Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Noc s policejní hlídkou: Vyzkoušej si neprůstřelnou vestu a jedem!

  20:10aktualizováno  20:10
Policisty z Oddělení hlídkové služby můžete v brněnských ulicích potkat ve dne i v noci. Příslušníci elitní jednotky vyjíždějí jako první k přepadením, vraždám, případům domácího násilí, ale i k nehodám. Fotograf MF DNES strávil s jednou z hlídek sobotní noční službu.

Uhněte! V tlačenici před gyrosovým stánkem na hlavním nádraží je veselo. Mladí studenti se snaží blokovat cestu hlídkovému autu. Policisté jsou trpěliví, ale nekompromisní. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Dostávají se většinou jako první na místa, kde je ohroženo zdraví nebo život. Na první pohled jsou rozpoznatelní podle kombinéz, taktických vest a dalšího vybavení, kterého mají na sobě navěšeného přes dvacet kilo.

Nasedám do policejní oktávky ke dvěma zachmuřeným policistům. Vedle mne dopadá s žuchnutím na sedadlo neprůstřelná vesta. "Vyzkoušej si ji, kdyby něco," mrkne na mě velitel hlídky Zdeněk Daniel.

V tu chvíli si uvědomuji, do čeho jsem se to pustil. Centrum Brna je v sobotu plné lidí spěchajících za zábavou do hospod a klubů. Projíždíme první z mnoha okruhů kolem hlavního nádraží.

Táta se zas trochu opil, říká desetileté děvče

Auto jedoucí krokem je občas terčem nevybíravé poznámky či nadávek, na které zkušení policisté reagují pouze stoickým klidem. Zapraská vysílačka a operační středisko zadává pokyny k takzvanému FALu, neboli výjezdu na zásah.

"Ulice Příční, vlamování se do dveří bytu," zní stručné pokyny. Policisté minutu od hlášení vyskakují před domem z vozu a rychle stoupají po schodišti špinavého pavlačáku, vedeni vystrašenou desetiletou holčičkou.

Fotogalerie

"Táta se zas trochu opil," vysvětluje dívenka. "Policie, jménem zákona otevřete," zvolá důrazně Daniel na dveře bytu. Vyžilý čtyřicátník, který vypadá o patnáct let starší, se snaží ve dveřích diskutovat.

Po rychlé debatě ale neochotně pozve policisty dál. Ti se v bytě rychle zorientují. Velitel Zdeněk zůstává ve střehu v kuchyni a uklidňuje křičící ženu, zatímco parťák Jakub podezřívavě začichá a jde do obýváku, který je zároveň ložnicí.

Na posteli leží několik dětí včetně malého miminka. Na pelesti sedí asi dvacetiletý kluk s ponožkou přiloženou na puse. Jakub ho zvedá z postele a vyvádí z bytu. Mladík neprotestuje, jen se rychle sehne pro plechovku se zbylým tolulenem.

Velitel v kuchyni zmrazí hysterickou ženu pohledem a důrazně se zeptá: "Vám nevadí, že na dětské posteli čuchá někdo tolulen? Co tady dělá?"

Ženina bohatá výřečnost je u konce, tak pouze hlesne: "Ale on mě chtěl zabít nožem," a ukazuje na postaršího muže v kuchyni.

Jakub se otáčí na muže: "Kde je ten nůž." Rychlejší je ale žena, která ukazuje na kuchyňský šuplík. "Aha, takhle," zahučí spíš pro sebe Daniel a vymění si pohledy s parťákem.

Kolik toho u sebe máte, co?

"Tak podívejte se, paní, dřív, než budete volat policii, tak si rozmyslete, jestli náhodou nemáte doma někoho, kdo čuchá u dětí tolulen," odmlčí se a jeho pohled padne na posledního přítomného v kuchyni, třicátníka s nepřítomným pohledem v jinak příjemné tváři.

"A teď vy. Kolik toho u sebe máte, co?" Muž se nervózně zavrtí a vyhrkne: "Já neprodávám, fakt, jen pro sebe." Policisté vycházejí z bytu, nervózního návštěvníka mezi sebou.

"Avarde," volá policista z okénka na prostitutku. Potřebuje se jí poptat na jednu z kolegyň. Neochotně, ale přesto přichází k autu a snaží se vykrucovat, že ji nezná.

Venku ho prošacují. Ve světle baterek se objeví několik nepoužitých stříkaček.

"Máte dneska kliku, že tam nejsou psaníčka," zavrčí Jakub a po dořešení případu všichni nasedáme do auta.

"Jedeme se zeptat na něco holek," vysvětluje Daniel a míříme na Cejl. Zastaví u první romské prostitutky a stáhne okénko.

"Avarde!" zavolá na ni a dívka se neochotně přišourá k autu. "Sar sal Margita?" ptá se Daniel s úsměvem v koutku úst.

Ptát se mladé prostitutky v noci, jak se má, je opravdu mírně úsměvná situace. "Kde je Jana Balogová?" ptá se velitel. "Nevím, kdo to je," kroutí se. Daniel se zamračí a zopakuje otázku.

"Byla večer na zastávce, možná odpoledne, třeba ju v noci někde potkáte," vychrlí ze sebe dívka v tygrovaných leginách a rychle odchází. Policista se na mě otáčí a vysvětluje: "Máme pro ni předvolačku, nic hroznýho, jen ji chceme potkat."

Teď jsme se vrátili z romské svatby, byla veselá

Následuje několik poklidných průjezdů kolem náměstí Svobody. Vysílačka se znovu ozývá a operační posílá hlídku ke stánku s gyrosem u Hlavního nádraží. Stojíme od něj pár metrů a po rychlé výměně několika vět s robustním taxikářem se policisté vydají hledat starší ženu, která měla před stánkem někoho napadnout.

Rozjezdy.

Rozjezdy. "To je krása," pochvaluje si Zdeněk Daniel. "Tolikrát jsem už viděl startující rozjezdy, ale pořád mě to stejně fascinuje."

"Podle popisu ji znám," zavrčí Daniel. "Nosí v ledvince kudlu a občas ji vytáhne."

Policisté svým soustředěným zrakem pátrají kolem celého nádraží, ale podezřelá žena stihla rychle zmizet.

Zajíždíme k lokomotivovým depům za nádražím. V noci je tu velice ponuro, v porovnání s tepající Masarykovou ulicí, která je několik desítek metrů vzdušnou čarou. Na rozlehlém plácku čekají v dodávce policejní psovodi. Operační by je mělo vyslat do další akce.

"Teď jsme se vrátili z romské svatby, ta byla fakt veselá," směje se energický mladý psovod. "Dál to vypadá na hody v Jehnici, ale asi to tam zvládnou bez nás. Bude to tam nebezpečné, spousta střepů a psi si můžou pořezat packy," strachuje se o svoje svěřence.

Několikaminutový klid přeruší opět nezřetelný praskot vysílačky. Oba policisté ztuhnou a naslouchají. Při jízdě dostávají další instrukce. "Hromadná rvačka v Králově poli, sledujeme dvě skupinky odcházející z místa."

Jakub se po mě rychle otočí, ale vidí, že už sedím připoutaný. A tuším proč. S kvílením pneumatik a blikajícím majákem se oktávka rozletí opuštěnými ulicemi města. Skupinka mladíků, které popisoval hlas z vysílačky klidně postává na chodníku.

Policisté je postupně perlustrují a snaží se zjistit, co se stalo. Vypadá to na běžnou opileckou rvačku, jakých se v nočním Brně strhne mnoho. Přes operační si Zdeněk zjišťuje policejní záznamy vytáhlého mladého muže s podmračeným pohledem.

"Já jsem jen stál vedle," téměř šeptá. "Ukažte ruce," říká věcně policista a svítí silnou baterkou. Mladík má odřené klouby. Vzápětí se ozývá vysílačka a informuje, že mladý muž byl několikrát přistižený při rvačkách a napadeních.

"Brát ho s sebou nebudeme, to si dořeší kolegové z obvodního," odpovídá na mou otázku Jakub, když za chvíli pokračujeme dál v autě. Je půl páté ráno a já se snažím bojovat s únavou.

Trochu se prospat a pak hned na trénink bojového umění

Policisté vypadají vcelku nezdolně, ale využívají chvilky klidu k sepsání služebního záznamu na služebně v Příční ulici. Ve strohé výslechové místnosti datlují do klávesnic hlášení a statistiky. Sotva vstanou od počítačů, vyrážíme na další FAL.

Tentokráte je rozruch kolem klubu Tabarin. Přijíždíme ve stejnou chvíli, jako hlídka policistů ze služebny Brna-střed.

Padla! Teď už civilista Daniel odchází po schodech řečkovických kasáren. Jde se...

Padla! Teď už civilista Daniel odchází po schodech řečkovických kasáren. Jde se na chvíli vyspat a odpoledne už vede trénink sebeobrany Krav maga.

Zdeněk i Jakub nechávají rozplétání konfliktu na nich a pouze jim jistí záda. Zatímco okrskoví policisté poslouchají křik snědého mladého muže, který jim horlivě vysvětluje, že je Řek, a ne Rom a napadli ho fotbaloví fanoušci.

Při cestě zpět na řečkovickou základnu nám už svítí vycházející slunce do zad. Zdeněk i Jakub s úlevou vynášejí vybavení z auta a odevzdávají výstroj i zbraně. Na chodbě kasáren je živo, protože se potkávají směny při střídání.

Zdeněk rychle balí kombinézu do skříňky a v teplákách běží ze schodů. Odpoledne má ještě trénink Krav maga a já nechápu, kde na něj bere energii po celonoční službě.

Jdu se ještě podívat na ranní instruktáž nové služby. Policisté sedí ve výstroji ve školící místnosti a poslouchají, co je v Brně nového, po kom je vyhlášeno pátrání, a jaká jsou bezpečností rizika. Výstroj se znovu stěhuje do aut a nová směna vyráží do ulic na chvíli poklidného nedělního města.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PRO IT (25.000 - 35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz