavní aktéři vleklého sporu o projekt na opravu vily Tugendhat. Ten vyhrála a také už vypracovala Omnia, jenže Sapák a jeho dva kolegové Ludvík Grym a Jindřich Škrabal napadli výběrové řízení, ve kterém Omnia uspěla. - čtěte Brno nakonec opraví vilu Tugendhat podle projektu Omnie

A krajský soud a nakonec i Nejvyšší správní soud jim daly za pravdu. Konstatovaly, že bývalé vedení města při výběrovém řízení pochybilo.

Brno neví, podle jakého projektu má vilu opravit
Město nyní neví, jestli může podle nezákonně zadaného projektu vilu opravit a riskovat další soudní při se Sapákem, který se odmítá vzdát. Právě to mu měly poradit analýzy od nezávislých právníků. Podle vedení Brna svůj účel splnily, že Malanta figuruje ve sporu na jedné ze stran, nevadí.

. Analýza

"Investiční odbor zadal vypracování analýzy už před časem, aniž by spojoval další činnost pana Malanty s panem Tichým. Je na právním zástupci, zda měl v té době nějaké vztahy s panem Tichým," sdělil náměstek Ladislav Macek. Argumentuje tím, že právní analýzy byly vypracovány dvě. "Právě z důvodu opatrnosti," dodal.

Ani Tichý v tom nevidí problém. "Pan Malanta dříve zastupoval magistrát, proto jsem si ho vybral. Má povědomí o mnoha věcech. Nevím, kdy se na něj obrátili s posudkem," reagoval Tichý.

O samotné právní analýze, podle které by město mělo použít projekt Omnie, nechce její autor  Malanta mluvit. "Jsem vázán slibem mlčenlivosti," tvrdí.

Přestože jsou analýzy hotové, město zatím nerozhodlo, jak bude při opravě vily dál postupovat. Má sice hotový projekt na opravu od Omnie, který stál téměř 10 milionů korun, ale podle rozsudku soudů nebylo výběrové řízení, ve kterém Omnia vyhrála, v pořádku. Omnia se brání, že svou práci odvedla a za to, že výběrová komise pochybila, nemůže.

Případu se nyní znovu věnuje antimonopolní úřad, který otevřel správní řízení. "Rozhodnutí bude vydáno na přelomu srpna a září," sdělil Filip Vrána z úřadu.

A vedení města Brna nechce do té doby nic podnikat. "Podali jsme námitky a připomínky. Teď čekáme na jejich závěr. Nebudeme dělat žádné kroky, aniž bychom počkali na vyjádření úřadu," popsal Macek.

Město ví, jak úřad rozhodne
Město přitom dopředu ví, že úřad rozhodne v jeho neprospěch. Antimonopolní úřad se totiž ze zákona musí řídit rozsudkem Nejvyššího správního soudu, který dal za pravdu Sapákovi.

Architekt proto postoj města, které nejedná, kritizuje. "Je to už 19 měsíců, kdy je rozsudek pravomocný. Město mělo dávno začít jednat," tvrdí Sapák. Město mělo podle něho ze zákona povinnost uzavřít smlouvu na nový projekt s tím, kdo se v kritizovaném výběrovém řízení umístil na druhém místě za Omnií, tedy Sapákem a jeho kolegy Grymem a Škabalem.

To však Brno nechce - podle náměstka Macka je vlastníkem projektu na opravu. "Máme povinnost jej využít, a ne odložit," konstatoval.

Sapák se v takovém případě chce dál bránit u soudu. Tam ostatně musí, ale v roli žalovaného. Tichý totiž žaluje Sapáka za poškození dobrého jména společnosti Omnia. Nelíbily se mu jeho výroky na adresu firmy a výběrového řízení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz