Všechny čtyři slavné a veřejnosti přístupné brněnské vily vítaly v sobotu...

Všechny čtyři slavné a veřejnosti přístupné brněnské vily vítaly v sobotu návštěvníky v netradičním čase. V rámci Hradozámecké noci 2015 nabídly noční prohlídky interiérů i zahrad, koncerty a projekce. | foto: Marie Stránská

Čtyři slavné brněnské vily otevřely v noci, návštěvníci byli nadšeni

  • 2
Všechny čtyři slavné a veřejnosti přístupné brněnské vily i zámky v kraji vítaly v sobotu návštěvníky v netradičním čase. V rámci Hradozámecké noci 2015 nabídly noční prohlídky interiérů i zahrad, koncerty a projekce.

Stylový úvod přichytala pisárecká vila Stiassni příjezdem manželů Alfréda a Hermíny Stiassni v historickém voze. Konkrétně v Tatře 57 zvaném Hadimrška. Organizátorům byla inspirací dobová fotografie s autem mezi domkem zahradníka a garážemi. 

„Zajímalo nás, jestli jde o auto, které manželé skutečně vlastnili. Odpovědi jsme hodně blízko. Víme, že firma textilního průmyslníka Stiassni kupovala výhradně Tatrovky,“ popisoval památkář Petr Svoboda. 

Manželé se naoko vraceli z Vídně. „Jistě jsou po cestě unavení a chtějí se převléct do něčeho pohodlnějšího. Je ale pravděpodobné, že se s nimi setkáte při komentovaných prohlídkách vily nebo při procházce zahradou. Můžete s nimi klidně zapříst debatu, židovští manželé sice mluví německy, ale oba umí česky,“ vyzýval Svoboda. 

Velký dům, venku funkcionalistický inspirovaný vídeňskou modernou, uvnitř se zámeckými interiéry, sloužil jen tříčlenné rodině. Obrovská zahrada byla svého času největší v Československu a staralo se o ni čtrnáct zahradníků. 

„Koukáme, jak je zahrada dnes jen částečně uspořádaná,“ usmívali se manželé Marta a Ivan z Brna. „Jsme tu ze zvědavosti, těšíme se, co všechno zajímavého uvidíme. Nikdy jsme tady ještě nebyli,“ vysvětlovali. Cestu sem našlo 240 lidí. „Prohlídky jsme vypisovali velmi natěsno, jsme velmi spokojení, dopadlo to skvěle, atmosféra úžasná,“ zhodnotil Svoboda.

Vila Löw-Beer nalákala 700 návštěvníků

K první vilové noci v Brně se připojila i rodičovská vila Grety Tugendhatové – vila Löw-Beer. V zahradě vystoupil orchestr Melody Gentlemen z Lednice se swingovými melodiemi z 30. a 40. let minulého století. 

„Zazní hudba, která hrávala v dobách, kdy byla vila obydlená, kdy prožívala běžné i slavnostní události. V době, kdy pánové chodili ve fraku nebo smokingu, dáme v dlouhých šatech a rukavičkách a upadnutí kapesníčku bylo znamením touhy po seznámení,“ znělo z pódia.

I tady se konaly komentované prohlídky. Po akci organizátoři hlásili maximální spokojenost s více než sedmi sty návštěvníky. „Jsme rozhodně potěšení, na to, že šlo o první ročník. Dům už ani víc návštěvníků nepojme, prohlídky jsme nabízeli po čtvrt hodině,“ shrnula dnes kurátorka Petra Svobodová.

Jurkovičovou vilou zněla cimbálovka

V Jurkovičově vile v Žabovřeskách přichystali zahradní vystoupení cimbálové muziky Jožky Imricha, workshopy i komentované půlhodinové prohlídky. Lidé tak viděli Jurkovičovy bývalé pracovny i stálou expozici s průřezem jeho kariéry. 

Ačkoliv měl tři syny, rodina tady obývala jen dětský pokoj, ložnici a koupelnu. Každá místnost dýchá trochu jiným stylem. „Začínal s lidovostí, později, jak se vyvíjela poptávka i jeho styl, začalo druhé, mnohem více secesní, takzvané brněnské období. 

Přišla velká válka a Jurkovič musel odejít do Krakova. Po válce se vrátil do své domoviny na Slovensko,“ vyprávěla průvodkyně. 

„Překvapilo nás, že tady Jurkovič bydlel jen třináct let. Je to krásné. Osobně všechny ostatní vily znám, ale tuto vidím poprvé. Zahrada je nádherná, nejvíc mě zaujal přijímací salon,“ líčila paní Eva z Brna, která vilu navštívila s kamarádkou. 

Prohlídky navštívilo více než sto lidí, do zahrady a na koncert jich ale zavítalo mnohem víc.

Kromě vil otevřely i zámky Bučovice, Lysice, Rájec a Rosice

Netradiční program přichystala i vila Tugendhat, kde mimo jiné vystoupil legendární jazzový trumpetista Jaromír Hnilička a Trio komorního jazzu. V závěru programu měli návštěvníci možnost i krátké prohlídky obytných prostor vily. 

V technickém podlaží také promítli projekce dokumentů Osud jménem Tugendhat a Vila Tugendhat – Památková obnova 2010–2012 režiséra Rudolfa Chudoby.

Noc vil byla součástí národního festivalu Hradozámecká noc 2015, do které se zapojily i zámky Bučovice, Lysice, Rájec a Rosice. I na těchto místech těšily koncerty s kostýmovanými prohlídkami.