Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jako v roce 1645. Dobrodruzi nocovali na šikmých pryčnách na Špilberku

  9:20aktualizováno  9:20
Spacák, karimatku, čtyři svetry, dvoje punčocháče, zimní bundu, vyrážím. Měla bych představovat vojáka spícího během obléhání Brna roku 1645 v prostorách bývalého vězení na Špilberku, to nebude žádná romantika. Spolu s dalšími šestnácti dobrodruhy jsem se rozhodla strávit noc v kasematech.

Spolupracovnice MF DNES Alžběta Bajerová si při Dni Brna vyzkoušela, jaké to je spát v tamních kasematech. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na sraz netradiční akce přicházím poslední, jelikož jsem si první bojovku odbyla už před začátkem.

Zamčená brána do hradu a absence jakéhokoliv značení mě totiž donutila pobíhat nocí a hledat druhý vstup do hradu. Nebyla jsem prý jediná, ale našli jsme se. Dana Rakovská nám za Turistické informační centrum (TIC) dala dobrou noc a můžeme začít.

Fotogalerie

Ujímá se nás průvodce v dobovém kostýmu a prochází s námi kasematy. Na pryčny uleháme okolo půlnoci. Jsou v mírném sklonu a všichni po nich sjíždíme, celou noc je nutno zapírat se nohama o dolní trám.

S místem ale problém není. Kapacita obou našich cel byla kolem čtyřiceti vojáků, TIC nabízelo míst pětadvacet. Je nás sedmnáct. Proč se akce zorganizované ke Dni Brna zúčastnilo tak málo lidí, se stalo hlavním tématem večera.

Lucerny, stíny šavlí a chrápání

„Problém byl v možnosti lístky si rezervovat. Někteří si je přes internet zamluvili, a už nekoupili,“ vysvětlila ráno Rakovská. To byl prý také důvod toho, proč si jeden ze strážných musel na TIC volat jako fiktivní zákazník, aby se dozvěděl, kolik lidí má vlastně přijít. Příští rok si zájemci budou moci lístky on-line pouze rovnou koupit, případně si pro ně přijít osobně na TIC.

Ulehám pouze v mikině, někteří dokonce jen v tílku. V kasematech je daleko větší teplo, než jsme očekávali. Absolutní tma zde také není. Na několika místech hoří lucerny, aby si nocležníci mohli v noci dojít k barelu s vodou nebo na toaletu.

Vzduch také není příliš vlhký, kolektivně jej hodnotíme jako chladný a příjemný. Naši vojenští dozorci svými kostýmy vrhají zajímavé stíny a občas přejíždějí šavlí po mříži vedoucí z cel na chodbu.

Přestože nás před spaním strašili historkami o různých zjeveních, usíná se mi hezky, a to navzdory mému přetrvávajícímu strachu ze tmy. Někdo začal nabírat na chrápání, já ale stíhám usnout dřív. Na hodinu. A to byla nejdelší sekvence spánku za celou noc.

Po prvním probuzení mezi bděním a spánkem pendluji se stále menšími odstupy. Postupně na sebe nabaluji další a další vrstvy oblečení. Nestačí, zima je hrozná. Za zvuku mohutného chrápání přísahám, že si hned zítra půjdu koupit kvalitní spacák.

Chvíli na to, co se mi do toho současného podařilo nacpat i se zimní bundou, nastala půl šestá a stráže nám přišly zahlásit budíček. Část lidí vypadá stejně mrtvolně jako já. Jiní ze spacáků vylézají v tílkách a vyspaní dorůžova. Šťastlivci.

Ačkoliv jsme byli varováni, že ranní česnečka bude kvůli historické přesnosti řídká, opak je pravdou.

Mohli nás aspoň trochu postrašit, litovali spáči

Tématem u snídaně se stala absence slibovaného půlnočního překvapení. Názory se shodují v tom, že by alespoň zdání nějaké bojovky či lehké postrašení akci prospělo. Dana Rakovská, která nás přišla navštívit i ráno, zdůvodnila, proč TIC od plánu na poslední chvíli upustilo.

„Nevěděli jsme, jak na nocležníky bude prostředí kasemat působit samo o sobě. Kdyby to bylo zlé a my je vystrašili, mohlo by se třeba někomu udělat špatně,“ vysvětluje Rakovská.

Připraveno měli také ubytování pro ty, kdo by z kasemat byli za nevhodné chování vyloučeni. Je znát, že se informační centrum bojí šlápnout vedle, jelikož každý jeho krok je teď kvůli průšvihu s portálem GoToBrno pod drobnohledem.

Rakovská nicméně slibuje, že příští Noc v kasematech bude propracovanější. Přemýšlím, jak tento projekt zhodnotit. Něco tomu určitě chybělo, nicméně že jde o zkušební ročník, TIC dalo vědět dopředu.

I tak jsou ale mí spolunocležníci jednotní v tom, že přespání stálo za to. S příslibem lepšího programu a teplejším spacákem bych se na podobnou akci vydala znovu.

Na druhý den bych si ale raději vzala dovolenou.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz